EET: Jde to i levně a bez paušálu

29.09.2016 | , Finance.cz
DANĚ


Náklady spojené s elektronickou evidencí tržeb mohou podnikatelé výrazně snížit výběrem vhodného pokladního řešení. Kasa se může díky dobré správě dat stát i užitečným nástrojem v podnikání.

Podle aktuálního průzkumu Hospodářské komory uvedlo 43 % obchodníků, že si hodlá pořídit co nejjednodušší technické řešení, splňující jen nezbytné funkce pro elektronizaci tržeb. Zástupci slovenské jedničky v prodeji elektronických kas, společnosti Elcom Prešov, odhadují, že i Češi budou s nákupem čekat na poslední chvíli. „Ve všech zemích Višegrádské čtyřky, kam jsme řešení pro EET dodávali, to bylo podobné. Pro podnikatele to bylo zpočátku nutné zlo,“ říká ředitel firmy Elcom Prešov Miloslav Karaffa a očekává, že hodně menších obchodníků zprvu sáhne po softwarovém řešení do mobilů i tabletů. To se ale nemusí dlouhodobě vyplatit vzhledem k tomu, že životní cyklus i podpora těchto produktů se rychle zkracují.

Se servisem podpora až do 10 let

Elektronické pokladny se většinou prodávají i se softwarem, který je součástí ceny, tedy ve srovnání s tablety zdarma. „Naše pokladny patří k cenově dostupným zařízením, které si mohou dovolit i podnikatelé v Africe nebo ve střední Americe. Cena se pohybuje již od 6090 Kč bez následných poplatků za údržbu nebo licence,“ říká Miloslav Karaffa. V Česku, kde je rozdíl mezi „nefiskální“ a „EET pokladnou“ minimální, navíc téměř celou investici do pokladen se základní výbavou pokryje stát formou daňové úlevy. Při výběru řešení pro EET je pak důležité věnovat pozornost servisu, softvérové podpoře a jak pružně dokáží dodavatelé reagovat na změny v daňové legislativě.

Odolnost předpokladem každodenního provozu

Řada obchodníků bude muset vzít v potaz, v jakém prostředí a provozu bude pokladny používat. Někteří výrobci uzpůsobují pokladny coby průmyslová zařízení náročnějším podmínkám. Jsou pak odolné vůči změnám teplot, prachu, vlhkosti a hrubšímu zacházení. „U nás se běžně potkáváme s historicky vůbec prvními pokladnami, které jsme prodali, a jsou stále funkční. Doba životnosti našich pokladen se počítá na 6-12 let,“ zmiňuje ředitel firmy Elcom Prešov, která má na Slovensku 450 servisních středisek.

Nejen jednoúčelový prostředek ale i nástroj pro konkurenční výhodu

Na český trh směřují i sofistikované pokladny, které jsou výbavou srovnatelné s těmi, které bývaly dosud doménou velkých firem a řetězců. Rychlé informace tak umožňují řídit provoz bez pokut a ztrát. Umožňují používat automatizační prostředky pro práci jako skenery a moderní platební systémy vydávají doklady o nákupu, platbě, umožňují výměnu zboží. Cloudové technologie pak na základě dat z pokladny mohou poskytovat zpracované přehledy a poradenství podnikateli i zákazníkovi. Vhodné řazení dat by teoreticky mohlo bez ztráty času živnostníka nahradit klasické daňové přiznání.

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ