V praxi existuje hned několik situací, kdy má zaměstnanec nárok na zvláštní placené volno. Nejsou uvedeny v zákoníku práce, nýbrž v nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Právě to stanovuje okruh a rozsah důležitých osobních překážek na straně zaměstnance, za které někdy náleží a jindy nenáleží náhrada mzdy nebo platu.
Už brzy by se pravidla v tomto nařízení měla po 19 letech změnit. Dojít by mělo hlavně k rozšíření definic.
Dozvíte se:
- Zvláštní placené volno k lékaři i jako doprovod
- Volno na svatbu nemají jen manželé, ale i jiní příbuzní
- Kvůli pohřbu blízkého se stávající volno prodlouží
- Od kdy bude novela platná?
Zvláštní placené volno k lékaři i jako doprovod
Nařízení jasně stanovuje, že zaměstnanec má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy po dobu nezbytně nutnou, pokud potřebuje podstoupit vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Podstatné dále je, aby se jednalo o zdravotnické zařízení, které má smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou zaměstnance a zároveň je také nejblíže jeho bydlišti nebo pracovišti. Ošetření by také nemělo být proveditelné mimo pracovní do dobu zaměstnance.
Na placené pracovní volno má nárok také ten zaměstnanec, který se musí podrobit pracovnělékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování z důvodů souvisejících s výkonem práce.
Kapitolou samo o sobě je pak zvláštní volno na cestu k lékaři, pokud jde o doprovod. Jestliže zaměstnanec doprovází manžela, druha, dítě nebo rodiče a prarodiče své nebo manžela, má také nárok na placené volno, nejvýše však na 1 den a byl-li doprovod nezbytný. Náhrada mzdy či platu nebude poskytnuta, pokud se jedná o ostatní rodinné příslušníky, nebo pokud zaměstnanec čerpá ošetřovné z nemocenského pojištění.
Nově by se mělo do nařízení vlády vložit ustanovení, že pracovní volno s náhradou mzdy bude zaměstnanci náležet také při doprovodu blízkého člena rodiny ze zdravotnického zařízení.
Volno s náhradou mzdy nebo platu ještě dostane k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb, popř. do školy nebo školky s internátním provozem určené pro takové žáky. Volno však může čerpat pouze jeden z rodičů a nejvýše na 6 pracovních dnů v jednom kalendářním roce.
Dále je ještě nárok na volno při doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte. Opět se poskytne jen jednomu z rodičů a vždy po dobu nezbytně nutnou, navíc bez náhrady mzdy nebo platu.
Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali
Volno na svatbu nemají jen manželé, ale i jiní příbuzní
Pokud jde o svatbu vlastní, pracovní volno se poskytne na dva dny. Jeden den by měl připadnout na přípravy, druhý na obřad, nicméně náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnanci příslušet pouze na jeden den.
Dosud nebylo v nařízení definováno, za který den má náhrada příslušet. Právě proto se doplní, že bude náležet konkrétně na den obřadu. Kromě svateb navíc půjde i o registrovaná partnerství. Na jeden den se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu rodiči, který se účastní svatby dítěte. Volno dostanete, i pokud mají mít svatbu vaši rodiče nebo jeden z nich, tentokrát však bez náhrady mzdy nebo platu.
Ve všech případech budou tato pravidla platit i pro zaměstnance, který vykonává práci na dálku.
Čtěte také: Valorizace zvyšují rozdíly mezi důchody. Jak rostly v posledních letech?
Kvůli pohřbu blízkého se stávající volno prodlouží
Na pracovní volno na 2 dny s náhradou mzdy nebo platu má nárok také ten zaměstnanec, kterému zemřel manžel, druh nebo dítě a k tomu dostane i na další den k účasti na pohřbu těchto osob.
Jeden den zvláštního placeného volna dostanou ti zaměstnanci, kterým zemřel sourozenec, rodič, sourozenec manžela, ale také i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance. Další den náleží, jestliže zaměstnanec obstarává i pohřeb těchto osob.
Na dobu nezbytně nutnou, nejvýše však na 1 den dostanou volno zaměstnanci na pohřeb prarodiče, vnuka nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob. Volno na pohřeb s náhradou mzdy po dobu nezbytně nutnou přísluší i při pohřbu spoluzaměstnance.
I v tomto případě náhrada mzdy a volno přísluší zaměstnancům, kteří vykonávají práci na dálku.
Plánovaná novela by pak mělo odstranit nutnost u širší rodiny dokládat, že se pohřbu účastnila jen na dobu nezbytně nutnou. Nově tak zaměstnavateli nebudou muset předkládat žádné takové dokumenty. Volno dostanou automaticky na celý den.
„Převratné je plánované zavedení dalších pěti dní volna z práce navíc při úmrtí manžela, partnera, druha, potomka, vnuka, rodiče, prarodiče nebo sourozence zaměstnance. Ty by ovšem byly již neplacené,“ vysvětluje Jitka Soldado, advokátka ze společnosti Dentos.
Na zvláštní placené volno je pak nárok samozřejmě i v dalších případech. "Za překážky v práci na straně zaměstnance jsou považovány různé mnohdy nepředvídatelné události, během nichž je zaměstnanec ze zákona omluven k výkonu práce. Podle typu dané překážky pak zaměstnanci náleží pracovní volno a ve stanovených případech i náhrada mzdy, a to ve výši průměrného výdělku. Základní výčet překážek v práci je uveden v zákoníku práce," vysvětluje Jitka Soldado.
Další výčet překážek je uveden právě ve zmíněném nařízení vlády. "Kromě toho nařízení vlády historicky vůbec poprvé rozšiřuje překážky v práci vztahující se pouze na manžele nově i na registrované partnery," uzavírá advokátka.
Čtěte také: Úřady si o vás brzy zjistí vše, pomůže jim jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele
Od kdy bude novela platná?
Novela by měla nabýt platnosti už od 1. června 2025.
Čtěte také: V práci vám přidali, ale peněz chodí méně. Kdy si vyšším příjmem finančně pohoršíte?
Budete podávat daňové přiznání? Využijte naše inteligentní daňové formuláře
Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz