Posledních 7 dní ve světě
- Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 5,5 procenta. Oznámil to statistický úřad. Opravil tak svůj první odhad z minulého měsíce, podle kterého pokles dosáhl 5,6 procenta. Hospodářský propad byl ale navzdory této revizi i nadále nejprudší od roku 1955, kdy se údaje začaly sledovat.
- Polská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,1 procenta, a tempo růstu tak zrychlilo z 0,8 procenta v prvním čtvrtletí. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali zvýšení hrubého domácího produktu jen o 0,5 procenta.
- Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor hodlá do poloviny příštího roku přesunout více než třetinu výroby svého modelu i20 z Indie do Evropy. Podle dřívějších informací indického listu The Economic Times chce firma produkci přemístit do některého ze svých závodů v České republice, na Slovensku či v Turecku.
- Hrubý domácí produkt Spojených států klesl ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,0 %, ukázaly ve dnes zpřesněné údaje ministerstva obchodu. Resort tak potvrdil rychlý odhad z konce července. Analytici oslovení Reuters očekávali revizi předběžného odhadu růstu HDP za období od dubna do června na minus 1,5 procenta.
- Prodej nových domů ve Spojených státech v červenci vzrostl o 9,6 procenta, což je mnohem více, než se čekalo. Červenec je zároveň čtvrtým měsícem v řadě, kdy se prodej nových rodinných domů zvyšoval. Ministerstvo obchodu oznámilo, že v přepočtu na celý rok se v USA prodalo 433.000 domů.
- Podnikatelská důvěra v Německu v srpnu vzrostla již pátý měsíc za sebou a tempo nárůstu překonalo očekávání. Index podnikatelského klimatu mnichovského ekonomického institutu Ifo se tak dostal na maximum od loňského září, sdělil dnes ústav. Index Ifo vzrostl tento měsíc na 90,5 bodu z červencové úrovně 87,4 bodu. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali nárůst jen na 88,9 bodu. Index je založen na průzkumu u zhruba 7000 firem.
- Americký prezident Barack Obama navrhl do čela centrální banky USA (Fed) Bena Bernanka (55) i na druhé čtyřleté funkční období. Nominace se všeobecně očekávala, protože Obama Bernankovi připisuje zásluhu na tom, že v USA zabránil další Velké hospodářské krizi. Nyní od něj čeká, že vyvede největší světovou ekonomiku z hluboké finanční a ekonomické krize a zajistí hladké oživení.
- Německá ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta. K růstu největší evropské ekonomiky přispěl obchod a soukromá spotřeba. V meziročním srovnání ekonomika vykázala propad o 7,1 procenta po poklesu 6,4 procenta v prvních třech měsících roku. Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí vymanila z nejhlubší recese od druhé světové války, předtím klesala čtyři čtvrtletí v řadě.
Posledních 7 dní doma
- Banky na tuzemském trhu v pololetí vydělaly celkem 26,6 miliardy korun, což bylo stejně jako na konci června loni. Většinu zisků vytvořily čtyři velké peněžní ústavy Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank. Celkem v tuzemsku působilo 37 bank, z toho 30 ovládaných zahraničním kapitálem.
- Průmyslová výroba v Česku letos v červenci meziročně klesla o 18,4 procenta. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 19,9 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V červnu průmyslová výroba meziročně klesla o 12,2 procenta.
- Společnost E.ON od 1. října zlevní plyn pro domácnosti a maloodběratele v průměru o 4,07 procenta. E.ON má přibližně 110.000 zákazníků především na jihu Čech. Letos E.ON snížil ceny plynu pro domácnosti v dubnu o dvě procenta a v červenci o devět procent.
- Skupina RWE sníží od 1. října ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta. Průměrná cena od začátku roku tak klesne o více než 11 procent, což může znamenat pro domácnost, která plynem vaří, topí i ohřívá vodu, roční úsporu kolem 3000 korun. Další zlevňování v příštím roce firma neočekává.
- Česká republika získala v rozpočtovém období let 2004-2006 z fondů EU 1,64 miliardy eur, tedy asi 41,9 miliardy korun. To představuje 98 procent prostředků, které měla na toto období k dispozici. Celkově mohlo Česko za minulé období získat z bruselských fondů 1,67 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu asi 42,4 miliardy korun.
- České aerolinie bojují o přežití. Důvodem je letošní prudký propad počtu cestujících a pokles průměrné ceny letenky. Podle prezidenta Radomíra Lašáka firmě také chybějí peněžní rezervy z dob konjunktury, kdy firmu vedl Jaroslav Tvrdík.
- Stavební spořitelny poskytly klientům od ledna do konce července úvěry za 38,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 13 procent méně. Nadále klesá i zájem Čechů o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek. Za letošních sedm měsíců lidé uzavřeli necelých 482.500 smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. Loni za stejné období to bylo téměř 532.000 smluv.
- České ekonomice hrozí do budoucna i trvalý pokles, pokud se nezaměří na vzdělání, vědu a moderní technologie. Na pondělním ekonomickém fóru to řekl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník. Zároveň upozornil na to, že ekonomika již v budoucnu nikdy neporoste takovým tempem jako v letech 2005 až 2007.