Dotace na zateplení skončily. Rozdaly víc než 995 milionů korun

22.07.2015 | , Finance.cz
BYDLENÍ


V rekordním čase dvou měsíců vyčerpali majitelé rodinných domů částku, která byla letos připravena na podporu zateplování nebo výměnu kotlů. Zatímco loni úřady prodlužovaly termín, do kdy je možné o dotace žádat, letos díky enormnímu zájmu o Novou zelenou úsporám navyšovaly objem finančních prostředků.

Původně bylo v dotačním programu Nová zelená úsporám připraveno 600 milionů korun. První žádosti byly podány 15. května a už v sobotu 4. července byla alokovaná částka vyčerpána. Příjem žádostí ale běžel dál do tzv. zásobníku. Ministerstvo životního prostředí se díky obrovskému zájmu lidí rozhodlo finance navýšit o dalších 300 milionů korun.

K navýšení byly použity finanční prostředky z dražeb emisních povolenek za druhé čtvrtletí tohoto roku. Ani tyto peníze ale nečekaly na své zájemce dlouho. Příjem žádostí byl ukončen 15. července. Lidé podali 4 322 žádostí za více než 995 milionů korun. Jen pro srovnání, loni trval příjem žádostí 9 měsíců, během nichž majitelé rodinných domů podali přes 6 000 žádostí téměř za 1,4 miliardy korun.

Více v článku Dotace na zateplení skončily. Rozdaly víc než 995 milionů korun na prodej.finance.cz.

Zmíněná čísla nejlépe dokazují, že nová opatření, která jsme zavedli, fungují. Pro letošek jsme nastavili podmínky tak, aby na dotace dosáhli i ti, kteří si nemohou dovolit nákladnější rekonstrukce a chystají se zateplovat postupně. Mimořádný zájem ze strany žadatelů ukazuje, že naše cesta byla správná,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Příspěvky hlavně na zateplení

Tradičně podali nejvíce žádostí lidé z Moravskoslezského kraje, kam směřuje více než 17 procent z celkového objemu prostředků. Následuje Středočeský kraj, kam poputuje 13 procent celé alokace. Nejmenší zájem projevili majitelé rodinných domů v Praze, v Libereckém a Karlovarském kraji. Ten se na požadovaných dotacích podílí jen 1 procentem.

Téměř polovinu všech žádostí tvoří příspěvky na zateplení stávajících domů. Obrovský zájem projevili lidé právě o nově zavedenou dotaci na dílčí opatření, díky které si mohou renovaci domu rozložit do delšího časového období. Domácnosti žádaly i o dotace na obnovitelné zdroje, a to především o příspěvek na solárně-termické systémy a na tepelná čerpadla.

Žádosti se zpracovávají

Aktuálně má Státní fond životního prostředí (SFŽP), který žádosti administruje, plné ruce práce. „Administrace podaných žádostí běží na plné obrátky. V případě bezchybných žádostí podaných po realizaci opatření garantujeme jejich proplacení do 9 týdnů,“ slibuje Valdman.


Zjednodušení a urychlení administrativy úřady slibovaly už při spuštění výzvy. SFŽP má na schválení žádosti 3 týdny. Maximálně 3 týdny by měla trvat kontrola dokumentace a výpočet dotace. A nejpozději do 3 týdnů měl žadatel obdržet příspěvek. Současně se zjednodušil i výpočet příspěvku, a to díky zavedení tzv. paušálů na metr čtvereční.

Dotace zase na podzim

Lidé, kteří nestihli podat žádost, nemusí čekat na příští rok, protože šanci dostanou ještě letos. „Během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy Nová zelená úsporám s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek, u nichž předpokládáme výrazně vyšší budoucí výnosy,“ uvedl Richard Brabec, ministr životního prostředí.

Novou zelenou úsporám bude možné od podzimu kombinovat i s připravovanými kotlíkovými dotacemi, které podpoří výměnu starých kotlů za ekologickou variantu (např. kotle na biomasu, plynové kotle, tepelná čerpadla). „Výše dotace se bude pohybovat od 70 do 85 procent a bude odstupňovaná například podle znečištěného ovzduší v místě výměny kotle nebo podle druhu paliva,“ dodal ministr.

-->
Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.