Ústavní soud zrušil regulaci nájemného ke konci roku 2001

22.06.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Právníci a Ministerstvo financí považují rozhodnutí soudu za pouhé gesto

Právníci a Ministerstvo financí považují rozhodnutí soudu za pouhé gesto. Vláda počítá se zrušením regulace ke stejnému datu. Současná regulace nájemného je v rozporu s principem spravedlnosti, protože nebere ohled na proces destrukce vlastnického práva během padesátých až osmdesátých let. Proto se včera rozhodl Ústavní soud vyhovět návrhu skupiny senátorů a ke konci roku 2001 ji zrušil. Respektive vyhlášku Ministerstva financí, kterou se řídí výpočet

činže v bytech s regulovaným nájemným, což je třetina bytového fondu v ČR. Podle názoru Ministerstva pro místní rozvoj a resortu financí však rozhodnutí přichází pozdě - vláda se již loni usnesla na tom, že stát přestane kontrolovat ceny od počátku roku 2002 a výše činže bude stanovena na základě smlouvy mezi pronajímatelem a nájemcem.

MF a MMR počítá s tím, že do konce letošního roku předloží kabinetu paragrafované znění zákona o nájemném, který výše zmíněné vztahy upraví.

"Usnesení soudu je zcela v souladu s našimi záměry. Naopak ještě zesiluje potřebu připravit nový zákon o nájemném v odpovídajícím termínu," řekl včera našemu listu mluvčí MF Libor Vacek. Podle něj v rozporu s nálezem Ústavního soudu není ani zamýšlené přibrzdění nárůstu nájemného v prvních třech letech po jeho deregulaci, kdy by mohlo zdražit ročně maximálně o 10 procent. "V principu totiž půjde o smluvní nikoliv vyhláškové nájemné," dodal. Ve většině míst ke zdražení nedojde, omezení se bude týkat jen Prahy a velkých měst, kde hrozí velké sociální dopady. Od 1. 7. vzroste nájem maximálně o 4,9 procenta.

"Rozsudek ÚS nevyvolává žádnou dramatickou situaci," tvrdí právník Tomáš Sokol. Z dostupných informací nelze dovozovat, že by se ÚS zásadně postavil proti regulaci. "Zřejmě mu vadí způsob, jak byla provedena vyhláškou MF z loňského roku. Stát má čas do konce roku 2001, aby se s tímto problémem nějak vypořádal," pokračoval. Sokol poukázal, že v úvahu přicházejí dvě možná řešení. Jednak zvolit jiný rozumnější způsob regulace, který nebude

diskriminovat vlastníky a umožní jim získat prostředky na údržbu domů, případně určitý zisk tak, aby postup nebyl v rozporu se stanovisky Evropského soudu pro lidská práva. "Druhou možností, asi pro stát obtížnější, by bylo rezignovat na jakékoliv intervence do této oblasti a počítat s vysokými sociálními kompenzacemi."

Vyhláška je zrušena od 1. 1. 2001, ale zákon, který legitimuje MF k vydávání této vyhlášky zrušen nebyl.

MMR a MF navrhují rozdílnou definici místně obvyklého nájemného, které má po roce 2002 sloužit jako limit pro soudní řízení, pokud se majitel s nájemníkem nedohodnou na nové výši nájemného. Podle MF je místně obvyklé nájemné takové, za které je v obci pronajata většina bytů, včetně těch s dosud regulovanými nájmy. MMR navrhuje, aby bylo

stanoveno z úrovně, které v posledních třech letech dosahovaly nově sjednané nájmy či nájmy nepodléhající cenové regulaci. Resort financí navrhuje přejít na smluvní nájemné najednou. Aby nedošlo k cenovému skoku, chce zvyšovat místně obvyklé nájemné po dobu tří let jen o 10 procent.

Zdroj: HN z 22. 06. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU