Nemovitostmi se obchoduje během celého roku

17.10.2005 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Trh s realitami je neustále v pohybu. Denně čteme tisíce inzerátů nabízející a poptávající nemovitosti. V minulosti byly měsíce v roce, kdy docházelo k poklesu zájmu klientů. Co způsobilo změnu tohoto trendu?

Délka rozhodovací doby o nákupu či prodeji je přímo úměrná ceně dané věci. Asi se všichni shodneme na tom, že pořízení nemovitosti není zrovna zanedbatelnou investicí. Mnozí majitelé a potenciální vlastníci nemovitostí jsou proto ochotní čekat i měsíce na období v roce, které jim přinese největší užitek z dané koupě. V minulosti obchod s nemovitostmi výrazně kolísal dle jednotlivých ročních období. Velké realitní kanceláře však za poslední dva roky registrují výraznou změnu trendu v nakupování nemovitostí. S byty a rodinnými domky se totiž ve velkém obchoduje i v dříve tradičně mrtvých měsících jako je období prázdnin či vánočních svátků.

„Tato období mají své neocenitelné výhody. Klienti jsou vstřícnější a za poslední rok či dva se vygenerovala skupina – obvykle velmi vytížených lidí – kteří hledají nemovitosti právě během dovolených. V tomto období se i psychologicky lépe sjednávají obchody. Obecné klišé, že se v létě neobchoduje, je spíš chybou realitních kanceláří, než nižší poptávky či nabídky. Většina realitních kanceláří v létě nepracuje naplno a zároveň snižují inzerci, nebo neinzerují vůbec. Je to pouze věc přístupu," vysvětlila Iva Cikánková, ředitelka realitní kanceláře Mexx Reality.

V případě prodejů a nákupů jsou období únor až květen a září až listopad obecně poznamenané vyšší aktivitou. V období léta a Vánoc ovšem může klesnout objem obchodů jen nepatrně. Chuť nakupovat mají v tomto období především mladší ročníky, většinou zatím bez dětí, nebo naopak kategorie klientů okolo padesáti až šedesáti let. Z profesního pohledu jde především o profesně velmi vytížené lidi, kteří jsou ochotní otázce bydlení obětovat svou dovolenou.

Podobné trendy potvrzují i hypoteční banky. „Po zpravidla slabších začátcích několika posledních let se na hypotečním trhu i letos potvrzuje, že letní měsíce jsou z pohledu nově poskytnutých hypoték pro občany nejsilnější. Očekáváme, že zvýšený zájem o hypotéky potrvá ještě několik týdnů, aby však koncem roku poklesl. Pro naši banku byl letošní srpen historicky nejúspěšnější. Naše měsíční produkce byla největší za celou dobu existence Hypoteční banky,“ připustil generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Zvýšený zájem o hypotéky je také dán mimořádně nízkými úrokovými sazbami, které lidé chtějí využít ke svému prospěchu. Díky inflačním tlakům se v následujícím období nejspíš dočkáme zvýšení sazeb ze strany ČNB, které by také mohli ovlivnit zájem o nově uzavírané hypoteční úvěry.

„V neposlední řadě podporují obchody v dříve klidných měsících i mimopražští zájemci, kteří se chtějí do metropole stěhovat. Po ně bývají svátky a dovolené dokonce jediný možný čas. Obchody v létě podporují i vysokoškoláci – a to především v oblasti pronájmů. V podzimních měsících totiž začíná semestr. Ne každý chce bydlet na koleji, ne každý kolej dostane,“ upozornila Iva Cikánková. Tento fakt dále potrhává i nová právní úprava řešící ubytování studentů. Je velmi pravděpodobné, že se zájem o bydlení v „privátech“ bude nejspíš ještě zvyšovat.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Mexx RealityPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.