Ceny benzinů se zvyšují v celé Evropě i v USA

24.05.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ceny benzinů nutí sáhnout hlouběji do peněženky nejen motoristy v tuzemsku, ale téměř ve všech zemích Evropy i USA

Ceny benzinů nutí sáhnout hlouběji do peněženky nejen motoristy v tuzemsku, ale téměř ve všech zemích Evropy i USA. Například na některých místech Německa se ceny bezolovnatých benzinů vrátily opět nad dvě marky za litr, silnější růst zaznamenali řidiči i v Polsku či Jugoslávii. "Tradičně vyšší ceny benzinů jsou ve Skandinávii, ve Francii a v Británii. Prudším tempem začalo jít nahoru také Španělsko, Portugalsko či Řecko a my je poměrně rychle dotahuj

eme," říká Miroslav Preclík z turistického oddělení Ústředního automotoklubu. Ceny pohonných hmot tlačí v celé Evropě vzhůru drahá ropa a ropné produkty. "Včera jsme zdražili benziny o osm feniků a diesel o pět feniků na litr.

Reagovali jsme tak na enormní

růst cen na mezinárodních trzích," potvrdil Detlef Brandenburg, mluvčí německého Aralu, který natural prodává za dvě marky. Zdražení některých ropných produktů, které minulý týden dosáhlo na evropských burzách až 50 dolarů za tunu naturalu, tedy asi 15 procent, tak přimělo zvýšit ceny většinu producentů a prodejců. Shodný cenový vývoj se nicméně nelíbí Evropské komisi, která se podle ČTK rozhodla ceny benzinů sledovat. Její mluvčí Amelia Torresová připustila, že komise zatím nemá důkazy, zda jde o cenové dohody, a proto nezahájila žádné šetření. Ropné firmy kritizovala i španělská ministryně dopravy a energetiky Loyola de Palaciová, která poukázala na stejné zvýšení cen tamních společností Repsol-YPF a Cepsa.

Firmy ohlásily zdražení pohonných hmot v pondělí v reakci na růst světových cen ropy, což je již popáté za poslední měsíc. Ceny v Evropě žene podle zahraničních pozorovatelů vzhůru především vysoká letní poptávka v USA, kterou producenti nestíhají uspokojit. Cena jednoho galonu benzinu americkým motoris

tům během posledních dvou týdnů také vzrostla o dalších deset centů na 1,53 dolaru, což v přepočtu odpovídá zhruba 13,60 koruny za litr. Ve srovnání s tuzemskou úrovní jsou sice ceny USA výrazně levnější, ale pouze díky jejich minimálnímu zdanění. O to více se v nich však projevuje růst cen ropy. V Evropě tlumí ropné dopady naopak vysoké zdanění benzinů, které v průměru dosahuje 60 až 70 procent.

Zdroj: MF Dnes z 24. 05. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU