Zákon o nájemném má Ministerstvo financí předložit vládě do konce letošního roku. Vláda totiž minulý týden přesunula termín předložení věcného záměru i paragrafovaného znění zákona o nájemném v legislativním plánu vlády na rok 200
0.Podle vyjádření ředitele sekce bytové politiky Ministerstva pro místní rozvoj Jana Wagnera se však posunutím termínu nic nemění na tom, že zásadní krok k opuštění dosavadní tvrdé regulace nájemného by měl nastat 1. ledna 2002.
Podle Wagnera existuje mezi zainteresovanými ministerstvy shoda na základních principech zákona, který by měl stanovit systém tvorby ceny nájemného po uvolnění dosud regulovaných cen. Meziresortní pracovní skupiny nyní řeší některé otázky, jako je uplatňo
vání zákona po roce 2002. Otázka, zda bude zákon po roce 2002 uplatněn okamžitě ve všech obcích, nebo zda pro velká města bude zachováno přechodové období, totiž zatím není vyjasněna.MMR navrhuje přechodové období pro některá města. Především ve velkých městech je totiž podle Wagnera diference mezi současným regulovaným a rovnovážným nájemným tak vysoká, že není možné zde okamžitě nájemné uvolnit. Ministerstvo financí navrhlo deregulovat nájemné od roku 2002 plošně v celé ČR.
Jasno také zatím není v metod
ice zjišťování místně obvyklého nájemného, podle něhož by mohli majitelé domů stanovovat nové nájemné po deregulaci. V době po přechodu z regulované ceny by totiž místně obvyklé nájemné bylo z větší části tvořeno regulovanými cenami a neodráželo by tak situaci na trhu po deregulaci.Komise pracují i na detailní úpravě smírčích komisí. Ty mají řešit případy, kdy nájemník a pronajímatel nedojdou k dohodě o výši nájemného. Smírčí komise mají mít arbitrážní, nikoli rozhodovací pravomoci, a budou tedy vést strany ke smíru. V případě neúspěchu má spor řešit soud. Návrh věcného záměru zákona o nájemném má podle nového termínu Ministerstvo financí vládě předložit v květnu a paragrafované znění do konce letošního roku.
Zdroj: HN z 3. 4. 2000