O hypotečních úvěrech podle výsledků výzkumu již slyšelo 85 procent respondentů. Z nich zájem o hypotéku má pět procent, což je stejné jako ve srovnatelných výzkumech v posledních pěti letech. Sedm procent dotázaných zatím neví, zda si hypotéku pořídí. Úvěr nepotřebuje 49 procent lidí a nechce ho z důvodu, že by ho nemohlo splácet, 39 procent lidí. Podle Pavla Dokulila z TN Sofres Factum výsledky svědčí o tom, že v povědomí lidí přes poměrně výhodné podmínky hypoték v posledním roce panuje názor, že hypotéky jsou jen pro bohaté.
Z respondentů s dělnických profesí má o hypotéku zájem pět procent, z úřednických profesí sedm procent a z řad podnikatelů se o hypotéku zajímá sedm procent, což je oproti podzimu loňského roku pokles o dva procentní body.
Z těch, kdo se o hypotéku zajímají, 51 procent očekává splátku ve výši do tří tisíc korun a 49 procent předpokládá 11 až 20letou dobu platnosti. Přitom 39 procent chce hypotéku použít na pořízení domu a 36 procent na pořízení bytu. Téměř polovina (49 procent) chce ručit kupovanou nemovitostí a 17 procent nemovitostí, kterou již mají. Přitom ručení již existující nemovitostí kleslo z 45 procent na podzim loňského roku na letošních 17 procent, podle Dokulila možná i v souvislosti s uzákoněním nedobrovolných dražeb zastavených nemovitostí. Zájemci by volili úvěr hlavně v Komerční bance (39 procent) a Českomoravské hypoteční bance (19 procent).
Zdroj: ČTK