Vybíráte MBA? Vsaďte na zahraniční spolupráci

18.11.2019 | , VUT
Komerční sdělení


MBA, neboli Master of Business Administration, je studijní program zaměřený na vzdělávání manažerů a přizpůsobený jejich potřebám, tedy předávání v praxi ihned využitelných znalostí. Dobře informovaný manažer drží krok se současnými trendy a získává tak konkurenční výhodu na trhu práce. Proto pokud aspirujete na pozice v TOP managementu, MBA může být tím pravým prostředkem, jak toho docílit.

V České republice MBA spadá do celoživotního vzdělávání a jeho forma a kvalita poskytování nejsou v podstatě nijak regulovány. Proto je potřeba při výběru takového programu důkladně zvažovat mnoho atributů. Které jsou ty nejdůležitější, Vám nabízí následující přehled.

Certifikát vs. Mezinárodní diplom

Studium MBA u nás nabízí mnoho organizací, ale na konci vystavený certifikát zajistí platnost titulu MBA jen na území České republiky. Vybírejte proto pečlivě takový typ studia, jehož výsledkem je diplom z akreditovaného programu, který je spoluorganizovaný se zahraniční univerzitou. S takovým výstupem studia si můžete být jisti, že bude uznatelné i v zahraničí.

V Brně Vám akreditované studium s účastí zahraničního partnera nabídne US-MBA studium na VUT, které je organizované ve spolupráci s americkou University of St. Francis v Illinois již od roku 2014. V programu je navíc 50% modulů vyučováno americkými lektory a odborníky z praxe.

Cena vs. Kvalita

Hlavním faktorem při rozhodování by neměla být cena, ale kvalita studijního programu. Rozsáhlé studijní zázemí, špičkoví lektoři s mnoha zkušenostmi z praxe, interaktivní výukové metody a zahraniční spolupráce – to vše jsou atributy kvalitního MBA programu. U některých se navíc můžete setkat i s výukou vedenou v angličtině, např. rodilými mluvčími ze zahraniční partnerské univerzity, čímž výrazně posílíte také Vaše jazykové schopnosti. Říkáte si, že angličtina není zrovna Vaše silná stránka? Berte to jako výzvu a příležitost, jak na sobě ještě více zpracovat. 

V US-MBA programu máte možnost absolvovat před zahájením samotného MBA studia kurz obchodní angličtiny, jehož obsah je koncepčně přizpůsoben modulům vedeným lektory z USA a uchazeče připravuje i na povinné přijímací testy.

Online vs. Face-to-face a délka studia

Nejvýznamnější přidanou hodnotou MBA studia je přesah do praktické roviny. Ideální MBA program Vás přiměje aplikovat modelové situace v praxi a zvýšit tak efektivitu práce. O to snazší bude potom převést nabyté znalosti a dovednosti získané během studia do každodenních činností v zaměstnání. Otázkou je, zda preferujete pohodlí domova a zvolíte online MBA, nebo jestli raději dáte přednost reálné face-to-face komunikaci se spolužáky a vyučujícími a možnosti přímo sdílet vlastní zkušenosti, nebo je čerpat od ostatních. Víkendovou formou studia řešené brněnské  US-MBA uchazečům také nabízí možnost zúčastnit se výuky ještě před nástupem do studia a udělat si tak předem obrázek o tom, jak to ve výuce chodí. 

Dívejte se také na to, co je vyučováno, respektive jakým způsobem. Reálné případové studie nebo jen učebnicové příklady? Pouze slohové práce nebo skupinové diskuse, týmové projekty a prezentace? Jsou využívány také moderní výukové prvky jako videa či manažerské simulační hry? 

Jen studium, nebo i nové příležitosti?

S každým krokem, který v životě učiníte, se pojí něco nového. Dívejte se, jaké další aktivity zprostředkovatelé k MBA programu nabízí. Může jít o drobnosti, ale i to se počítá. Zahájení či ukončení studia ve slavnostním stylu, neformální posezení u vína či piva, zajištění souvisejících věcí jako ubytování, stravování, výjezd na zahraniční partnerskou univerzitu, self-learning a další. Zkrátka starat se o své posluchače je důležité!

... a zase ty kontakty!

Bonusem MBA programů jsou cenné kontakty, které během studia získáte. Poznáte odborníky z různých odvětví. Zjistíte, co a jak funguje nebo nefunguje v jiných firmách, a to pro Vás může být inspirací v budoucí práci. Třeba nové známosti nevyužijete jen k posezení u piva, ale také k obchodní spolupráci. A to online studiem nezískáte. MBA Vám pomůže v kariéře, ale bude to chtít Vaši snahu.

Říká se, že MBA je akcelerátor kariéry. Stačí ho tedy jen absolvovat a Váš profesní život se rázně změní?

Podle výzkumu vedeného US-MBA programem na Fakultě podnikatelské VUT v Brně bylo zjištěno, že 53,8 % absolventů zaznamenalo nárůst výdělku, a to nejčastěji již během studia, průměrně o 25 % výše původního výdělku. Dále u více než 30% absolventů nastal kariérní růst, opět nejčastěji během studia.
 
Abychom se špatně nepochopili – absolvování MBA studia Vám samozřejmě nezajistí to, že Vás hned vedoucí povýší, nebo Vám přidá na výplatě. Toto Vám zajistí Vaše snaha naučit se něco nového a zejména pak schopnost aplikovat to v praxi, k čemuž je MBA výborným pomocníkem!

Pokud tedy chcete být tím správným manažerem a lídrem pro svou firmu, anebo stojíte na začátku kariéry a chcete rozvinout nabyté znalosti do praktické roviny, MBA je to pravé pro Vás. Jedná se o investici do Vašeho osobního rozvoje, která Vám navíc otevře dveře k dalším možnostem.

Články ze sekce: Komerční sděleníPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.