Kolik domácností změnilo dodavatele? A pořád se to vyplatí?

11.08.2015 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Doby, kdy domácnosti měnily dodavatele elektřiny nebo zemního plynu ve velkém, jsou pryč. Alespoň na to ukazují statistiky. Od roku 2012 počet změn obchodníků s energiemi klesá. Důvodů může být hned několik.

Když v roce 2006 dostali spotřebitelé poprvé šanci vybrat si dodavatele elektřiny, využilo tuto možnost necelých 5 000 domácností. Liberalizace energetického trhu byla na svém začátku. Nabídky i obchodní strategie několika málo alternativních dodavatelů se teprve formovaly. Podomní prodejci zatím rodinné domy a byty neobráželi. Počet změn obchodníků s elektřinou a zemním plynem ale postupně narůstal. Svého vrcholu dosáhl v roce 2012 – před třemi roky změnilo dodavatele elektřiny 382 354 domácností. K jinému obchodníkovi s plynem přešlo 344 005 spotřebitelů.

Více v článku Kolik domácností změnilo dodavatele? A pořád se to vyplatí? na prodej.finance.cz.

Závazky i nedůvěra

Trh s energiemi se během několika uplynulých let bouřlivě rozvíjel. Z původních několika energetických společností jich na trhu aktuálně působí desítky. Každá z nich připravuje pravidelné akční nabídky. Rozrůstá se nabídka tarifů, které jsou stále méně srozumitelné. I tato nepřehledná situaci přispívá pravděpodobně k nechuti spotřebitelů dodavatele měnit. Svoji roli pochopitelně sehrál i podomní prodej, který zkomplikoval život nejedné domácnosti.

A jsou tady také smlouvy na dobu určitou. Tedy se závazkem. Ve velké míře nahradily tradiční smlouvy na dobu neurčitou, které bylo možné vypovědět kdykoli v průběhu roku. Spotřebitel byl během tří měsíců volný a mohl bez komplikací změnit dodavatele. Už několik let jsou ale trendem smlouvy na dobu určitou, které po vzoru alternativních dodavatelů zavedly i velké energetické společnosti. Původně se pojily s fixací ceny elektřiny nebo zemního plynu. Dnes jsou standardem u většiny společností. Pouze několik dodavatelů na českém trhu poskytuje automaticky smlouvy na dobu neurčitou. Patří k nim namátkově třeba Amper Market, Europe Easy Energy nebo MND.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!


Jinak řečeno, spotřebitel, který je vázaný smlouvou na dobu určitou, nemůže jen tak dodavatele změnit, pokud se objeví výhodnější nabídka. Musí čekat, až se smlouva bude blížit ke svému konci. A v pravý okamžik podat výpověď. Smlouva na dobu určitou totiž ve velké většině případů nekončí uplynutím doby, na kterou byla sjednána, ale prodlužuje se. Zpravidla je třeba podat výpověď měsíc až tři předem. Nárůst počtu smluv na dobu určitou proto mohl logicky pozastavit počet změn dodavatelů a zapříčinit i jejich pokles.

Kdy se vyplatí změna dodavatele

Samozřejmě, svoji roli v klesajícím počtu změn dodavatelů mohl sehrát i nárůst nedůvěry. Někteří spotřebitelé se spálili, protože podepsali nevýhodnou smlouvu. Většinou při podomním prodeji. Nebo kývli na první nabídku, která se objevila, aniž by si porovnali ceny obchodní složky elektřiny nebo zemního plynu.

Přesto lze říci, že i dnes se změna dodavatele vyplatí, pokud už neodebíráte zemní plyn nebo elektřinu od společnosti s nejvýhodnější nabídkou. Konkurence je na energetickém trhu vysoká a rozdíly lze pozorovat především v případě domácností, které elektřinou nebo plynem vytápí. Roční úspora dosahuje v takových případech několika tisíc korun.

O změně dodavatele elektřiny nebo zemního plynu se vyplatí uvažovat v těchto případech:

  • Zatím odebíráte elektřinu a plyn od dominantního dodavatele v regionu a máte sjednaný klasický produkt.
  • Končí vám smlouva na dobu určitou s fixací ceny elektřiny nebo zemního plynu.
  • Skočili jste na lep podomnímu prodejci a podepsali jste nevýhodnou smlouvu (cena i obchodní podmínky).
  • S dodavatelem nejste dlouhodobě spokojeni (cena, obchodní podmínky, přístup k zákazníkovi).
  • Objevili jste nabídku, která vám lépe vyhovuje s ohledem na cenu i smlouvu.

Co sledovat při změně dodavatele

Desítky dodavatelů. Stovky tarifů. Energetický trh je dnes doslova džungle. Spotřebitel by měl být při výběru nového dodavatele obezřetný. Vždy se vyplatí sledovat následující klíčové parametry.

  • Cena obchodní složky. Skládá se z ceny megawatthodiny a měsíčního platu. Je to právě měsíční plat, kterým mohou někteří dodavatelé dohánět nízkou cenu megawatthodiny a spotřebitel tak ve výsledku nemusí ušetřit. Nezapomeňte k obchodní složce připočítat i regulované poplatky, které jsou součástí ceny elektřiny i zemního plynu.
  • Typ smlouvy. Někdo preferuje jistotu nezdražování (fixace ceny), jiný raději svobodu. S fixací se většinou pojí smlouvy na dobu určitou. Jejich nevýhodou je, že nemůžete během doby, na níž byly sjednány, odejít. Smlouvy na dobu neurčitou je naopak možné vypovědět kdykoli.
  • Bonusy. Některý dodavatel rozdává slevy, jiný příspěvky na kotle nebo finanční odměnu. Vždy je to ale něco za něco. Prostudujte proto akční nabídku do detailu a zvažte, zda ten který bonus opravdu využijete.
  • Zavolejte na zákaznickou linku. Otestujte si dodavatele ještě před tím, než k němu přejdete. Vstřícnost a erudovanost operátorů na druhé straně může mnohé napovědět.
  • Zjistěte si reference. Ať už na internetu v důvěryhodných diskuzích, nebo u známých. Obrátit se můžete také na specializované energetické poradce nebo využít některou z nezávislých kalkulaček na internetu.
-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ