Banky a stavební spořitelny letos na bydlení rozpůjčují čtvrt bilionu Kč

26.07.2016 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.

V letošním květnu banky poprvé objemem sjednaných hypoték překonaly 20miliardovou hranici. V červnu jsme očekávali, že se nad 20 miliard také vyhoupnou, ale že z toho nakonec bude útok na 24 miliardovou metu, jsme opravdu netušili. V červnu si hypotéku sjednalo 12 324 klientů, což je o 14 procent více jak v meziměsíčním (10 831 ks), tak meziročním srovnání (10 794 ks). Průměrná výše hypotéky v červnu činila 1,929 mil. Kč, což je letošní mírný nadprůměr, nicméně i tak to vydalo na překonání stávajícího rekordu o další 3 miliardy korun (m/m +14 %) na 23,776 mld. Kč. Oproti loňsku vzrostl objem sjednaných hypoték o 20 procent.

Objem poskytnutých hypoték v ČR od roku 2006 (mld. Kč)

26_Golem_01

Příčin enormního zájmu o hypotéky vidíme několik, ale mezi hlavní tři patří trend rostoucích cen nemovitostí, výborná dostupnost hypoték a to jak z pohledu ceny tak kritérií pro získání úvěru, což obojí zvyšuje průměrnou výši úvěru a za třetí je to velice dobrá ekonomická situace a optimismus českých domácností, které ve větší míře ukládají své volné prostředky do nemovitostí.

Hypotéky už moc nezlevňují

Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték klesla o 2 setiny procentního bodu na 1,87 %, což opět potvrzuje korelaci s našimi GOFI indexy nabídkových sazeb. Minimální změny, resp. růst sazeb u vyšších LTV jsme poprvé zaznamenaly v květnu a nyní se tato skutečnost začíná projevovat i v reálně sjednávaných hypotékách.

V důsledku nízkých úrokových sazeb klesá také průměrná splátka úvěru. Poprvé v historii se průměrná splátka 1milionového úvěru s 20 letou splatností propadla pod 5 000 Kč měsíčně. Nabídkové sazby v červenci pokračují ve stagnaci. V součtu za celý měsíc očekáváme u hypoték s LTV do 85 % pouze mírný pokles. U 100% hypoték i v důsledku opaření ČNB očekáváme v tomto i následujícím měsíci zdražení.

Banky cenu v tuto chvíli ani tak neřeší a jejich pozornost se nyní zaměřuje na filtrování příchozích klientů a zvládnutí poptávkové vlny, kterou trh generuje. Také v srpnu očekáváme v hypotečním „mainstreamu“ zachování úrokových sazeb a případné změny očekáváme nejdříve v září, kdy alespoň v minulých letech začínala podzimní hypoteční sezóna doprovázená řadou akčních nabídek a cenových změn. Velké banky, které ovládají trh, nemají v současné situaci racionální potřebu zlevňovat, u některých menších bank je situace různá a úpravy cen v podobě akčních nabídek se dají očekávat ještě o prázdninách.

Stavební spořitelny půjčily téměř 5 miliard

Objem úvěrů ze stavebního spoření v červnu meziročně vzrostl o necelá 4 % na 4,85 miliardy korun. V meziročním srovnání tedy žádný výrazný skok, ovšem ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl objem úvěrování o více než 1 miliardu korun. Na aktuálním výsledku se největší měrou podílela již tradičně Českomoravská stavební spořitelna, která v červnu rozpůjčovala 2,25 mld. Kč. Na druhém místě skončila Modrá pyramida, která zažívá výrazné oživení a její objem sjednaných úvěrů meziročně vzrostl o 34 % na téměř 1 miliardu Kč (0,958 mld. Kč). Třetí v pořadí se umístila Buřinka (SSČS) se 760 miliony Kč následovanou RSTS (0,673 mld. Kč). Pětici stavebních spořitelen uzavírá Wüstenrot s produkcí 200 milionů Kč.

Pololetní výsledky prorokují překonání loňských maxim

Banky v prvním pololetí rozpůjčovaly na hypotékách 106,5 miliardy korun. Rekordní bylo jak první tak druhé čtvrtletí, jehož závěr navíc korunoval červnový výsledek. Mimochodem: 24 miliard je částka, které banky v některých letech nedosáhly ani za celý kvartál, jak ilustruje následující graf. V závěru roku čeká trh nová regulace, která by teoreticky mohla negativně ovlivnit počty a objemy sjednávaných hypoték.

„Vzhledem k časovému skluzu v implementaci zákona o úvěru pro spotřebitele se však domníváme, že dopad do výsledků bude v letošním roce spíše opačný. Chystané změny a obavy klientů ze zpřísnění podmínek poskytování úvěrů ještě více akcelerují poptávku po úvěrech a už nyní jsou jedním z faktorů, který posunul objemy sjednávaných hypoték nad 20 miliardovou hranici,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Objem poskytnutých hypoték v ČR od roku 2006 za jednotlivá čtvrtletí (mld. Kč)

26_Golem_02

Úvěry na bydlení – meziroční srovnání

26_Golem_03

Prázdninové měsíce bývají tradičně prodejně slabší. Nicméně letos očekáváme, že dvacetimiliardová hranice by mohla být reálně dosažena i v červenci a rekordní výkon očekáváme i v srpnu. Díky medializaci si lidé pomalu začínají uvědomovat, že dostupnost hypoték dozná v závěru roku regulatorní omezení, a to stimuluje poptávku i v letních měsících.

Vedle hypotečních bank se daří také stavebním spořitelnám, které za uplynulých 6 měsíců poskytly úvěry za 23,6 mld. Kč. Poměr mezi hypotékami a úvěry ze stavebního spoření nyní vychází na 79:21 ve prospěch hypoték. Společně dohromady však rozpůjčovaná částka činí 130,3 miliardy korun a již nyní si dovolíme odhadnout, že loňský výsledek bude v obou segmentech překonán a celková půjčená částka překoná čtvrt bilionu Kč.


Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj, ČTK, www.stavebky.cz

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ