Silná poptávka po bydlení bude i v roce 2016. Jen aby bylo co kupovat

13.01.2016 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Ceny bytů dál rostou. V meziročním srovnání jsou nyní oproti loňskému prosinci zhruba o 200 000 Kč vyšší. Lidé musí na pořízení průměrného bytu vydělávat déle. Zatímco loni v prosinci na pořízení bytu stačil Čechům zhruba pětinásobek průměrného ročního příjmu, nyní je to již 5,5násobek. Českým domácnostem se však daří lépe, což bude mít pozitivní vliv na míru dostupnosti bydlení v roce 2016.

Ceny nemovitostí dál rostou. Průměrná cena bytů, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityCechy.cz, v prosinci povyskočila meziměsíčně o dalších 30 000 Kč na 2,10 milionu korun. V meziročním srovnání jsou nyní byty oproti loňskému prosinci zhruba o 200 000 Kč vyšší. Největší meziroční nárůst vykazuje Karlovarský kraj a Praha.

Výsledkem rostoucích cen nemovitostí je horší dostupnost vlastnického bydlení. Lidé musí na pořízení průměrného bytu vydělávat déle. Zatímco loni v prosinci na pořízení bytu stačil obyvatelům ČR zhruba pětinásobek průměrného ročního příjmu, nyní je to již 5,5násobek a s rostoucími cenami se tento rozdíl bude i nadále navyšovat. V roce 2016 však očekáváme menší zpomalení růstového tempa v souvislosti s očekávaným nárůstem průměrných čistých příjmů českých domácností.

Vývoj indexu návratnosti bydlení v ČR

Vývoj indexu návratnosti bydlení v ČR

Cenová dostupnost bydlení se zhoršila v 12 krajích ze 14

Nejvyšší hodnoty indexu návratnosti bydlení (poměr mezi kupní cenou a lokálním průměrným příjmem) a tím i nejhorší dostupnost vlastnického bydlení dlouhodobě vykazuje Praha (10,7 roku), na druhém místě s velkým odstupem je Jihomoravský kraj - 6,35 roku. Ve všech zbývajících krajích ČR je již index návratnosti bydlení pod úrovní celorepublikového průměru.

Porovnáním celoročních průměrů byl v roce 2015 patrný trend zhoršování cenové dostupnosti bydlení v 12 krajích ze 14. Pouze v Ústeckém a Olomouckém kraji byl ukazatel návratnosti bydlení v roce 2015 lepší, než v roce 2014. Ve všech zbývajících regionech jsou na tom lidé díky růstu průměrných cen bytů meziročně hůře, přičemž největší skok má za sebou Praha a Karlovarský kraj, kde se doba návratnosti bydlení meziročně zhoršila o 10 resp. 11 %. Navzdory horší dostupnosti bydlení však poptávka po nemovitostech nepolevuje a silný zájem očekáváme i v roce 2016.

Pozitivním faktorem motivujícím obyvatele ČR k investicím do nemovitostí je výborná dostupnost úvěrového financování. Úrokové sazby jsou na rekordních minimech a na hypotéku dosáhne stále větší skupina žadatelů. Pokles sazeb hypoték už není tak silný, jako v předchozích letech, kdy dokázal úspěšně eliminovat negativní vliv nárůstu cen nemovitostí, stále však platí, že z ekonomického pohledu jsou nyní podmínky pro pořízení vlastního bydlení jedny z nejlepších v dosavadní historii.

Hypotéky si ukusují 1/3 příjmů domácností

Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru, v prosinci vzrostl na 33,6 %. Jinými slovy průměrná česká domácnost v současnosti vynakládá na splátku hypotéky 1/3 svých čistých příjmů, což je zhruba stejně jako v roce 2013 a 2014, ale o 15 procentních bodů méně, než v pokrizovém roce 2009, kdy ceny nemovitostí byly stále ještě vysoko, a průměrná úroková sazba hypoték se pohybovala nad 5,50 procenty.

Index dostupnosti bydlení (2015/2014 změna)

Index dostupnosti bydlení (2015/2014 změna)

Rozdíl mezi celoročními průměry v jednotlivých krajích ilustruje předchozí graf, kde je zřejmé, že v polovině krajů ještě zlevňující hypotéky dokázaly přetlačit růst cen nemovitostí a v roce 2015 zde bylo zatížení hypoteční splátkou menší než v roce 2014. Tam kde to sazby již nedokázaly, jsou řádky zbarveny do červena. Mezi kraje s největším meziročním propadem dostupnosti bydlení patří Praha a Plzeňský kraj spolu s Karlovarským.

Porostou příjmy. Dostupnost bydlení bude stále výborná

Vzhledem k růstu cen nemovitostí, jejichž průměr se pozvolna dostává na úroveň cen před vypuknutím globální ekonomické krize, předpokládáme postupné zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení. Na druhou stranu očekáváme zlepšování ekonomické situace domácností, což v kombinaci s rekordně levnými úrokovými sazbami hypoték bude znamenat zachování příznivých podmínek pro pořízení vlastního bydlení i v roce 2016. Realitní trh a s tím i trh hypoték a úvěrů ze stavebního spoření má výborně nakročeno do nového roku. Pokud tedy bude s čím obchodovat.

Brzdou letošního růstu se totiž může stát vysychající příliv nemovitostí nabízených k prodeji. Tento fakt bude působit na růst cen. Situace se liší samozřejmě podle lokality a typu poptávané nemovitosti. Dynamika růstu cen nemovitostí se bude v letošním roce, podle našeho odhadu, zvyšovat, ceny porostou rychleji než v předcházejících letech. Zároveň můžeme konstatovat, že současná cenová hladina je u bytů těsně pod cenovým vrcholem roku 2009. Během příštích měsíců bude úroveň maximálních cen roku 2009 překonána a ceny bytů se vydají směrem k novým rekordním hodnotám. To je jeden z hlavních důvodů, proč doporučujeme neodkládat pořízení nemovitosti.


Zdroj: GOLEM FINANCE, REALITYCECHY.CZ, banky, ČSÚ

Štítky:

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ