Nejrychleji rostou ceny nemovitostí na Islandu a v České republice

31.01.2018 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Podle nového evropského srovnání cen nemovitostí u nás rostou nejrychleji v celé Evropské unii. O kolik ceny meziročně vzrostly? Jak se vyvíjí ceny v Evropě a kolik platí za bydlení lidé v našich sousedních zemích?

Podle nejnovějších dat Eurostatu u nás domy a byty ve 3. čtvrtletí meziročně zdražily o 12,3 %. V celé unii přitom ceny nemovitostí rostly v 3. kvartálu o necelých 5 procent. Podobně jako Česká republika je na tom také Irsko s meziročním růstem cen o 12 %. Růst větší než 10 % zaznamenalo také Portugalsko, Maďarsko a Holandsko.

Ceny bytů ČR

Jedinou zemí (uváděnou ve statistikách), kde ceny nemovitostí meziročně klesly, je Itálie (y/y - 0,9 %). Česká republika je navíc výjimečná v tom, že ceny nemovitostí zde rostou více než 10% tempem již 4 čtvrtletí za sebou. Mimo zemí EU zveřejnil Eurostat i data z Norska a Islandu, přičemž na Islandu ceny nemovitostí vzrostly meziročně o 22,5 procenta.

„V letošním roce očekáváme v České republice pokračující růstový trend cen nemovitostí, nicméně v případě bytů očekáváme určité zpomalení tempa a v některých regionech a u některých typů bytů dokonce mírný pokles. Ve výsledku tedy podle našeho odhadu dojde k zpomalení meziročního tempa růstu pod 10 %,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na financování bydlení.

Jak drahé jsou byty v ČR a sousedních zemích?

Tempo růstu cen nemovitostí toho však příliš nevypovídá o faktických cenách nemovitostí. Abychom mohli lépe rozklíčovat, jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi středoevropského regionu, připravili jsme následující grafické srovnání, které se zaměřuje na ceny bytů v jednotlivých zemích dle metodiky portálu Numbeo.com*.

Ceny bytů v ČR 2018

Je evidentní, že ceny bytů v Rakousku a především v Německu výrazně převyšují ceny ve zbývajících středoevropských zemích, České republiky nevyjímaje. Celkové pořadí značně závisí na tom, zda se jedná o průměr cen v centru měst a potažmo také podíl lidí bydlících ve velkých městech. A na druhé straně průměr cen mimo centra měst či větších aglomerací.

Z uvedeného srovnání vychází nejlépe co do ceny bytů mimo centra měst Maďarsko. Pokud by však člověk sháněl bydlení v centru měst, statisticky lépe vychází průměrná cena bytů v Polsku nebo na Slovensku. Česká republika je ve středu tohoto středoevropského žebříčku.*data na srovnávacím portálu vycházejí ze statistik měst, proto jsou hodnoty vyšší, než je obvyklý průměr. Slouží tedy spíše pro proporcionální porovnání

Zdroj: GOLEM FINANCE, Eurostat, Numbeo.com

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 6 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ