Přehled zdravotní pojišťovně neodevzdávají pouze osoby samostatně výdělečně činné, které si po celý rok 2024 plnily své daňové povinnosti účastí v dobrovolném měsíčním daňovém paušálním režimu a jednou měsíční platbou hradily současně daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění a dodržely všechny parametry pro účast v tomto režimu.
Ostatní OSVČ přehled vždy odevzdávají, a to i při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti s nízkým ziskem nebo neúspěšném ztrátovém podnikání na hlavní činnosti.
- Sankce za nedodržení termínu
- Pokutu mohou dostat i podnikající zaměstnanci
- Při změny pojišťovny se odevzdávají dva přehledy
- Částka pokuty může být až 50 000 Kč
- Průběh pojištění hraje při stanovení výše pokuty roli
- Předepsáním pokuty se nezapomíná na pojistné
- I pokuty se důsledně vymáhají
- Pokuty jsou v pořadí vymáhání pohledávek na prvním místě
Sankce za nedodržení termínu
Přehled za rok 2024 musí být příslušné zdravotní pojišťovně doručen v zákonném termínu. Nesplnění této základní povinnosti je sankciováno. Termíny pro podání přehledu za rok 2024 jsou do: 8. dubna, do 2. května, do 2. června a do 1. srpna 2025. První dva termíny jsou v praxi méně časté. První termín platí pro OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, druhý termín platí pro OSVČ, které nepodaly daňové přiznání elektronicky.
Většina OSVČ musí podat daňové přiznání elektronicky, proto pro ně platí třetí termín, červnový. Poslední čtvrtý termín platí v případě zpracování daňového přiznání daňovým poradcem.
Čtěte také: Nestíháte podat daňové přiznání? Pokuty nezačnou hrozit hned druhý den
Pokutu mohou dostat i podnikající zaměstnanci
V praxi si samostatnou výdělečnou činností přivydělávají i zaměstnanci, pro které je to forma přilepšení k hlavnímu zaměstnání. Přestože tedy platí podnikající zaměstnanci zpravidla na zdravotním pojištění méně než OSVČ, pro které je podnikání hlavní činností, tak musí rovněž přehled odevzdat včas a při nesplnění této zákonné povinnosti mohou i podnikající zaměstnanci obdržet od své zdravotní pojišťovny pokutu.
Při změny pojišťovny se odevzdávají dva přehledy
Zdravotní pojišťovnu je možné změnit jednou za 12 měsíců, a to k 1. červenci nebo k 1. lednu. Při změně zdravotní pojišťovny od 1. 7. 2024 je nutné za rok 2024 odevzdat dva přehledy. Jeden „staré“ zdravotní pojišťovně a druhý „nové“ zdravotní pojišťovně.
Částka pokuty může být až 50 000 Kč
V zákoně o pojistném na veřejné zdravotní pojištění č. 592/1992 Sb., konkrétně potom v § 26 je uvedeno, že za neodevzdání přehledu může zdravotní pojišťovna uložit pokutu až ve výši 50 000 Kč. Nesplnění základní zákonné povinnosti se může OSVČ značně prodražit.
Průběh pojištění hraje při stanovení výše pokuty roli
Zdravotní pojišťovny, kterých působí v Česku na trhu sedm, při předepisování pokuty zpravidla zohledňují průběh pojištění plátce, např. o kolikáté provinění ohledně neodevzdání přehledu se jedná.
Předepsáním pokuty se nezapomíná na pojistné
Na základě údajů uvedených v přehledu se vypočítává roční zdravotní pojištění a nová výše měsíčních záloh. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy hrazeny alespoň minimální měsíční zálohy. V roce 2025 činí minimální měsíční záloha při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti 3 143 Kč. Pokud není odevzdán přehled, tak je zdravotní pojištění vyměřeno v pravděpodobné výši, což je zpravidla nevýhodné. Navíc se z pravděpodobného pojistného vypočítává i penále.
Tip: OSVČ, za které hradí zdravotní pojištění stát, už nebudou muset platit zálohy
I pokuty se důsledně vymáhají
Všechny zdravotní pojišťovny mají pečlivě nastavené procesy a postupy pro vymáhání dlužného pojistného, penále i pokut. Ohledně vyměřených pokut postupují při vymáhání zdravotní pojišťovny stejně jako u pojistného.
Pokuty jsou v pořadí vymáhání pohledávek na prvním místě
V zákoně o pojistném na veřejné zdravotní pojištění č. 592/1992 Sb. je v § 15 stanoven postup pro vymáhání veškerých pohledávek pojištěnce. Pořadí je následující:
- pokuty
- přirážky k pojistnému
- nejstarší nedoplatky pojistného
- běžné platby pojistného
- penále
Z výše uvedeného pořadí vyplývá, že pokuty se platí nejdříve a vzhledem k 10leté promlčecí lhůtě mají zdravotní pojišťovny dostatek času k vymožení dlužné pokuty.
Čtěte také: Kdy lze dlužníkovi zadržet jeho věc a donutit ho platit? Pozor na tenké hranice