Objem úvěrů na bydlení klesl v 1. pololetí o 8 miliard

01.08.2018 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Banky a stavební spořitelny v červnu poskytly úvěry na bydlení za 26,5 miliard korun. Zatímco spořitelnám se daří meziročně růst, hypoteční banky v pololetí zaostávají za loňskými výsledky o 14 miliard. Jak to bude dál?

Banky v červnu poskytly 9030 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 19,380 mld. Kč*. V meziměsíčním srovnání hypoteční produkce sice vzrostla, ale oproti stejnému období loňského roku klesl počet úvěrů o 16,6 % a objem o 12,7 %.

Úvěry na bydlení červenec 2018

Zájem o hypotéky polevuje, trh za loňskými výsledky v pololetí zaostává již o 14 miliard. Produkci hypoték by v letních měsících mohla dočasně navýšit snaha klientů vyjednat si úvěr ještě před začátkem platnosti nového doporučení ČNB. Nicméně dosavadní ztrátu tato případná vlna zájmu téměř určitě nenahradí.

„Náš odhad objemu sjednaných hypoték pro letošní rok zatím ponecháváme na necelých 210 mld. Kč“, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE a dodává: „Efekt doporučení ČNB se dozvíme až z čísel v srpnu a září. Nyní jsou ve zveřejněných statistikách ještě hypotéky rozjednané před zveřejněním rozhodnutí ČNB.“

Stavební spořitelny rostou díky čím dál vyšší půjčené částce

Poptávka po hypotékách se částečně přelila ke stavebním spořitelnám, které v červnu sjednaly 7613 ks (y/y 2,6 %) nových úvěrů, přičemž celkový objem úvěrů meziročně vzrostl o 22,4 % na 7,105 mld. Kč. Hlavní příčinou růstu je zvyšující se průměrná výše úvěru, která v červnu meziročně stoupla o 151 000 Kč na 933272 Kč.

„Stavební spořitelny mají v letošním roce nakročeno k výsledku okolo 70 miliard korun, což by znamenalo nejlepší výsledek za posledních deset let. Přes 70 miliard se spořitelny dostaly naposledy v roce 2008,“ říká Libor Ostatek.

Úvěry na bydlení červenec 2018

Zájem je i o nové smlouvy. Stavební spořitelny v červnu sjednaly 36 417 ks (y/y +8,1 %) nových smluv. Celková cílová částka sjednaných smluv činí 16 mld. Kč (y/y +29,1 %).

Oproti loňsku se profinancovalo o 8 miliard méně

V součtu od začátku roku banky a stavební spořitelny půjčily klientům 141,3 mld. Kč, což je o 8 miliard méně, než loni ve stejném období. Jak už bylo uvedeno v předchozích odstavcích: hypotéky meziročně klesají, objemy financované prostřednictvím stavebních spořitelen rostou.

Úvěry na bydlení červenec 2018

* chybí zde výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla hypoindexu nereportují


Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, www.stavebky.cz, ČTK

O NÁS

Společnost GOLEM FINANCE je ryze českou společností založenou v roce 2006, která se specializuje na oblast financování bydlení. Svůj úspěch stavíme na otevřené komunikaci, odbornosti, nezávislosti a dlouhodobém partnerství. Od roku 2007 máme zastoupení ve všech krajích České republiky. Naši hypoteční makléři za jedenáct let činnosti pomohli k vlastnímu bydlení více než 33 tisícovkám klientů, zprostředkovali úvěry v hodnotě převyšující 37 miliard korun a jako společnost jsme se stali lídrem v produktivitě a kvalitě zpracovaných hypoték. Od poloviny roku 2011 v našich řadách působí více než 100 hypotečních makléřů a společnost je bankami a stavebními spořitelnami oceňována jako jeden z nejvýznamnějších partnerů v oblasti financování bydlení. V roce 2012 spouštíme nové webové stránky www.golemfinance.cz.

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKY