Jehličnany:
Pozor na slunce
Protože stálezelené rostliny vypařují listy a jehlicemi vodu i přes zimu, musíme je před příchodem mrazů a za bezmrazého počasí důkladně zalévat, jinak mohou uschnout (mylně se pak na jaře domníváme, že zmrzly). To platí zejména o čerstvých výsadbách. Stejně důležité je chránit nově vysazené jehličnaté dřeviny před ostrým slunečním svitem v předjaří, který může citlivé zelené části popálit. Vhodné je proto vysazovat stálezelené rostliny na částečně chráněná stanoviště, případně zajistit vhodný předjarní kryt - menším rostlinám z chvojí, větší můžeme zabalit do stínicí tkaniny nebo rákosové rohože.
Ačkoli sníh většinou v zahradě vítáme jako zdroj ochrany proti slunečním paprskům a na jaře také jako přirozenou závlahu, těžká mokrá sněhová peřina může také dřeviny poškodit. Zejména sloupovité druhy jehličnanů se mohou pod váhou sněhu rozklesnout či ohnout a pokud se rovnou nezlomí, znehodnotí se jejich tvar. Prevencí je svázat na zimu všechny větve provazem, případně přivázat k opoře, pokud to možné není, pokusme se sníh alespoň opatrně setřást.
Jehličnany pěstované v nádobách jsou vhodnou ozdobou terasy nebo vchodu do domu v době, kdy zahrada odpočívá pod sněhem. Nezapomeňme, že v nádobě se kořenový bal stejně rychle přehřívá jako promrzá! Kromě častější závlahy je vhodné chránit nádobu dalším obalem, například ze slámy, netkané textílie a podobně.
Pokud hrozí okus zvěří, například na zahradách u lesa nebo v okolí rekreačních chat a chalup, obalíme kmínky plastovými chrániči a špičky stromků můžeme ošetřit ochranným nátěrem Aversol, který odpuzuje zvěř.
Trávník:
Nevstupovat!
Poslední sekání dokončíme včas před prvními mrazy, trávník posečeme na výšku asi sedm centimetrů. Z trávníku vyhrabeme listí opadané z okolních dřevin, nejlépe prstovými drátěnými nebo kovovými hráběmi, jimiž jednak vyhrabeme stařinu a mech, jednak částečně provzdušníme. Pod vrstvou spadaného listí může tráva zahnívat a na jaře by bylo třeba provést regenerační kúru. Kromě posledního hnojení podzimními hnojivy můžeme trávník poházet kompostem či travním substrátem, jímž vyplníme také všechny prohlubně a nerovnosti, aby se v nich nezadržovala vlhkost. Mechu v trávníku se zbavíme posypem dolomitickým vápencem, nejlépe přes zimu, kdy na trávě leží vrstva sněhu. Na travnatou plochu přes zimu pokud možno nevstupujeme, zvláště za holomrazů, kdy jsou travní stébla maximálně oslabena.