Už od 1. července 2025 se mohou lidé podnikající v uměleckém oboru zapsat do tzv. registru umělců. Původně měl být tento registr spuštěn již začátkem tohoto roku, ale kvůli dlouhému projednávání byla jeho účinnost odložena až na začátek července.
Při splnění podmínek mohou umělci díky zařazení v registru čerpat i dotace od Ministerstva kultury pro svoje tvůrčí a studijní účely.
Záměrem novely je dle Ministerstva kultury podpořit české umělce (patří sem například i osvětlovači, zvukaři, kostyméři apod.), kteří si svou samostatnou činností nedokáží zajistit dostatečný příjem. Tato podpora je určena především umělcům působícím na volné noze, nikoliv těm, kteří pracují v zaměstnaneckém poměru.
Jak podat žádost do registru umělců?
Žádost o zápis do registru musí umělci podat přes datovou schránku nebo poštou. V současné době zatím není žádný jednotný elektronický formulář pro podání žádosti (měl by však být časem spuštěn). Ministerstvo kultury však zveřejnilo vzor žádosti, který stačí vyplnit a zaslat Ministerstvu kultury, ID datové schránky Ministerstva kultury: 8spaaur), pošta (adresa Ministerstva kultury: Maltézské náměstí 1, 118 00 Praha 1).
Zápis do registru by poté měli úředníci provést nejpozději do 30 dnů od podání kompletní žádosti.
Podání žádosti podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč. Informace o způsobu úhrady naleznete přímo ve formuláři žádosti.
Tip: Aplikace na podnikatelský odpad vydělá městům miliony. Živnostníci ji budou nenávidět
Zápis do registru není automatický
Stát automaticky nezapisuje do registru každého umělce, který si podá žádost. Žadatel musí prokázat, že se umělecké činnosti věnoval nejméně 24 měsíců v posledních třech letech, které předcházejí dni podání žádosti.
Délku činnosti je třeba prokázat, a to například kopiemi smluv nebo fakturami.
K datu zápisu do registru umělců vydá Ministerstvo kultury status umělce – osvědčení o zápisu do registru umělců. Toto osvědčení bude obsahovat i specifikaci typu a zaměření umělecké činnosti.
Registr umělců bude obsahovat tyto údaje:
-
jméno, příjmení a místo trvalého pobytu nebo bydliště,
-
druh a zaměření činnosti,
-
změny údajů a
-
případné zrušení zápisu v registru umělců.
Informace z registru nebudou volně přístupné veřejnosti. Na základě žádosti do nich může nahlédnout samotný umělec, případně jiné osoby, pokud k tomu mají jeho písemný souhlas. V nezbytném rozsahu budou údaje k dispozici také příslušným úřadům.
Jaké podmínky musí umělci splnit, aby mohli zažádat o dotaci?
O finanční podporu budou moci žádat ti, kteří
-
nejsou studenti,
-
jsou zapsáni v registru umělců
-
nepracují v zaměstnaneckém poměru více než 20 hodin týdně.
Umělec musí splnit také dvě podmínky ohledně svých příjmů:
-
Za poslední dva roky (24 měsíců) musely příjmy z umělecké činnosti tvořit alespoň polovinu všech jeho příjmů před zdaněním.
-
Zároveň tyto příjmy v průměru nesměly být vyšší než průměrná mzda v České republice za první tři čtvrtletí roku předcházejícího roku, ve kterém žádá o stipendium (tuto částku zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, aktuálně je ve výši 45 107 Kč.
Tip: V 8 krajích mohou studenti a senioři získat 75% slevu na jízdném
O tom, kdo dotaci získá, rozhodne odborná komise
Aby mohl žadatel získat dotaci (v tomto případě stipendium), nestačí pouze podat žádost – podle zákona č. 203/2006 Sb. musí žádost nebo projekt také posoudit odborná komise. Dle ministerstva kultury záleží při posuzování zejména na kvalitě předloženého projektu a na předchozích zkušenostech žadatele s podobným typem aktivit. Teprve na základě hodnocení bude rozhodnuto, zda dotace bude přidělena, v jaké výši, a to s ohledem na finanční možnosti Ministerstva kultury.
„Žádosti o poskytnutí stipendia bude možné podávat až po vyhlášení výběrového řízení (na přelomu srpna a září 2025), a to prostřednictvím Dotačního portálu MK," uvedla na dotaz redakce Finance.cz Petra Hrušová, pracovnice z tiskového oddělení Ministerstva kultury.
Výše podpory bude maximálně 120 tisíc korun
Umělci budou moci dotaci získat opakovaně. Redakce Finance.cz se rovněž dotazovala, jakou částku by mohli žadatelé díky dotaci získat. „Výše přidělovaných stipendií se bude odvíjet od rozsahu tvůrčí práce či od charakteru studijního projektu – výše podpory bude standardizována pro srovnatelné typy projektů. Předpokládáme, že se výše podpory bude pohybovat od 30 000 do 120 000 Kč na rok, což považujeme za horní hranici. Při těchto kalkulacích se vychází ze zkušeností s dosavadní realizací stipendijního programu MK," dodala z MK Petra Hrušová.
Čtěte také:
Válek se chlubí, že podnikatelům snížil byrokracii. Ve skutečnosti ji ale spíš zvýšil
Máslo za dvacku, cigarety za třicet. Vzpomenete si, za kolik jste nakupovali v půlce 90tek?