Jedeme pracovat do USA: Jak je to se zdravotním pojištěním?

24.07.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Pixabay

Vyrážíte na cestu za hranice EU, jejíž cílem je nejen cestování, ale hlavně práce? Jak to budete mít se zdravotním pojištěním?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Zdravotní pojištění je v České republice veřejná daň za bezplatnou zdravotní péči a platí, že každá osoba musí být u své zdravotní pojišťovny nahlášena v jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, OSVČ, OBZP nebo státní pojištěnec. Rozřazení plyne z toho, jakým způsobem je pojistné hrazeno. Jak je to ale v situaci, kdy se pojištěnec rozhodne jet pracovat do zahraničí a rovnou za velkou louži do Spojených států amerických?

Dozvíte se:

Pojištěni musíte být i ve Spojených států amerických. A to nejen zdravotně

Občan České republiky musí být zdravotně, ale i sociálně pojištěn ve státě, kde vykonává výdělečnou činnost. Takto to stojí v mezinárodní smlouvě o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a USA a znamená to, že pokud se jede např. do USA vykonávat výdělečná činnost, je nutné se odhlásit z českého systému veřejného zdravotního pojištění.

O vašem záměru je nutné informovat příslušnou českou zdravotní pojišťovnu ideálně ještě před odjezdem. Nic však nebrání tomu udělat to až ze zahraničí, protože řešit situaci osobně na některé z poboček je pouze jedna z možností. Odhlášku společně se zahraniční pracovní nebo hráčskou smlouvou lze odeslat poštou, ale i elektronicky emailem anebo prostřednictvím datové schránky. Fyzicky lze pak ještě informaci společně s doklady o výdělečné činnosti doručit i do sběrných boxů pojišťoven.

Čtěte také: Rozvodová novela prošla: S výživným se bude moci obchodovat. Pořád ale bude nejdůležitější právě dítě?

 

Co když jsem na pobytu v USA, ale nepracuji?

Pokud jedete do Spojených států amerických jen na turistický pobyt, z českého zdravotního pojištění se odhlašovat nebudete a v ČR za vás musí být pojistné zaplaceno. Do zahraničí si ale raději sjednejte pojištění cestovní, abyste v případě nečekaných zdravotních problémů byli krytí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pak doporučuje odhlásit se z českého systému až tehdy, kdy bude turistický pobyt trvat nepřetržitě déle než 6 měsíců. V takovém případě je však už povinnost sjednat si komerční pojištění, abyste po návratu zpět do ČR nemuseli nepojištěnou dobu doplácet.

Jiná situace pak nastává, pokud jste v USA výdělečnou činnost vykonávali, ale pracovat jste přestali a společně s tím přestáváte být zdravotně pojištění. I zde bude nutné si sjednat komerční cestovní pojištění.

Čtěte také: Omyly ohledně dlouhodobé nemocenské: připraví vás o práci a důchod

Co udělat s kartičkou pojišťovny?

Průkaz pojištěnce neboli EHIC budete muset vrátit zdravotní pojišťovně. Při krátkodobé návštěvě ČR, během které však ještě pořád bude trvat výdělečná činnost v jiném státě, se jím nelze prokazovat u lékaře. Držení průkazu totiž znamená, že jste zdravotně pojištěn, což v tomto případě nejste a jednalo by se tak o neoprávněné čerpání zdravotních služeb, které byste ve finále museli proplatit. Stejné pravidlo platí i v jiných členských státech EU, EHP, Švýcarsku a ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Pokud budete během zahraniční výdělečné činnosti cestovat do některé z těchto zemí a nechcete případné náklady spojené se zdravotní péči platit kompletně z vlastní kapsy, budete si muset zřídit cestovní pojištění. V jiném případě veškerou péči zdravotnickému zařízení uhradíte vy. Účtenku si však můžete zkusit nechat proplatit od americké zdravotní pojišťovny. To, zda vám však náklady pokryje, záleží na rozsahu sjednaných služeb.

Čtěte také: Prázdniny jsou v plném proudu, jak na školní rok 2025/2026 vycházejí svátky a prázdniny?

Jak je to se zdravotním pojištěním při návratu do ČR?

Po návratu ze zahraničí se musíte co nejdříve u původní zdravotní pojišťovny přihlásit k veřejnému zdravotnímu pojištění. Zároveň bude také nutné instituci doložit doklady prokazující, že jste byli v zahraničí pojištěni. Tak učiníte prostřednictvím potvrzení tamní instituce o délce trvání účasti v sociálním systému.

Pokud toto potvrzení nemáte, ještě je možné vše prokázat např. pracovní nebo hráčskou smlouvou, popř. potvrzením zaměstnavatele o účasti v sociálním systému daného státu, výplatními páskami, formulářem 1095 apod.

Čtěte také: Jaké je srovnání spořicích účtů v červenci 2025? Kdo drží úrokovou sazbu nad 4 %?

Co všechno můžete vyřídit prostřednictvím online webových formulářů?

Zdroj: Youtube/VZP

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DANĚ