Nemovitosti jdou na dračku. Na vyjednávání o nižší ceně prostor nezbývá

13.09.2016 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Průměrná nabídková cena bytů stagnuje okolo 2,15 milionu korun, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a kupující jsou v tuto chvíli v defenzivě. Zatímco před 2 lety se dalo o ceně vyjednávat, nyní příliš prostoru nezbývá.

Průměrná cena nabízených bytů v srpnu činila 2,14 milionu korun. Oproti předchozímu měsíci se cena téměř nezměnila, nicméně oproti loňskému srpnu si letos kupující připlatí o 150 000 Kč více. Převedeno na procenta, průměrná cena meziročně vzrostla o 7,5 %.

V meziročním srovnání nejvíce podražily byty kategorie 1+1 a 1+kk. Oproti stejnému období loňského roku jejich cena stoupla o 12,6 %. Naopak nejmenší posun vykazují statistiky u bytů 2+1 a 2+kk, které podražily o necelých 7 procent. Celorepublikový průměr je váženým průměrem, jehož váhou je počet nemovitostí v nabídce portálu. I toto číslo je dobrým příkladem současného stavu realitního trhu a převisu poptávky nad nabídkou, který je jedním z faktorů růstu nejen cen nejen bytů. I když počet realitních kanceláří inzerujících na portálu RealityČechy.cz zůstal oproti loňsku zhruba stejný, počet nabízených bytů meziročně klesl o čtvrtinu a s podobným úbytkem se potýkají i konkurenční realitní portály.

Průměrné ceny bytů

Průměrné ceny bytů

Podle dat Hypoteční banky, která sleduje na čtvrtletní bázi skutečné realizační ceny všech kategorií nemovitostí, rostly ceny bytů v uplynulém čtvrtletí meziročně o 8 %, což koresponduje s našimi čísly a je rovněž důkazem vysoké poptávky po nemovitostech. Zatímco v předchozích letech byly nabídkové ceny o něco výše než realizační – kupující zpravidla vyjednal nižší cenu, než byla cena nabídková. V současné chvíli se o cenách u kvalitních nemovitostí příliš nevyjednává, resp. vyjednávání je mnohem těžší, a prodává se zpravidla za ceny blízké těm inzerovaným.

1/3 příjmu českých domácností jde na splátku hypotéky

Vzhledem k meziměsíční stagnaci cen bytů a mírnému poklesu úrokových sazeb hypoték vychází nyní pořízení bydlení o něco lépe než v předchozím měsíci. Index dostupnosti bydlení, který měří, jak velkou část čistého příjmu české domácnosti si uzme splátka hypotéky, v srpnu klesl na 33 %. Jinými slovy průměrná česká domácnost pokud by si chtěl pořídit byt o průměrné ceně, nyní statisticky vynaloží na splátku hypotéky 1/3 svého čistého měsíčního příjmu. Což je navzdory vytrvalému růstu cen nemovitostí relativně nízká hodnota indikující příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení.

Zaměříme-li pozornost na jednotlivé kraje ČR, pak statistiky nejlepší dostupnost vlastního bydlení je v Ústeckém kraji. Naopak nejhorší dostupnost bydlení vyjádřená poměrem čistých měsíčních příjmů vůči splátce hypotéky je v Praze. Není divu, cenový průměr v hlavním městě je na více než dvojnásobku celorepublikového průměru a aktuálně činí bezmála 5 milionů korun. Splátka hypotéky uzme pražským domácnostem již 2/3 jejich čistých příjmů.

Odlišný pohled, který nezohledňuje vliv ceny hypotečního financování, poskytuje index návratnosti bydlení. Podle tohoto indexu vyjde nyní pořízení bytu o průměrné ceně 2,14 milionu korun průměrnou českou domácnost na zhruba 5,5násobek čistého ročního příjmu. V roce srpnu 2010, kdy ceny bytů procházely pokrizovou korekcí, byla hodnota indexu na 4,6 násobku ročního příjmu.

Regionálně nejnižší hodnoty indexů vykazují opět Ústecký kraj a Moravskoslezský kraj. Na druhém konci žebříčku je Praha, kde se index návratnosti v loňském březnu vyhoupl nad 10násobek ročního příjmu a nyní již atakuje hranici 11násobku, jak dokládá výše uvedený graf. V drtivé většině českých krajů se nyní hodnota indexu pohybuje mezi 4 – 5 roky, což je v celoevropském měřítku znakem velmi dobré dosažitelnosti vlastního bydlení.


Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, RealityČechy.cz, banky

Štítky:

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ