Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zelená úsporám

Od dubna 2009 je možné v rámci programu Zelená úsporám žádat o dotace na zateplení domů nebo na náhradu dosavadního vytápění za ekologickou alternativu. Zelená úsporám je nastavena tak, aby prostředky programu mohly být čerpány v průběhu celého trvání programu, tedy v období od 1. dubna 2009 do 31.12. 2012, bez zásadních změn podmínek. Podpora bude zastavena pouze v případě, že budou vyčerpány prostředky programu.

Předpokládaná suma, která se rozdělí na dotacích činí 25 miliard Kč, přičemž za letošní rok by se mělo rozdělit 10 miliard. Maximální výše podpory pro jednoho žadatele je ve výši 30 mil. Kč a to za celé období trvání programu. Během trvání programu je totiž také možné žádat víckrát po sobě – postupně na různá opatření. Například nejprve na dílčí zateplení a následně na komplexní. A navíc např. na záměnu stávajícího zdroje vytápění na tuhá či kapalná fosilní paliva za nízkoemisní kotel na biomasu či tepelné čerpadlo. Při současném podání žádostí vzniká dokonce nárok na dotační bonus (viz níže).

Výše dotace se odvíjí podle metrů čtverečních podlahové plochy domku či bytu, do kterého chce žadatel investovat. Většinou pokryje SFŽP až polovinu nákladů. V případě komplexního řešení, tedy zateplení a zároveň investice do nového zdroje tepla, se dá získat bonus až ve výši 20 tisíc korun. Na průměrný rodinný domek se tak může vztahovat dotace v případě komplexního zateplení a s přechodem na nový energeticky úsporný zdroj vytápění a ohřev vody 180 až 300 tisíc korun.

Ve výsledku bude rozhodovat pouze úspora

Na dotace dosáhnou i žadatelé kteří realizovali nějaký projekt (např. zateplení stěn) už před léty a nyní chtějí realizovat další (např. plastová okna v kombinaci se zateplením střechy) a zateplit tak zbytek domu. Dostanou dotaci nejen na aktuálně realizovaný projekt, ale zpětně získají dotaci na ten původní několik let starý. Časová lhůta není omezená, je třeba jen doložit provedení projektu fakturami. Přitom nároky na kvalitu provedených úprav nejsou stanoveny. Další změnou je tedy to, že rozhodovat se bude jen pouze podle toho, jak je stavba energeticky úsporná – rozhodující je celková roční spotřeba tepla.

Kdo může využít Zelenou úsporám?

Žádat o podporu z programu Zelená úsporám mohou vlastníci a stavebníci rodinných a bytových domů, které podléhají daňové povinnosti podle zákona o dani z nemovitostí (zákon č. 338/1992 Sb.). Žadateli mohou tedy být:

 • fyzické osoby (podporované opatření je určeno pouze pro domácnosti),
 • společenství vlastníků bytových jednotek,
 • bytová družstva,
 • města a obce (včetně městských částí),
 • podnikatelské subjekty,
 • případně další právnické osoby.
Na co lze získat „zelenou“ dotaci?

Na co můžeme žádat o dotace v programu Zelená úsporám? V rámci programu existují tři základní oblasti podpory, které se pak dále člení:

 • A. Úspora energie na vytápění
  A.1. Komplexní zateplení obálky budovy vedoucí k dosažení nízkoenergetického standardu
  A.2. Kvalitní zateplení vybraných částí obytných domů (dílčí zateplení)
 • B. Podpora novostaveb v pasivním energetickém standardu
 • C. Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody
  C.1. Výměna zdrojů na tuhá a kapalná fosilní paliva nebo elektrického vytápění za nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla
  C.2. Instalace nízkoemisních zdrojů na biomasu a účinných tepelných čerpadel do novostaveb
  C.3. Instalace solárně-termických kolektorů
 • D. Dotační bonus za vybrané kombinace opatření
  Navíc je možné získat ještě další podporu ve formě dotačního bonusu v případě, že žadatel zvolí kombinaci některých opatření. Toto ovšem platí pouze při současném podání žádosti a maximálně jednou pro daný objekt a to i při využití více z uvedených kombinací.

Proces žádosti o příspěvek

Státní fond životního prostředí má v každém kraji své pracoviště. Právě zde na krajských pracovištích probíhá příjem žádostí o dotace z programu Zelená úsporám. Příjem žádostí byl odstartován 22. dubna 2009 a potrvá až do 30. června 2012.

Poté co je žádost potvrzena krajským pracovištěm SFŽP, kam je osobně doručena, obdržíme vyrozumění o poskytnutí podpory. Po dokončení projektu je nutné zajít do banky a prokázat se vyrozuměním a doložíme, že stavba byla dokončena. Spolu s vyrozuměním předložíme také faktury s tzv. položkovým rozpočtem.

Kde je možné žádat?


 • Česká spořitelna, a. s.
 • Českomoravská stavební spořitelna
 • ČSOB
 • Hypoteční banka
 • Komerční banka, a. s.
 • LBBW Bank CZ, a. s.
 • Modrá pyramida stavební spořitelna, a. s.
 • Poštovní spořitelna
 • UniCredit Bank ČR, a. s.
V programu Zelená úsporám probíhá od 31. 10. 2010 kontrola přijatých žádostí, program je dočasně uzavřen. Dosud není jasné, v jaké podobě bude program fungovat v roce 2011.

Sdílení a tisk
Navazující články
 

Související aktuality

Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy

19.10.  |  Luboš Svačina

Od října začínají platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Mnoho lidí si…

Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy

19.10.  |  Luboš Svačina

Od října začínají platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Mnoho lidí si chtělo sjednat úvěr ještě za starých…

Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy…

19.10.  |  Lucie Mečířová

Léta snižování cen energií jsou u konce. Teď nás bude čekat zdražování. Musíte vyšší ceny tolerovat anebo můžete odejít za levnějším dodavatelem…
Zobrazit další související aktuality
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova