Nechcete platit sociální pojištění? Tady jsou ideální příjmy, ale pozor na důchod

09.05.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Hodně zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných odvádí nejvíce ze všech přímých daní na sociálním pojištění. Přesto jsou však příjmy, ze kterých se sociální pojištění vůbec neplatí. Podívejme se na ně.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Sazba sociálního pojištění (včetně nemocenského pojištění) placená zaměstnancem činí 7,1 % z hrubé mzdy a dalších 24,8 % odvádí zaměstnavatel. OSVČ, které nejsou účastny v dobrovolném měsíčním paušálním režimu, platí na sociálním pojištění 29,2 % z vyměřovacího základu. OSVČ účastny v dobrovolném měsíčním paušálním režimu platí v jedné měsíční daňové platbě daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění, přičemž jsou tři pásma paušální daně. Z jakých příjmů se však sociální pojištění neplatí?

Dohoda o provedení práce do limitu

V praxi nejoblíbenějším přivýdělkem je práce na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 11 499 Kč a méně, neboť v takovém případě se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Pojistné v takovém případě neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel.

Čtěte také: Od jakého příjmu na DPP musíte odvádět pojistné? Platí se za 11 500 Kč, nebo 11 501 Kč?

Dohoda o pracovní činnosti do limitu

dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální pojištění, jestliže je hrubá měsíční odměna 4 499 Kč a méně. Rovněž v tomto případě neplatí sociální a zdravotní pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel.

Kalkulačka zdanění DPP a DPČ

 

Nadstandardní příjmy nad maximální vyměřovací základ

Sociální pojištění se odvádí do dosažení maximálního vyměřovacího základu. Z částky nad strop již sociální pojištění neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel, naposledy se sociální pojištění ze závislé činnosti zaplatí za měsíc, kdy bylo stropu dosaženo. Stejný maximální vyměřovací základ platí i pro OSVČ. Pro rok 2025 je maximálním vyměřovacím základem částka 2 234 736 Kč.

 

Nízký zisk do limitu z vedlejší samostatné výdělečné činnosti

Výhodou výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je neplacení sociálního pojištění do limitu. Pokud je vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána po celý rok 2025, tak je limitem hrubý zisk (příjem ponížený o výdaje) do 111 736 Kč. Jestliže je vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána pouze po část roku, tak se limit pro neplacení sociálního pojištění poměrně snižuje v závislosti na skutečném počtu měsíců výkonu vedlejší činnosti.

Tip: Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby

Příjmy z kapitálového majetku

Z příjmů z kapitálového majetku dle § 8 zákona o dani z příjmu se sociální pojištění neplatí bez ohledu na výši těchto příjmů.

Příjmy z nájmu

příjmů z nájmů dle § 9 zákona o dani z příjmu se rovněž sociální pojištění neplatí bez ohledu na výši ročního nájemného.

Ostatní zdanitelné příjmy

ostatních zdanitelných příjmů dle § 10 zákona o dani z příjmu se rovněž sociální pojištění neplatí. Zdanění všech pasivních příjmů (dle § 8, § 9 a § 10) je tak z důvodu neplacení sociálního pojištění nižší než zdanění aktivních příjmů ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Pasivní příjmy jsou tak z daňového hlediska velmi atraktivní.

Čtěte také: Čtyři lidé mají stejný příjem z nájmu, každý však platí jiné daně. Proč?

Důsledky neplacení sociálního pojištění

Do výpočtové formule starobního důchodu vstupují pouze příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění, ostatní příjmy nikoliv. Vysoké příjmy, ze kterých byla zaplacena pouze daň z příjmu, tak nezvyšují částku starobního a popřípadě invalidního důchodu. Pro občany, kteří mají pouze příjmy, které nezakládají účast na sociálním pojištění, je s ohledem na případnou mezeru v pojištění dobré zvážit účast na dobrovolném důchodovém pojištění.

Nárok na nemocenské dávky (nemocenskou, mateřskou, otcovskou a ošetřovné) mají pouze občané účastni na nemocenském pojištění. Zaměstnanci jsou účastni na nemocenském pojištění při práci na klasickou pracovní smlouvu (např. i zkrácený úvazek), zatímco OSVČ pouze v případě platby dobrovolného nemocenského pojištění.

Tip: Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod

Ideální přivýdělek, nikoliv však hlavní příjem

Příjmy, ze kterých nevzniká povinnost platit sociální pojištění, jsou ideálním přivýdělkem k hlavnímu zaměstnání nebo hlavní samostatné výdělečné činnosti s platbou dobrovolného nemocenského pojištění. V takovém případě se dosáhne výhody nižšího zdanění a současně se dané období z důvodu hlavního příjmu ze zaměstnání nebo podnikání hodnotí pro důchodové účely nebo pro případný nárok na nemocenské dávky.

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ