Přesto se při plánování můžeme dopustit hříchů, jejichž neblahé účinky pocítíme na vlastní kůži až po zabydlení - a to už je příliš pozdě na jakékoli změny. Několika zásadních chyb, které se občas objevují dokonce i v typových projektech, si všimneme podrobněji.
Přístup do kuchyně pouze průchodem jinými místnostmi
Kuchyně by měla být přístupná dveřmi přímo ze vstupních prostor, chodby či haly rodinného domku. Tento požadavek má logické odůvodnění ve zkrácení cesty s plnými nákupními taškami, rodinným balením mléka či nápojů od vchodu k lednici. Ideálním řešením problému je umístění průchozí spíže mezi garáž a kuchyni. Někteří autoři typových domků jsou však povzneseni nad tak nízké záležitosti hmotného světa, jakým je pravidelné stravování všech členů rodiny a hospodyňku s taškami škodolibě a rafinovaně dispozicí prohání.
Porušená vazba kuchyně na jídelnu
Mnoho typových domů nerespektuje současný trend vzájemného propojování obytných zón - kuchyně, jídelny a obývacího pokoje - do společného obytného prostoru a kuchyni naopak zcela izoluje. Stavebně oddělená kuchyně je v lepším případě s jídelnou propojena obyčejnými plnými otevíravými dveřmi, v tom horším není propojena ani podávacím okénkem. Hospodyňce - stejně jako kdysi rodinné služce - nezbývá, nežli naložit několik porcí na podnos a doklopýtat do obývacího pokoje. Velikost těchto oddělených kuchyní totiž zpravidla plnohodnotné stravování celé rodiny vylučuje.
WC přístupné z kuchyně
Poměrně problematickou zůstává přímá vazba místnosti WC na obytnou místnost, v horším případě kuchyni. Pokud nám nestačí doporučení českých norem, měl by nás zachránit alespoň vlastní zdravý rozum, máme-li jaký. Záchod lze od kuchyně nebo obytného prostoru prakticky oddělit předsíňkou s umývátkem, která zastane funkci hygienického filtru. Můžeme do ní umístit i sprchu a využít ji jako "malou" přízemní koupelnu s průchodem na WC.
Nezařiditelná kuchyně
Místnost kuchyně - varného centra celého domu by samozřejmě měla umožňovat instalaci funkční a plnohodnotné kuchyňské linky. Základními stavebními kameny kuchyňské linky pro připomenutí jsou: spížní skříň, lednice, dřez, sporák s pečicí troubou a pracovní plocha široká min. 90 cm. Jednoduchým součtem všech nepostradatelných základních funkčních ploch a spotřebičů docházíme k celkové minimální délce přímé kuchyňské linky - 330 cm (rohové části nejsou plnohodnotně využitelné). Typové domky však často zařízení ani touto minimální sestavou neumožňují. A co na to náročnější hospodyňka snící o pečicí a mikrovlnné troubě ve výšce očí, pracovní ploše délky 120 cm, barovém pultu či ostrůvkově řešené kuchyni? Pokud si své požadavky začne ujasňovat s tužkou v ruce až v kuchyni zkolaudovaného typového domu, může být pozdě a se slzami v očích pak zjistí, že v kuchyni nemá prostor ani pro spížní skříň.
Vybavení kuchyně souvislou kuchyňskou linkou často brání osazení francouzských oken do fasády, dveří a otvorů ve vnitřních zdech. V místnosti nám pak nezbývá žádná souvislá zeď, ke které bychom mohli linku osadit. Instalaci praktické kuchyňské linky často zbytečně brání dveře ústící do místností, jejíž vazba s kuchyní nemá praktické opodstatnění.
Nebezpečné otevírání dveří
Dveře do kuchyně a spíže, stejně jako dveře v celém domě, by se měly otevírat logicky a bezpečně. To prakticky znamená jejich osazení a otevírání způsobem, při kterém nemůže dojít ke zranění. Samozřejmostí je eliminace vzájemného křížení křídel dveří umístěných "přes roh". Obzvláště v kuchyni, kde se často manipuluje s velkými nádobami, horkým jídlem, omastkem nebo vařicí vodou, může mít tato základní a školácká dispoziční chyba nedozírné následky.