Krátce o autorovi Veronika Němcová

Veronika Němcová Vystudovala bakalářský obor zaměřený na personální řízení. K psaní ji přivedla stáž v copywritingu a v tomto odvětví již zůstala. Věnuje se především marketingovým, finančním a politickým tématům. Do redakce Finance.cz nastoupila v lednu 2022.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Veronika Němcová

Může zaměstnavatel odstoupit od konkurenční doložky?

18. 5. 2022

Podepsali jste se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, jejíž součástí byla také konkurenční doložka? Může vůbec zaměstnavatel z konkurenční doložky vybruslit? Jak rozhodl Ústavní soud ve stížnosti zaměstnance na odstoupení zaměstnavatele od konkurenční doložky?

Co obnáší podnikání prostřednictvím franšízingu?

17. 5. 2022

Přemýšlíte nad vlastním byznysem, ale nejste si jisti, že se váš čas a investice vyplatí? V tom vám může pomoci podnikání prostřednictvím franšízingu, které už je rozjeté, a nemusíte mít starosti, že by takový koncept nefungoval.

Jakými způsoby lze zveřejnit účetní závěrku?

16. 5. 2022

Podnikatelé, kteří mají povinnost sestavovat účetní závěrku, mají také závazek ji zveřejnit ve veřejné sbírce listin. Mnozí ale tento závazek nedodržují, při čemž se vystavují vysokým pokutám. Jakými způsoby lze účetní závěrku zveřejnit?

Jak postupovat při zrušení s. r. o.?

13. 5. 2022

Už jste naplnili svoje podnikatelské cíle a dál se činnosti již věnovat nechcete? Anebo se vám nedaří a chcete svoji obchodní společnost zrušit? Jak se postupuje, když se rozhodnete ukončit své podnikání prostřednictvím s. r. o.?

Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?

11. 5. 2022

Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.

Podle jakých pravidel se daní příjem neziskových organizací?

9. 5. 2022

V České republice nepůsobí pouze ziskový sektor. Funguje tu řada neziskových organizací, jejichž cílem není zisk, ale svoji činnost vykonávají pro blaho společnosti. I takové neziskové organizace mohou mít ze svých činností zisk, který pak přerozdělují na zlepšování svých aktivit. Jak tyto příjmy podléhají zdanění?

Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady?

5. 5. 2022

Myslíte si, že po podání daňového přiznání můžete vyhodit všechny faktury? Své doklady určitě budete moci skartovat, ale až po několika letech. Jaké povinnosti archivace určují české předpisy pro OSVČ?

Jak podat návrh na zápis do obchodního rejstříku?

4. 5. 2022

Při zakládání obchodní společnosti vás nemine také důležitý krok v podobě podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jak takový zápis probíhá a kam jej podat?

Je výhodnější založit společnost s ručením omezeným, nebo akciovou společnost?

3. 5. 2022

Plánujete se pustit do podnikání prostřednictvím právnické osoby, ale nevíte, jaká forma společnosti se hodí právě pro váš budoucí obchodní záměr? Společnost s ručením omezeným (s. r. o.) a akciová společnost (a. s.) jsou nejčastěji zakládanými společnostmi v ČR, jak se od sebe vzájemně liší?

Jak si může majitel vyplatit zisk ze své společnosti?

2. 5. 2022

Výběr zisku ze společnosti je zapeklitější situací, než se může na první pohled zdát. Mnohdy první otázky budoucích majitelů společností spadají právě do této problematiky. Jak se tedy dají získat peníze z vlastní firmy?

Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?

28. 4. 2022

Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.

Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?

27. 4. 2022

Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?

Co vás čeká v komunitě Job club, kterou zajišťuje úřad práce?

26. 4. 2022

Už jste někdy slyšeli o komunitě Job club, kterou poskytuje úřad práce? Job club je komunitou pro všechny nezaměstnané, kteří mají zájem o návrat na pracovní trh.

Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou

25. 4. 2022

Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.

Jak získat příspěvek pro začátek podnikání od úřadu práce?

21. 4. 2022

Jste v evidenci úřadu práce a chystáte se založit své vlastní podnikání? Pracovní úřad vám může pomoci se startem finančně. Kdo na příspěvek dosáhne?

Musíte odvést DPH za reklamy na sociálních sítích?

20. 4. 2022

Reklamy na sociálních sítích jsou v současné době neodmyslitelnou součástí každého internetového podnikání. Málokterý podnikatel však ví, že by za ně měl odvést DPH.

Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě zapomenutého podání kontrolního hlášení k DPH?

14. 4. 2022

Od 1. 1. 2016 přibyla podnikatelům plátcům DPH další administrativní povinnost ve formě podání kontrolního hlášení k DPH. Podání takového hlášení má svá jasná pravidla a termíny. Za opožděné odeslání vám finanční úřad může vyčíslit tučnou pokutu.

Na co se připravit při zrušení registrace k DPH?

13. 4. 2022

Již brzy se může zvýšit limit, který určuje podnikatelům povinnost registrace k DPH na 2 miliony korun. Mnozí živnostníci i firmy tak budou muset začít řešit rušení plátcovství DPH. Jak v takovém případě budou postupovat?

Provozovat podnikání lze i bez patřičné kvalifikace, kdy se stanoví garant k živnosti?

12. 4. 2022

Chcete začít podnikat v oboru, ale nemůžete se prokázat dostatečnou kvalifikací? I na takové situace myslí živnostenský zákon, proto není hned nutné házet flintu do žita. Pouze si musíte pro provozování činnosti zvolit svého odpovědného zástupce (garanta).

Můžete jako nepodnikatelé vystavit fakturu?

11. 4. 2022

Dostali jste se do situace, kdy po vás chce někdo vystavit fakturu, ale vy nedisponujete živnostenským oprávněním? Lze v takovém případě vůbec fakturu vystavit?

Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?

7. 4. 2022

Chcete začít podnikat a nevíte, jestli se stát plátcem DPH? Záležet bude hlavně na tom, v jakém oboru chcete podnikat a kteří lidé budou vašimi zákazníky.

Kolik zaplatíte za škodu způsobenou zaměstnavateli?

6. 4. 2022

Podařilo se vám v práci poničit firemní vybavení? Může vám zaměstnavatel náhradu za škodu strhnout z platu? A jak vysoká částka to může být?

Jak získat oprávnění k provozování dětské skupiny?

5. 4. 2022

Sehnat místo v klasické školce je leckdy tvrdým oříškem. I z toho důvodu mohou rodiče již několik let umístit dítě do tzv. dětské skupiny, která je poměrně novou nekomerční službou v oblasti péče o předškolní děti. Jak dětské skupiny fungují a co vše je potřeba splnit pro jejich založení?

Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?

4. 4. 2022

Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost? V jakých případech vám zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a kdy je to na jeho dobré vůli?

Kdy se využívá faktura v přenesené daňové povinnosti (reverse charge)?

30. 3. 2022

Jste podnikateli a dosud jste obchodovali jen v České republice? Pokud plánujete svoji obchodní činnost rozšířit i do zahraničí, nejspíše vás bude zajímat fakturace v tzv. přenesené daňové povinnosti.

Jak vybrat jméno pro vaše dítě v souladu se zákony?

29. 3. 2022

Každý nově narozený občan dostane krátce po svém příchodu na svět jméno, které mu vybrali rodiče či jeho příbuzní. Toto jméno se společně s příjmením zapíše do matriční knihy narození a do rodného listu novorozence.

Jak je to se zdravotní péčí o těhotnou ženu z Ukrajiny?

28. 3. 2022

I těhotné ženy z Ukrajiny mohou využít služeb zdravotnických center v České republice. Které formality by měly mít vyřízené před porodem a jak to bude s pojištěním jejich dítěte?

Jak probíhají mobiliární exekuce v roce 2022?

24. 3. 2022

Bojíte se, že vám exekutor zabaví váš majetek? Co všechno si mohou exekutoři dovolit při mobiliárních exekucích a jaká pravidla začala platit v roce 2022?

Do jaké maximální výše jsou pojištěné vaše bankovní vklady?

23. 3. 2022

Zajímali jste se někdy o to, do jaké výše jsou vaše peníze uložené v bance pojištěné? Kolik je vhodné mít maximálně na účtu peněz? Na jakou částku máte nárok, pokud vaše banka zkrachuje?

Як записати дитину з України в початкову школу?

23. 3. 2022

Ви приїжджаєте з України до Чехії з дитиною шкільного віку? Як організувати прийняття української дитини в чеську початкову школу і де шукати вільні місця?

Kdy je nutné nechat ověřit účetní závěrku auditorem?

22. 3. 2022

Ne každá podnikající osoba má povinnost auditu. Kdy se na vás tedy vztahuje závazek nechat účetní výsledky překontrolovat auditorem?

За яких умов дитину з України можна записати в дитячому садку?

22. 3. 2022

Ви тікаєте від війни в Україні до Чехії зі своїми дітьми і хочуть інтегруватися в систему освіти Чехії? Як діяти в такому випадку і де можна знайти вакансії?

Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?

21. 3. 2022

S příchodem uprchlíků z Ukrajiny nastává otázka jejich finančního zabezpečení. Jaké mají možnosti při hledání nových pracovních příležitostí a na které smlouvy se mohou nechat zaměstnat?

Jakým způsobem může zaměstnanec vymáhat nevyplacenou mzdu po zaměstnavateli?

17. 3. 2022

Čekání na vyplacení mzdy od zaměstnavatele se někdy může stát nekonečným. Jak se bránit vůči nezodpovědným zaměstnavatelům a přes jaké orgány vymáhat nevyplacenou mzdu?

K čemu slouží advokátní úschovy při prodeji nemovitosti?

16. 3. 2022

Advokátní úschovy lze využít pro ochranu finančních prostředků, cenných papírů i jiného majetku. Z jakého důvodu se sjednávají a jaké náležitosti si klient musí pohlídat?

Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?

15. 3. 2022

Přicházíte z Ukrajiny do České republiky s dítětem školního věku? Jak zařídit přijetí ukrajinského dítěte do české základní školy a kde hledat volná místa?

Za jakých podmínek lze umístit dítě z Ukrajiny do mateřské školy?

14. 3. 2022

Znáte ukrajinské uprchlíky, kteří utekli s dětmi před válkou na Ukrajině do České republiky a chtějí se začlenit do vzdělávacího systému ČR? Jak v takovém případě postupovat a kde lze nalézt volná místa?

Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci v roce 2022, kolik peněz vám musí exekutor nechat?

11. 3. 2022

Zahájil proti vám věřitel exekuční řízení? Před splácením svých dluhů exekutorovi jen tak neutečete, jejich práva ovšem nejsou nekonečná. Jakou částku vám exekutor nesmí vzít?

V jakém okamžiku dochází ke zdanění dárkových poukazů?

10. 3. 2022

Chcete své zákazníky odměnit za věrnost dárkovými poukazy pro využití služeb ve vaší firmě? Nevíte, jak se k těmto poukazům přistupuje z hlediska DPH? Pojďme si to shrnout.

Jak mohou klienti Sberbank požádat o změnu způsobu vyplácení důchodových a nemocenských dávek?

4. 3. 2022

Činnost Sberbank v České republice definitivně končí. Jak to bude s vyplácením dávek důchodového a nemocenského pojištění? Prostřednictvím jakých formulářů změníte výplatu těchto dávek?

Chráněný účet jako ochrana financí před exekutory, jak ho založit?

3. 3. 2022

Ocitli jste se v dluhové pasti a potřebujete své finance na bankovním účtu ochránit před zásahem exekutora? Založte si chráněný účet, na který se vám nikdo jiný nedostane.

Víte, jaká jsou rizika práce na černo? Inspekce práce udělila za nelegální práci pokutu přesahující 190 milion korun

2. 3. 2022

Nemalá část populace stále vykonává práci na černo s vidinou pomyslných výhod. Pozitivním faktem je to, že tento trend u občanů České republiky postupně klesá. Pořád se ale ČR potýká s velkým počtem cizinců, kteří nemají pracovní vztah ujednán patřičnou smlouvou. Jaká všechna rizika se pojí s prací na černo?

Crowdfunding: Získejte finance pro svůj podnikatelský projekt od veřejnosti

1. 3. 2022

Máte v hlavě skvělý podnikatelský nápad, ale nedostatek peněz na jeho uskutečnění? Neházejte zatím flintu do žita. Využijte možnosti crowdfundingu a získejte peníze na svůj sen od veřejnosti.

Pomoc pro Ukrajinu: Informace pro ukrajinské občany a přehled veřejných sbírek

28. 2. 2022

Českou republiku zachvátila solidární vlna. Finanční a materiální sbírky, ubytování a další formy veřejné pomoci pro obyvatele Ukrajiny. Pokud vám není lhostejná aktuální situace a chcete Ukrajinu podpořit, podívejte se na nynější formy pomoci. Stejně tak nabízíme přehled pomoci pro zasažené lidi z Ukrajiny, kteří prchají před válkou.

Využijte možnosti snížení daňového základu o nezdanitelné položky daně

24. 2. 2022

Ještě jste nepodali daňové přiznání? Neplaťte na daních z příjmů více než musíte. Pro snížení základu daně využijte práva na odpočet o nezdanitelné položky.

Exekuce: Jak se změnila jejich pravidla v roce 2022?

23. 2. 2022

Od 1.1. 2022 došlo k úpravám v exekuční legislativě. Změny mají ochránit především dlužníky od spadnutí do nekonečné dluhové pasti. Jaké úpravy nastaly a koho se budou týkat?

Kandidáti na prezidenta 2023, kdo se utká o prezidentské křeslo?

22. 2. 2022

Prezidentské volby se uskuteční sice až příští rok, ale již nyní se spekuluje o možných kandidátech. Je jasné, že současný prezident Miloš Zeman již na další funkční období být zvolen nemůže. Potvrzených i možných kandidátů je v současné době dlouhý seznam. Kteří kandidáti chtějí reprezentovat Českou republiku a účastnit se souboje o prezidentské křeslo?    

Co je to dropshipping a jak tento systém funguje?

21. 2. 2022

Máte podnikatelský sen o zřízení svého internetového obchodu? Provoz samotného e-shopu zabere mnoho úsilí a času. Pokud máte obavy, zda by vám tento druh podnikání vyhovoval, můžete si založit tzv. dropshippingový e-shop, který vás zbaví mnoha povinností a vy se tak můžete soustředit pouze na propagaci a postupně zjišťovat, zda byste se chtěli vrhnout i do provozování klasického e-shopu. Co to tedy ten dropshipping je?

Snížení základů daně z příjmů o poskytnuté dary na dobročinné účely

18. 2. 2022

Fyzické i právnické osoby mají nárok na odpočet ze základu daně z příjmů díky poskytnutým darům neboli bezúplatným plněním. Kdo může být příjemcem daru a jaké jsou maximální limity odpočtů?

Nová online služba ČSSZ: Přehled o zálohách na důchodovém pojištění

17. 2. 2022

Česká správa sociálního zabezpečení spustila pro všechny OSVČ novou službu s názvem: Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ, k čemu ji mohou podnikatelé využít?