Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

24.04.2014 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Navzdory předpokladům analytiků úrokové sazby hypoték stále padají. Mnohé banky aktuálně nabízejí sazby okolo 2,7 %. Zvýšený zájem o nemovitosti ovšem nahrává nekalým praktikám prodejců. Analytička společnosti DataLife Sylva Herichová popsala vybraná rizika, která se pojí s koupí nemovitosti.

Komu co patří

Při koupi je potřeba ověřit na katastru nemovitostí nejen to, komu dům či byt patří, ale také komu patří pozemek, na němž stojí. „Je to klíčové kvůli zástavě pro banku. Může se stát, že nový majitel domu nezíská hypotéku, protože pozemek pod ním vlastní někdo jiný, a ten zástavu odmítá. Pokud byste přeci jen k takové koupi přistoupili, musíte si následně ohlídat také případný prodej pozemku. Majitel ho musí nabídnout nejdříve vám,“ upozornila analytička finančně poradenské společnosti DataLife Sylva Herichová. Ověření majitele je důležité i proto, aby člověk věděl, s kým má jednat o koupi. Pokud majitele zastupuje někdo jiný, například realitní kancelář, je potřeba vyžádat si její zplnomocnění k prodeji. „Podpis majitele musí být úředně ověřen, jinak je plná moc neplatná,“ upozornila Herichová. Větší pozornost je třeba také v případě, že nemovitost vlastní více majitelů. Všichni musí s prodejem souhlasit a vyjádřit to písemně.

TIP: Hledáte nejlepší způsob financování nákupu nemovitosti? Využijte naše PŘEHLEDY a KALKULAČKY

Více v článku Na co si dát pozor při koupi nemovitosti na prodej.finance.cz.

Cena odpovídající stavu

Důležitou roli v získání hypotéky hraje odhadní cena nemovitosti. „Odhadce by nikdy neměl určit tržní cenu nižší než je kupní cena. Zájemce o koupi by měl problém hypotéku získat. Je dobré myslet také na to, že čím menší část z ceny nemovitosti si půjčuji, tím nižší úrok získám,“ upozornila Sylva Herichová. Je vhodné prohlédnout si nemovitost se stavebním odborníkem. Může odhalit takzvané skryté vady, které majitele následně mohou vyjít velmi draho. Při koupi nemovitosti k rekonstrukci je vhodné znát i cenu následných prací.

Zajištění hypotéky předem

Odborníci doporučují zajistit si hypotéku ještě před koupí nemovitosti, zjistit, za jakých podmínek ji může klient od banky získat a v jaké výši. „Zajištění financí je vhodné už před podpisem rezervační smlouvy, nejen před smlouvou o budoucí kupní smlouvě. Klient se tak vyhne sankcím, které zaplatí v případě, že od smlouvy odstoupí,“ upozornila Sylva Herichová. Nemovitost získá nový majitel v den, kdy na katastrální úřad doručí ověřenou kupní smlouvu a návrh na vklad vlastnického práva. Ve skutečnosti se tak ale stává až poté, co úřad změnu schválí. Obvykle do měsíce od doručení návrhu. Proto se obvykle peníze za koupi složí například u notáře, a prodávající je získá po zápisu nového majitele na katastru nemovitostí.

Zdroj: DataLife

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.