Květnový komentář k vývoji makroekonomických ukazatelů

12.06.2007 | , Atlantik AM
MAKRODATA A EU


Další pozitivní data s sebou na trh přináší také měsíc květen. V Evropě pokračuje nebývalé oživení, které táhne především největší evropská ekonomika Německa.

Ve Spojených státech se stabilizovala situace po poklesu na trhu s rezidenčními nemovitostmi, jejíž dopad na konečnou spotřebu domácností nebo trh práce zatím není patrný. I přes pokles tempa růstu HDP zůstávají zatím ostatní sektory hospodářství spíše nad očekáváními, také proto v současnosti mírně utichly komentáře odhadující, že se největší světová ekonomika dočká ještě v letošním roce recese. Tento stav – pokud se v budoucnu potvrdí – může také spolu s obavami z rostoucí inflace udržet úrokové sazby na stávajících úrovních.


Spojené státy:

  • Březnový další pokles realitního trhu ve Spojených státech zapříčinil silný nárůst prodejů v měsíci dubnu. Alespoň tedy v relativním měsíčním vyjádření. Ve srovnání s úrovněmi z předchozího roku stále platí, že se prodává zhruba o 10 % méně domů, na což reagují také ceny nemovitostí. Tento stav by se měl promítnout v nižší spotřebě amerických domácností.
  • Spotřeba ale zůstává stále na vysokých úrovních. V květnu dále rostly maloobchodní tržby, také indexy spotřebitelského sentimentu poukazují na solidní úroveň americké domácí poptávky.
  • Ta se také významnou měrou podílí na americkém produktu. Revize výsledků růstu produktu za první čtvrtletí dopadla ještě hůře než trh očekával. Dubnový odhad na úrovni +1,3 % byl snížen na 0,8 %, struktura růstu napovídá, že právě neutuchající spotřeba je tím faktorem, který drží celou ekonomiku nad vodou.
  • Americký dolar mírně posílil. Ke konci měsíce posílil ze svých minim (1,370 USD/EUR) až na nových 1,350 USD/EUR, kde se drží i první červnový týden. Dolar posiluje poté, co investoři do cen zahrnuli nižší pravděpodobnost snižování úrokových sazeb v letošním roce.
  • V letošním roce se potvrzují odhady o slábnoucím růstu celé americké ekonomiky. Ve svých prohlášeních z konce loňského roku ale představitelé Fedu hovořili také o poklesu inflačních tlaků, který ale v současnosti není příliš patrný. Nižší než očekávaný pokles inflace také stojí v pozadí možného období bez změny úrokových sazeb. Květnová čísla dubnového růstu spotřebitelských cen dopadla v souladu s očekáváními. Došlo k mírnému poklesu, ale celkový meziroční růst se stále pohybuje nad hranicí 2,0 % (+2,6 %).


EU:

  • Na evropském kontinentu pokračuje oživení a ani květen nebyl výjimkou. Nebývalé oživení brzdí jen stále křehčí růst domácí poptávky. Lépe než se očekávalo skončil růst hrubého domácího produktu, situace je značně odlišná od stavu v USA, růst je v Evropě tažen spíše investicemi firem a schopností vyvážet.
  • Celkový dobrý obrázek budoucího vývoje potvrdily také předstihové ukazatele Ifo a ZEW. I když index ekonomického sentimentu Ifo v květnu stagnoval, zůstává stále nejvýše od roku 1990. Pokračující oživení zatím díky slabší spotřebě domácností nepřináší tlaky v podobě růstu očekávané inflace. Spotřebitelské  ceny v Německu v květnu vzrostly v souladu s trhem (+1,9 %) a stále pod inflačním cílem Evropské centrální banky (2,0 %).
  • Prezident ECB Trichet po zasedání na úvod minulého měsíce jasně naznačil, že se úrokové sazby budou dále navyšovat. A zasedání z úvodu června to jen potvrdilo. Základní sazba byla zvýšena o 25 bodů na nová 4,00 %. A následný komentář po zasedání naznačil, že tato úroveň nemusí být konečnou. Evropská centrální banka stále bojuje proti inflaci, trápí jí především vysoký růst peněžní zásoby, který vidí jako výrazný proinflační faktor.


ČR:

  • Rekordní úrovně zaznamenal v květnu přebytek obchodní bilance. Čísla byla dále potvrzena i na úvod června, kdy saldo obchodní bilance skončilo poprvé od dubna 2004 v přebytku (+3,0 mld. CZK). Vývozům vévodí export strojů, elektroniky a aut.
  • Dalším překvapivým údajem byla nová čísla vývoje cenové hladiny na domácí scéně. Dubnová inflace nečekaně vzrostla o 0,7 % proti měsíci březnu, na meziroční úrovni růst na úrovni 2,5 % výrazně překonává minulou úroveň (+1,9 %), a to především vlivem růstu cen pohonných hmot, potravin a cigaret.
  • Možná právě tento signál stál nakonec za konečným rozhodnutím v bankovní radě. Ta po svém zasedání v minulém týdnu navýšila základní dvoutýdenní repo sazbu na 2,75 %, přičemž hlasování bylo více než vyrovnané. Po remízovém výsledku (3:3) nakonec rozhodl guvernér Tůma.
  • Situace na trhu práce vykazuje další zlepšení. Další pokles míry nezaměstnanosti ze 7,3 % na nových 6,8 % lze sice přisoudit i sezónním efektům, venkovní práce byly však díky velmi teplé zimě započaty již v předchozích měsících, svůj díl má proto také růst celé ekonomiky.
  • Vysoké tempo si i v březnu udržela průmyslová výroba. Všechny tři úvodní měsíce letošního roku zaznamenal meziroční růst v průmyslu dvouciferná čísla. V březnu vzrostla výroba o 12,7 %.¨
  • Korekcí si v květnu prošel devizový trh s českou korunou. Její kurz k americkému dolaru klesl téměř o 40 haléřů a k euru díky jeho oslabení k dolaru ztratila česká měna 20 haléřů. Tato korekce je ale spíše technického rázu, ke konci roku lze očekávat kurz koruny pod úrovní 28 CZK/EUR, k čemuž by mělo přispět také navyšování sazeb ze strany ČNB.

Autor článku

Robert Šíbl  

Články ze sekce: MAKRODATA A EU