Budou lidé platit kartou na úřadech? Stát to odkládá

29.01.2015 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


Už téměř tři roky lze pokuty dopravním policistům uhradit platební kartou. Za tu dobu takto muži zákona vybrali desítky milionů korun. Použít plast místo bankovek na poště, finančním či obecním úřadě ale stále není samozřejmostí. Podněcovat Čechy k bezhotovostnímu placení je přitom pro stát podle odborníků výhodné. Omezuje totiž šedou ekonomiku i daňové úniky.

Přiložit k terminálu. V případě potřeby zadat pin. Zaplaceno. V obchodech je pro Čechy používání platební karty stále běžnější záležitostí. Pro veřejné instituce to ale zatím stále neplatí. Je však možné, že teprve získáváme zkušenosti z okolních států, jako je například Slovensko, kde již začínají tuto praxi zavádět. „Na Slovensku postupně vybavujeme nejen městské, ale i obecní úřady platebními terminály, které budou sloužit pro úhradu všech správních poplatků. To znamená, že se do budoucna uvažuje o úplném zrušení papírových cenin – kolků. Celá tato aktivita směřuje k tomu, aby se maximálně omezila hotovost na trhu. Podle mezinárodních statistik totiž právě to omezuje šedou ekonomiku i daňové úniky,“ uvedla Lenka Bukalová, ředitelka obchodu a marketingu společnosti Sonet, která dodává platební terminály po Česku i v zahraničí a od roku 2014 se zapojila do projektu elektronizace slovenské státní správy.

V Česku přitom zatím platební kartou lidé zaplatí jen na vybraných obecních úřadech. „Na Magistrátu města Brna lze platit platební bezkontaktní kartou. Platební terminály slouží agendě občanek a pasů či agendě řidičských průkazů a vozidel. Terminál je i na hlavní pokladně magistrátu,“ uvedl mluvčí Brna Pavel Žára. Úplnou smůlu ovšem pořád mají ti, kteří by chtěli zaplatit kartou daně. Na třech vybraných finančních úřadech v republice měl sice původně začít od ledna pilotní projekt platebních terminálů, nakonec k tomu ale nedojde. „Od původně zamýšleného pilotního projektu jsme ustoupili, a to zejména z důvodu vysoké finanční náročnosti projektu. Finanční správa nyní hledá alternativní cesty ke zvýšení komfortu při placení daní pro poplatníky, o kterých bude veřejnost včas informovat,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. V hotovosti přišli v roce 2013 lidé na finanční úřady složit na 5,8 miliardy korun.

A bez hotovosti Češi neuspějí ani na poště. Tedy pokud nejsou zákazníky ČSOB či její značky Era Poštovní spořitelna. Banka je totiž takzvaným aliančním partnerem pošty, provozuje na poštách své pobočky a také platební terminály, takže pošta za platby kartami ČSOB nemusí platit žádné poplatky. To by v případě jiných bank neplatilo. „Například poštovní poukázkou lidé převádějí v průměru 1500 korun. K tomu navíc platí odměnu pro poštu, která v tomto případě činí 22 korun. Poplatek za platbu platební kartou, který by ale odváděla pošta, by byl zhruba 15 korun. To je pro nás ekonomicky nepřijatelné,“ vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová. Podle ní nyní pošta hledá takový systém, který nepřinese náklady zákazníkům a zároveň se poště vyplatí. Pomoci by mohlo nové nařízení Evropské unie platné od letošního roku, které poplatky za platbu platební kartou snižuje. Vedení pošty předpokládá, že použít platební kartu by klienti všech bank mohli od posledního čtvrtletí letošního roku.

Že se to úřadům vyplatí, dokazuje případ republikové policie. Při placení pokut mohou řidiči plastovou kartičku místo svazku bankovek vytáhnout od října roku 2011. „Dopravní policie má k dispozici 250 platebních terminálů. Na každém dopravním inspektorátu by tak v současné době měly být minimálně dva terminály,“ konstatoval mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. A dopravní policisté si praxi pochvalují. Od zavedení už takto platebními terminály policistů protekly desítky milionů korun. Často i od zahraničních řidičů, kteří jinak od policistů dostanou složenku a tu už pak nezaplatí. Podle dostupných statistik policejního prezidia řidiči jen za první tři měsíce loňského roku pomocí platebních karet zaplatili za pokuty více než šest milionů, tedy zhruba desetinu všech takto vybraných peněz. Ještě používanější jsou bezhotovostní platby v případě kaucí, které policisté ukládají řidičům kamionů například za nedodržení zákonných přestávek. V těchto případech řidiči musejí platit i statisícové částky a tak není divu, že zhruba ve čtvrtině případů využívají právě platební karty. Větší rozšíření platebních terminálů by si přitom přály i samotné banky. „Platby kartou v komerční sféře jsou v současné době v Česku již naprosto běžným jevem, nicméně pro další rozvoj akceptační infrastruktury a rozšíření uživatelského platebního komfortu pro držitele platebních karet je nezbytné rozšíření akceptační infrastruktury i do státní sféry,“ uzavřel Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty.


Zdroj: Lesensky.cz
Štítky:

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ