3 tipy, jak na půjčku online

30.08.2022 | , Česká spořitelna
Komerční sdělení


Pro půjčku už nemusíte do banky, vše vyřídíte online. Zjistěte, jak na půjčku online krok za krokem.

Zdroj: stutterstock.com

Půjčku online vyhledává každý den několik desítek lidí a nabídek je také nespočet. To, co na první pohled vypadá velice lákavě, už ale nemusí být tak výhodné. Dnes sice pro půjčku nemusíte do banky, na druhou stranu v online světě na vás čeká mnoho nástrah. Máme pro vás 3 tipy, jak vybrat nejlepší online půjčku. Poradíme také, co budete při žádosti o půjčku potřebovat.

1. Půjčka online: rychlost není všechno

Peníze rychle, do 24 hodin na účet – to je výhoda, kterou nabízí nejen online půjčka. Určitě mnohým padne rychlost vhod, nedělejte z ní ale prioritu. Základem každé půjčky, i té online, je nutnost prověření žadatele. Tato nezbytnost chrání nejen poskytovatele půjčky, ale i vás. Prověřením zjistíte, jestli půjčku unesete. Pomůžou i pravidla zdravé půjčky.

Na internetu bohužel můžete narazit na mnoho nabídek, které budou slibovat hory doly, zdaleka však nepůjde o fér půjčku.


TIP: Bez doložení příjmů? Radši ne 
Při hledání půjčky online si vyberte poskytovatele, který dodržuje zákon o spotřebitelském úvěru (povinnost prověření bonity klienta) a je regulovaný Českou národní bankou.


2. Když ptáčka lapají… Aneb úrok není všechno

Mnozí poskytovatelé půjček chápou boj o zákazníka jako předhánění se v nabídnutí lákavého úroku. Nízká úroková sazba ale není všechno, u půjčky si hlídejte také:

  • Roční úrokovou míru – poskytovatel vás láká na půjčku 4 % a v závorce kdesi pod čarou dodává, že je to p. q.? To znamená, že roční úroková sazba není 4 %, nýbrž 16 %. Zkratka p. q. znamená, že se jedná pouze o čtvrtletní úrokovou míru (per quartum). Hlídejte si proto zkratky u úrokových sazeb. Můžete narazit i na další:

pololetní úroková sazba - p. s. - per semestr 

měsíční úroková sazba - p. m. - per mensem 

denní úrokový sazba - p. d. - per diem 

  • RPSN – konečná cena půjčky je důležitá. Orientujte se podle ukazatele RPSN, tedy roční procentní sazby, která zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou. Dle zákona by měl poskytovatel ve smlouvě RPSN vždy uvést – jakmile tak nečiní, tak zpozorněte a raději běžte jinam. Tady férová půjčka nekvete.

3. Flexibilita je důležitá

Půjčka by neměla být kámen u nohy, který za sebou taháte bez možnosti změny. I půjčka online může být flexibilní. Vyberte si férového poskytovatele, který předčasné splacení nesankcionuje přemrštěnými poplatky. Ptejte se po možnostech v případě neschopnosti splácet. 

Půjčka vás nemá zruinovat, má vám pomoct. Například půjčka od České spořitelny nabízí vrácení úvěru do 30 dnů od jejího sjednání a splátky u ní si můžete kdykoliv snížit, zvýšit či odložit. A to vše vyřídíte online. Žádné chození na pobočku či vyvolávání. Výši splátek s Českou spořitelnou upravíte online během pár minut, doslova.

Doklady pro půjčku online

Pokud jste si vybrali poskytovatele, který splňuje pravidla férové online půjčky, je čas začít s papírováním. U online půjčky bude i to papírování spíše online. Postačí vyplnit formulář na stránkách poskytovatele, kde uvedete kolik si chcete půjčit, jakou výši splátek si představujete a zmáčknout tlačítko Sjednat online.

Snáze zažádáte o online půjčku u banky, u které máte i váš bankovní účet. Má totiž vaší platební historii. Rozhodně to ale není podmínka a neměla by být hlavním faktorem při výběru půjčky. Jiná banka po vás bude chtít doklad o příjmu, anebo 3 poslední výpisy z účtu, na který vám chodí výplata.

Není to ale nic složitého. Pokud máte bankovní identitu, tak vás žádné skenování dokladů nečeká. Vaši totožnost ověří banka právě díky ní.

Články ze sekce: Komerční sdělení