Počet bezkontaktních plateb stále roste, nejvíce v restauracích

23.05.2016 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


Bezkontaktní platby kartami Visa prolomily rekordní hranici tří miliard transakcí u evropských obchodníků za uplynulých 12 měsíců. V období od května 2015 do dubna 2016 se počet „pípnutí“ v místě prodeje oproti předchozímu roku takřka ztrojnásobil. V celoevropském průměru je nyní bezkontaktní každá pátá platba provedená kartou Visa. Český trh však tyto statistiky dokonce předbíhá – podíl bezkontaktních plateb tu dosahuje rekordních 77 %.

„Co se týká moderních platebních technologií, lokální trh dlouhodobě potvrzuje, že Češi jsou nadšenými průkopníky v oblasti inovací. V bezkontaktním placení jsou již několik let absolutními lídry Evropy. Ve srovnání patnácti trhů si pevně drží první pozici. Nejvíce se jim blíží Poláci a Slováci, kteří aktuálně provádějí bezkontaktně přibližně každou druhou platbu,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Největší boom zažívají restaurace

Rostoucí oblibu bezkontaktních plateb u spotřebitelů potvrzují meziroční nárůsty v řádech desítek až stovek procent napříč všemi oblastmi prodeje. Nejvýraznější navýšení počtu transakcí v rámci Evropy jsou patrná v oblasti každodenních nákupů – tedy v restauracích (+ 153 %), obchodech (+ 146 %) a supermarketech (+ 119 %).

„Tento markantní nárůst v oblasti bezkontaktního placení ovlivňuje hned několika skutečností. Za prvé stále více lidí vlastní a používá bezkontaktní platební kartu – v Evropě nyní registrujeme 165 milionů bezkontaktních Visa karet. V České republice je to pak více než 3 miliony, což je meziroční nárůst 19 %. Za druhé jde rozvoj inovativních metod placení ruku v ruce se zdokonalováním akceptační sítě – ke konci dubna jsme v rámci Evropy registrovali 3,2 milionu platebních terminálů u obchodníků, což je takřka o čtvrtinu (23 %) více než před rokem. Na českém trhu jich aktuálně máme 142 000, z nichž je více než 85 000 bezkontaktních. U bezkontaktních terminálů se tak jedná o 55% nárůst,“ vyčísluje Marcel Gajdoš.

V neposlední řadě uvádí Marcel Gajdoš jako velmi důležité také pronikání bezkontaktních plateb do oblasti dopravy. Jen v Londýně bylo od spuštění bezkontaktního placení v MHD uskutečněno přes 400 milionů jízd zaplacených pípnutím. „Po vzoru Londýna nyní intenzivně pracujeme na tom, aby podobně efektivní řešení fungovala i u nás. Nejblíže k tomu má Ostrava, která na „londýnský“ systém přejde už během letošního léta,“ doplňuje Gajdoš.

Evropa: Vývoj podílu bezkontaktních plateb v rámci všech karetních transakcí v místě prodeje

Březen 2013 Březen 2014 Březen 2015 Březen 2016
1,7 % 4,1 % 10,4 % 21,1 %
každá 60. platba každá 24. platba každá 10. platba každá 5. platba

Zdroj: Statistiky Visa Europe

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ