Zákon říká, že ten, kdo má povinnost vydat cizí movitou věc, kterou má u sebe, ji může zadržet k zajištění splatného dluhu osoby, jíž by jinak měl věc vydat. Znamená to, že kdo disponuje dlužníkovou svěřenou věcí, protože mu byla svěřena třeba do úschovy nebo k opravě, tak ji může zadržet, namísto toho, aby ji dlužníkovi vrátil. Jde o zadržovací právo.
Jen věci movité
Zadržovací právo lze ovšem uplatnit toliko na movité věci (ne na nemovitosti jako jsou pozemky, budovy, byty). Zadržovací právo proto k předmětu zakázky nemůže uplatnit třeba firma, která má neplatícímu zákazníkovi zrekonstruovat byt nebo postavit dům na jeho pozemku. Věřitel tak nemůže dlužníkovi bránit v přístupu do bytu nebo na zmíněný pozemek.
Věc nesmí být zabavena lstí nebo dokonce násilím
Zadržovací právo nesmí být uplatněno, pokud u sebe někdo má věc neprávem, zejména jestliže se jí zmocnil násilně nebo lstí. Pak by šlo o přestupek, nebo dokonce trestný čin krádeže nebo loupeže. Zadržovací právo lze uplatnit jen k věci, kterou má u sebe věřitel legálně a byla mu svěřena dobrovolně dlužníkem.
Nelze třeba vniknout do bytu nebo domu dlužníka, zmocnit se nějaké jeho věci s tím, že mu bude vrácena, až zaplatí. Tohle nesmí učinit ani vlastník bytu, který pronajal nájemci a ten mu dluží na nájemném nebo na úhradě služeb. I v takovém případě by se věřitel dopustil krádeže, nebo loupeže. Mohl by být trestně stíhán ještě za porušování domovní svobody a případně za spáchání dalších trestných činů.
Tip: Schválili vám půjčku, ale neprověřili výdaje? Podle finančního arbitra může být smlouva neplatná
Dluh zásadně musí být splatný, nestačí jen očekávat jeho nesplacení
Cizí movitá věc může být zadržena zásadně jen k zajištění splatného dluhu. Zadržovací právo nemůže být uplatněno k teprve v budoucnu splatnému dluhu. (Není možné, aby věřitel zadržel movitou věc dlužníka třeba v měsíci dubnu 2025 s tím, že se jen domnívá, že dluh, který má být uhrazen v květnu 2025, mu dlužník nesplatí.) Existují však výjimky.
Ještě nesplatný dluh lze zajistit zadržením věci, jestliže dlužník byl povinen dluh podle zákona nebo smlouvy zajistit jinak, ale neučinil tak. Dále prohlásí-li dlužník (dopředu), že dluh nesplní, nebo stane-li se jinak zřejmým, že dlužník dluh nesplní následkem okolnosti, která u něho nastala a která věřiteli nebyla ani nemohla být známa při vzniku dluhu. Pak může být zajištěn i dluh ještě nesplatný.
Nutno vyrozumět dlužníka a o věc pečovat, ale neužívat ji
O zadržení věci a důvodech, proč tak udělal, je ten, kdo věc zadržel, povinen vyrozumět dlužníka. Má-li věřitel věc u sebe na základě smlouvy uzavřené v písemné formě, vyžaduje i vyrozumění písemnou formu.
Věřitel se musí o zadrženou věc dobře starat jako řádný hospodář. Nesmí dopustit, aby věc byla poškozena. Věřitel nesmí bez souhlasu dlužníka zadrženou věc užívat. Takže pokud by třeba provozovatel autoservisu zadržel automobil, nesmí s ním jezdit, ani jej nesmí k jízdám půjčovat nebo pronajímat někomu jinému – automobil musí zaparkovat nebo garážovat např. ve své provozovně. Leda by snad dosáhl s dlužníkem dohody o opaku, tedy o možnosti využívat automobil např. k pronájmu, kdy by se třeba ziskem věřitele splácel dlužníkův dluh.
Tip: Prominutí dluhu s podmínkou: Může jednou prominutý dluh znovu obživnout?
Zpeněžení věci je obtížné
Realizace zadržovacího práva probíhá prodejem zadržené věci, z jehož výtěžku se věřitel následně uspokojí. Věřiteli, který zajistil svou pohledávku zadržovacím právem, náleží z výtěžku zpeněžení zadržené věci přednostní uspokojení před jinými věřiteli, a to i před věřitelem zástavním.
Jsou tři možnosti:
1. Uspokojit se může věřitel způsobem, na němž se dohodl s dlužníkem v písemné formě,
2. z výtěžku zpeněžení zadržené věci ve veřejné dražbě prováděné podle zákona o veřejných dražbách, nebo
3. při soudním výkonu rozhodnutí nebo v exekuci prováděné podle exekučního řádu.
Pro veřejnou dražbu a exekuci ovšem musí mít věřitel k dispozici tzv. exekuční titul, kterým je věřiteli přiznána jeho pohledávka a dlužníkovi je uložena povinnost její částku uhradit (např. vykonatelný rozsudek soudu). Pokud není dlužník ochoten podepsat např. notářský zápis s exekuční vykonatelností, musí si věřitel exekuční titul opatřit v běžném soudním řízení, během kterého bude věc zadržovat.
Zákonem uvedené možnosti uspokojení dluhu prostřednictvím zástavního práva jsou proto v praxi poměrně složitě použitelné. Lepší je přimět dlužníka k dohodě, že dluh splatí jinak, ze svých prostředků. Možnost dohody s dlužníkem není zpočátku často reálná, ale s postupem času může dlužník změnit názor.
Čtěte také:
Kolik si soused půjčil na byt? A jak se to dá zjistit z katastru nemovitostí?
Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?