Ukončili jste studium na vysoké škole? Do kdy za vás bude ještě stát platit zdravotní pojištění?

07.07.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Skončili jste studium na výšce? Anebo máte jen prázdninovou pauzu mezi ročníky? Jak jste na tom během tohoto období s platbou zdravotního pojištění?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Ze zákona platí, že stát je plátcem zdravotního pojištění za každé dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání. V praxi to tak však není vždy a ne pokaždé platí, že rozhodujícím faktorem je zrovna věk. Jak to tedy je?

Dozvíte se:

Kdy stát za studenta platí zdravotní pojištění?

Veřejné a zákonem dané zdravotní pojištění stát za studenta bude platit, jestliže splňuje definici nezaopatřeného dítěte a soustavně se připravuje na budoucí povolání studiem, nejdéle však do 26 let věku.

Pokud tedy student dosáhne věku 27 let, stát za něj přestává platit a musí se tedy u své zdravotní pojišťovny přihlásit do kategorie OBZP, jakožto osoba bez zdanitelných příjmů a platit si každý měsíc pojistné z vlastní kapsy. To v roce 2025 činí 2808 Kč a každý rok se společně s minimálním vyměřovacím základem zvyšuje. Odvádět jej pak dále může samozřejmě sám za sebe jako OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná v rámci minimálních záloh, pokud se jedná o činnost hlavní. Jestliže se bude jednat o vedlejší, pojistné se zaplatí pouze ze skutečně dosaženého zisku.

Pokud se bývalý student nechá zaměstnat, bude za něj zdravotní odvádět zaměstnavatel a dále mu také bude strháváno z hrubé mzdy. Plátcem pojistného se za něj však může stát stát v situaci, kdy se registruje na úřadu práce.

Příklad: Pan Michal studuje v magisterském studijním programu a únoru roku 2026 dosáhne věku 27 let. Do konce měsíce února je státním pojištěncem, od března 2026 si však zdravotní pojištění už musí vyřešit sám.

Zákon dále ještě uvádí, že nezaopatřeným dítětem, za které hradí pojistné stát, je i dítě, které:

  • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání studiem ani vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,
  • není schopné z dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu studovat nebo pracovat,
  • ukončilo povinnou školní docházku a je vedeno v evidenci na některé z poboček Úřadu práce ČR jako uchazeč o zaměstnání, nejdéle do 18 let věku.

Za každých okolnosti pak stát platí zdravotní pojištění za dítě až do ukončení povinné školní docházky a za studentu střední školy do 26 let věku.

Čtěte také: Jedete do zahraničí na letní brigádu? Se zdravotním pojištěním to nebude jen tak

Prázdniny mezi bakalářem a magistrem

V období mezi bakalářským a magisterským studiem je nezaopatřené dítě samozřejmě stále státním pojištěncem. To ale pod podmínky, že magisterské studium bezprostředně navazuje na bakalářské. Platí, že období mezi studii musí trvat nanejvýš 3 měsíce a to bez ohledu na to, zda mění vysokou školu nebo zůstává na stejné. Pozor však na situace, kdy k ukončení studia dochází v květnu a zápis proběhne až v září. To má totiž pojištění vyřešené v meziobdobí v červnu, červenci a srpnu.

V takovém případě je nutné, aby si student na měsíc září zajistil účast na zdravotním pojištěním. Pokud si jej nehradí jako OSVČ sám a ani není zaměstnán, musí se na měsíc přihlásit u své zdravotní pojišťovny do kategorie OBZP a zaplatit si pojištění. Daleko levnější pro vás však bude se registrovat na jeden měsíc na úřadu práce, který zdravotní pojištění vyřeší za vás.

Pokud by se pak student rozhodl studium přerušit a začal pracovat nebo podnikat, stát za něj přestává být plátcem pojistného. Pokud se pak ke studiu vrátí, stát za něj opět pojistné začne hradit za předpokladu, že ještě nedovršil věku 27 let.

Čtěte také: Jak a kde se přihlásit či odhlásit z plateb za televizi a rozhlas a splnit ohlašovací

Jak je to při přerušení a ukončení studia na vysoké škole

Po řádném ukončení studia, je-li studentovi méně než 27 let, je státem zdravotně pojištěn do konce měsíce, kdy studium úspěšně dokončil a navíc ještě měsíc následující. To ale za předpokladu, že nevykonává výdělečnou činnost a ani u něj nevznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Rozhodující je pak datum úspěšného složení zkoušky, nikoliv datum promoce.

Mějte pak na paměti, že každou změnu, která se týká platby pojistného, musíte nahlásit své zdravotní pojišťovně. Oznamovací povinnost musíte splnit do 8 dnů ode dne, kdy došlo ke změně.

Čtěte také: Péče o psa není důvodem k odmítnutí práce, potvrdil soud v případu uchazečky o zaměstnání

Stát za vás může hradit pojistné i když je vám 27 let a více

Pokud studujete prvně v doktorském programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době (3 až 4 roky), stát za vás může hradit pojistné, i pokud už vám není 26 let a méně. Podmínkou je, že se musí jednat o prezenční formu studia a student nesmí být zaměstnancem ani OSVČ.

"Pro tyto studenty není stanovena horní věková hranice, kdy by za ně stát přestal platit zdravotní pojištění," doplňuje na závěr Viktorie Plívová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Státními pojištěnci tedy přestanou být ve chvíli, kdy studium ukončí, přeruší anebo úspěšně absolvují. 

Čtěte také: Padne hranice 50 tisíc? Jak během let stoupal maximální důchod

Co dělat v případě ztráty nebo poškození průkazu pojištěnce?

Zdroj: Youtube.com/VZP

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ