Krátce o autorovi Veronika Němcová

Veronika Němcová Do redakce Finance.cz nastoupila v lednu 2022.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Veronika Němcová

Výroba a prodej kosmetiky II. část: jaké informace musí být uvedené na obalech kosmetických přípravků?

1. 12. 2022

Obaly kosmetických výrobků musí splňovat řadu legislativních standardů podle evropských nařízení. Které informace nemohou na vašich přípravcích chybět?

Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?

30. 11. 2022

Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.

Vánoční trhy jsou v českých městech již v plném proudu. Na co by prodejci neměli zapomenout?

29. 11. 2022

Vánoční trhy jsou pro prodejce skvělou příležitostí, jak se finančně zajistit na několik měsíců dopředu. Letos se již mohou konat bez státních omezení. Jaké podmínky by měli prodejci na vánočních trzích splňovat?

Přivyděláváte si nahráváním videí na YouTube? Nezapomínejte, že se stáváte OSVČ a musíte odvádět daň z příjmů

28. 11. 2022

Přivýdělky z internetové platformy YouTube jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi. Řada z nich už ale neví, že se kvůli tomuto výdělečnému koníčku stávají podnikateli a zároveň identifikovanými osobami. 

Plat obecních a krajských zastupitelů by se mohl v příštím roce zvýšit. O kolik?

18. 11. 2022

Platy obecních a krajských zastupitelů by se stejně jako platy poslanců měly v příštím roce navýšit. Může za to zvýšená průměrná mzda v národním hospodářství za předchozí rok a tlak ze Svazu měst a obcí. O kolik by se mohly platy navýšit?

Senioři si za pobytové sociální služby v příštím roce připlatí. O kolik se zvednou částky?

16. 11. 2022

Klienti si za využití sociálních služeb v příštím roce připlatí. Vyplývá to z nově vydaného návrhu vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí. O kolik by se měly sazby navýšit oproti letošnímu roku?

Na koho se bude vztahovat povinnost zaplatit daň z neočekávaných zisků?

15. 11. 2022

Poslanecká sněmovna se konečně dohodla na účinnosti návrhu o dani z mimořádných zisků. Zejména Piráti prosazovali její zavedení již pro tento rok. Nakonec poslanci rozhodli o tom, že bude účinná až od příštího roku.

Limit pro povinnost podat daňové přiznání se od roku 2023 výrazně navýší

14. 11. 2022

Poslanci schválili novelu zákona, která udává povinnost podat daňové přiznání při překročení limitu zdanitelných příjmů nad 50 000 Kč. Doposud tato částka činila pouze 15 000 Kč.

Občanka i řidičák v mobilu. Češi by již v příštím roce mohli nechat plastové doklady doma

9. 11. 2022

Již v příštím roce by se Češi mohli dočkat elektronických dokladů v mobilu. Novela tak může ušetřit místo v peněženkách všem občanům. Elektronickou dostupnost dokladů má zařídit aplikace eDokladovka, jejíž spuštění se plánuje na konec roku 2023.

Maminky na rodičovské by si v budoucnu mohly přivydělat tzv. sousedským hlídáním dětí

8. 11. 2022

Ministerstvo práce připravuje novou legislativní úpravu, která by pomohla řešit nedostatek míst ve školkách a dětských skupinách. Návrh představuje tzv. koncept sousedského hlídání, kdy by se do péče o předškolní děti mohly zapojit také fyzické osoby ve své domácnosti. Zároveň MPSV chystá zrušení maximálního 92hodinového školkového limitu pro děti do 2 let, kvůli lepšímu uplatnění rodičů na pracovním trhu.

Konec falešných slev a recenzí či zákaz prodeje zboží dvojí kvality. Co vše se chystá na provozovatele e-shopů?

7. 11. 2022

Vládní návrh zákona o ochraně spotřebitele prošel 30. září 2022 Poslaneckou sněmovnou a 3. listopadu 2022 jej schválil Senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Na co by se měli majitelé e-shopů připravit?

Můžete kamerou na svém domě monitorovat i veřejné prostranství?

3. 11. 2022

Mizí vám věci kolem domu a plánujete umístit na svůj dům kameru, abyste mohli ochránit svůj majetek a případně dopátrat pachatele? Máte na to právo?

Jaké informace musí akciová společnost zveřejňovat na svých webových stránkách?

1. 11. 2022

Založili jste si akciovou společnost? Víte, že se na vás vztahuje povinnost založit firmě také internetové stránky? Co všechno byste na nich měli uvádět?

Sněmovna schválila zvýšení příspěvku na mobilitu, zvláštní pomůcku a další návrhy, které pomohou zdravotně hendikepovaným

31. 10. 2022

Poslanecká sněmovna schválila 26. října návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení příspěvku na mobilitu a další změny, které mají zdravotně znevýhodněným občanům ulehčit nepříznivou situaci na trhu. Vládní návrh bude muset ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Z čeho byste měli jako OSVČ vycházet při stanovení výše hodinové sazby?

27. 10. 2022

Založili jste si živnost, koupili vybavení pracovny, ale ještě nemáte vypočtenou výši hodinové sazby? Jak vysokou hodinovku si určit, abyste neprodělávali?

Na zaměstnavatele se chystá povinnost zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech. Na Slovensku již běžná realita

25. 10. 2022

Odpovídáte na pracovní inzeráty, ve kterých není zmíněná výše hrubé mzdy? Tento údaj často firmy nezveřejňují. Přitom je to hlavní informace, tak jako náplň práce na dané pozici.

Jaké peněžní náhrady dostávají poslanci ke svému základnímu platu?

24. 10. 2022

Poslanci ke svému základnímu platu dostávají také nejrůznější náhrady, které se odvíjí od toho, jak moc cestují, kde se ubytovávají nebo zda mají svého osobního asistenta.

Za běžné opotřebení bytu a jeho vybavení by nájemci platit neměli. Trvejte na sepsání předávacího protokolu

24. 10. 2022

Opouštíte nájemní byt, ve kterém jste způsobili škodu na vybavení? Jak se v takovém případě postupuje? Může po vás chtít pronajímatel opravu či vám hodnotu škody strhnout z kauce?

Daň z mimořádných zisků má být účinná až od roku 2023. Kdo ji zaplatí?

20. 10. 2022

Daň z mimořádných zisků má platit až od roku 2023. Její zavedení podpořila současná situace na trhu, díky níž si některé podnikatelské sektory přišly na mnohem vyšší zisky. Příjem z nové daně by tak mohl navýšit státní rozpočet o několik miliard korun.

Které obce a neziskovky vám finančně pomohou s kastrací koček?

19. 10. 2022

Z jedné nekastrované kočky se během 3 let může stát 5 tisíc koček. Problém se týká převážně toulavých koček, ale i nekastrovaných „domácích“ koček, které majitel pouští ven. O opuštěná zvířata se má ze zákona postarat sama obec. Praxe je ovšem často jiná.

Jaká je aktuální výše poslaneckého platu? O kolik procent by mohl vzrůst v roce 2023?

18. 10. 2022

Zajímá vás, na kolik si měsíčně přijdou čeští poslanci? Z jakých dat se při výpočtu platu vychází? O kolik procent by se dle dat Českého statistického úřadu mohl plat poslanců v roce 2023 zvýšit?

Zvýší vám zaměstnavatelé na začátku nového roku mzdu? Jakými daty argumentovat?

17. 10. 2022

S blížícím se koncem roku nastává otázka, zda se zaměstnancům v novém roce zvýší měsíční hrubá mzda. Nepatříte mezi ty šťastné, kterým se mzda navyšuje vždy automaticky? Podívejte se na několik dat, kterými můžete u zaměstnavatele argumentovat.

Úmrtí dítěte po porodu: Máte nárok na pohřebné, porodné, mateřskou a rodičovskou?

12. 10. 2022

I když se úmrtnost dětí při a po porodu snižuje, stále takové riziko existuje. Jak v takové situaci postupovat? Mohou rodiče čerpat dávky, které souvisí s narozením dítěte, i v případě, že dítě zemře?

Jak spolupracovat s OSVČ, aby se nejednalo o švarcsystém?

11. 10. 2022

Administrativní a finanční zátěž běžných zaměstnaneckých úvazků nahrává tomu, že firmy rády „zaměstnávají“ osoby na živnostenský list. Takový postup je ovšem nelegální a při zjištění může být firmě udělena několika milionová pokuta. Jak tomu předejít?

Jak vysokou měsíční částku dostanou zvolení členové obecního zastupitelstva?

10. 10. 2022

Zářijové komunální volby určily nové uspořádání obecních zastupitelstev. Těm za jejich funkci náleží odměna. Co všechno ovlivňuje výši odměny za výkon zastupitele a jaké jsou její limity?

Jak lze s pomocí historických map zjistit, na jakém místě měli vaši předci dům nebo pole?

6. 10. 2022

Sestavujete rodokmen a chcete zároveň zjistit, v jakých částech obce vaši předci žili? V současné digitální době to zjistíte jednoduše, stačí vám k tomu pouze internet a informace, jak postupovat.

Dovolená, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Co vše se chystá pro zaměstnance na DPP a DPČ?

5. 10. 2022

Nově by mohli mít pracovníci pracující na DPP a DPČ nárok na dovolenou, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Kterých dohodářů se tyto navrhované změny budou týkat?

Poslední přání je vhodné vyslovit ještě zaživa. Jaké jsou alternativní způsoby pohřbívání a kolik stojí?

4. 10. 2022

I když klasické hřbitovy stále převládají jako místo pro vytvoření památky zesnulého, stále více narůstá poptávka po alternativnějších a zároveň ekologičtějších metodách. O které se jedná?

Dlužníkům zůstane na účtech více peněz. O kolik se zvýšila částka nezabavitelného minima?

3. 10. 2022

V souvislosti se zvýšením normativních nákladů na bydlení od 1. října vzrostl také limit nezabavitelného minima, tedy částka, na kterou nemůže exekutor sáhnout. O kolik se částka navýšila?

V kanceláři 18 °C, na WC 15 °C. Jak vláda změnila minimální teplotu na pracovištích?

29. 9. 2022

Na aktuální energetickou krizi zareagovala vláda také snížením minimálních teplot na pracovištích. Změna teplot by tak mohla pomoci firmám ušetřit na energiích. Dotknou se změny i vašeho zaměstnání?

Které pěstounské dávky se od 1. října zvýší?

27. 9. 2022

Od 1. října mohou pěstouni a děti svěřené do pěstounské péče očekávat zvýšení některých pěstounských dávek. Zvýšení se týká příspěvku na úhradu potřeb dítěte, příspěvku při převzetí dítěte do pěstounské péče a také zaopatřovacího příspěvku.

Jak dokládá OSVČ příjem pro nárok na příspěvek na bydlení?

26. 9. 2022

Dávky státní sociální podpory nejsou určené jen pro zaměstnance. Čerpat je mohou i podnikatelé. Jak pro účely dávky prokazují OSVČ svoje příjmy?

Jak probíhá sociální šetření pro přiznání příspěvku na péči?

23. 9. 2022

Nedílnou součástí pro vyřízení příspěvku na péči je sociální šetření. Jak takové šetření probíhá, kdo jej vykonává a které úkony se během něho posuzují?

Příspěvek na bydlení se od 1. října zvýší, rozhodla vláda. Dosáhnete na něj i vy?

22. 9. 2022

Díky vládnímu zvýšení normativních nákladů se příspěvek na bydlení od 1. října zvýší o 2000–4500 Kč. Nejvíc se toto navýšení dotkne osob, které žijí samostatně nebo v páru. O kolik se má dávka zvýšit?

Vypadnutá plomba či zlomená zubní protéza. Co můžete u zubaře reklamovat?

20. 9. 2022

Máte za sebou zkušenost s nekvalitním či špatně fungujícím stomatologickým výrobkem? Je možnost jej u zubaře reklamovat? Kam v případě neuznání reklamace můžete podat na zubního lékaře stížnost? 

Jaká částka musí zůstat klientům domova pro seniory ze starobního důchodu?

19. 9. 2022

Kolik peněz si mohou brát domovy pro seniory a další sociální služby od klientů? Udává zákon nějaké procento, které musí samotným seniorům ze starobního důchodu zůstat?

Cílí na vás internet reklamy na základě odposlechu z vašeho mobilu?

15. 9. 2022

Stalo se vám někdy, že jste se s kamarády bavili třeba o tom, že byste měli posekat trávník, a najednou vám začaly vyskakovat reklamy na sekačky, aniž byste je kdykoliv předtím vyhledávali? Náhoda?

Kdo má v roce 2022 nárok na 2 proplacené zubní prohlídky?

14. 9. 2022

V souvislosti s rokem 2022 se změnila také pravidla zubních prohlídek u zubaře. Jak ovlivní tato novinka pacienty? Můžete pořád přijít na kontrolu k zubaři 2× ročně?

Co se děje s důchodem po vaší smrti? Může si rodina důchod nechat?

13. 9. 2022

Úmrtí blízkého člověka kromě nepříjemných emocí přináší také mnoho povinností. Jednou z nich je ukončení vyplácení důchodu. Jak v takové situaci postupovat?

Vzroste minimální mzda ještě letos na 18 200 Kč?

12. 9. 2022

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce korun, což by zvedlo aktuální minimální mzdu z 16 200 Kč na 18 200 Kč. Jaký je aktuální propad platů a mezd v Česku?

Nejvyšší čas na kominíka. Jak vysoké jsou pokuty za neprovedenou kontrolu komína?

7. 9. 2022

Topná sezóna je pomalu za dveřmi, proto byste neměli zapomínat na povinnou revizi a kontrolu komína. Za zapomenutí těchto povinností vám může být udělena pokuta až do několika tisíc korun.

Vláda plánuje od 1. října zvýšit příspěvky pro zdravotně znevýhodněné občany. O které se bude jednat?

6. 9. 2022

V souvislosti s vysokým nárůstem cen zboží a energií se vláda rozhodla zvýšit některé příspěvky pro zdravotně znevýhodněné občany. Návrh zákona nyní putuje ke schválení do Poslanecké sněmovny. Kterých příspěvků se novela zákona bude týkat?

Záměrné hledání pokladu je v ČR nelegální, přesto je populárním koníčkem mnoha lidí

5. 9. 2022

Láká vás objevování historie prostřednictvím detektoru kovů? Je vůbec v České republice tento koníček legální? Můžete si nalezený poklad nechat pro sebe?

Konec nepoctivým podnikatelům. Jaká se chystá regulace pro Airbnb a jiné ubytovací platformy?

2. 9. 2022

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem plánuje pomocí chystané novely zákona regulovat poskytování krátkodobých pronájmů přes Airbnb a jiné online platformy. Jaké změny se možná již od příštího roku dotknou provozovatelů nabízejících krátkodobé pronájmy?

Jaká nepovinná očkování máte hrazená ze zdravotního pojištění?

1. 9. 2022

Povinná očkování máme všichni hrazena ze zdravotního pojištění. Jak je tomu ale u těch nepovinných? Kdy máte nárok na nepovinné očkování hrazené ze zdravotního pojištění?

Může zaměstnavatel sledovat vaše aktivity na internetu?

31. 8. 2022

Téměř každý využil někdy pracovní notebook pro svoji osobní potřebu. Může si ale zaměstnavatel dovolit kontrolovat vaše aktivity na internetu, které nesouvisí s výkonem zaměstnání?

Povodeň a záplava jsou pro pojišťovny odlišné jevy. Jak zbytečně nepřijít o peníze?

29. 8. 2022

Pojištění nemovitosti či domácnosti zahrnuje také možnost nechat se pojistit proti rizikům, jako jsou povodně a záplavy. Ne vždy se jedná ale o kompletní balíček nabízený pojišťovnou. Jak vidí povodně a záplavy pojišťovny v Česku?

Založit živnost lze i bez opuštění domova. Jak na to?

25. 8. 2022

Kvůli založení živnosti nemusíte hned spěchat na živnostenský úřad. Postačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Jaké jsou možnosti?

Jak žádat o příspěvek na školní pomůcky?

24. 8. 2022

S blížícím se koncem prázdnin startují také nákupy školních potřeb. V případě malých dětí, které jdou do školy poprvé, se může částka vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun. Nízkopříjmové rodiny mohou žádat o příspěvek na úhradu školních pomůcek Úřad práce.

Majitelé venkovských obchodů budou moci opět žádat o dotace na krajském úřadě

23. 8. 2022

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již podruhé možnost pro majitele venkovských obchodů žádat o dotaci spádový krajský úřad. Jaké podmínky musí podnikatelé splnit? Stále také probíhá možnost pořízení platebního terminálu na 6 měsíců zdarma.