Daňový systém v Lotyšsku

Správou daní se v Lotyšsku zabývají Státní finanční úřad a Státní fond sociálního pojištění a městské samosprávy. V Lotyšsku je zavedena rovná sazba daně z příjmů. Na rozdíl od Litvy, kde je rovná sazba daně z příjmu stejná pro fyzické i právnické osoby, je v Lotyšsku rozdílná sazba daně pro fyzické osoby a firmy. Lotyšsko v posledních letech výrazně zvýšilo DPH.

Daň z příjmu fyzických osob

V Lotyšsku je stanovena rovná 22% sazba daně z příjmu fyzických osob. V Lotyšsku je tak rovná sazba daně z příjmu nejvyšší ze všech členských zemí EU, kde je rovná sazba daně stanovena zákonem.

Sociální pojištění

Zaměstnanec ze své hrubé mzdy odvádí souhrnně na povinném pojistném (sociálním, nemocenském a zdravotním dohromady) 9 % a dalších 24,09 % odvádí na pojistném zaměstnavatel. Odvody zaměstnavatele jsou v Lotyšsku nižší než ve většině zemí s rovnou sazbou daně (např. v Česku, Litvě, Estonsku nebo Slovensku).

Daň z příjmu právnických osob

Standardní sazba daně z příjmu právnických osob činí 15 % a je po Kypru a Bulharsku (10 %) a Irsku (12,5 %) čtvrtá nejnižší ze zemí EU. Sazba daně z příjmu právnických osob je shodná v Litvě i Lotyšsku. Ještě v roce 2000 byla sazba daně 25 %.

DPH

V Lotyšsku během ekonomické krize došlo k výraznému zvýšení sazby DPH, z 18 % na 22 %. Na konci roku 2008 byla základní sazba DPH 18 % a snížená sazba DPH 5 %. Od ledna 2009 se zvýšila základní sazba DPH na 21 % a snížená sazba DPH na 10 %. Od ledna 2011 se základní sazba zvýšila na 22 % a snížená sazba na 12 %. Pro firmy a podnikatele je registrace k DPH povinná mimo jiné při překročení ročního obratu 35 000 LVL (50 158 euro).

Spotřební daně

Spotřební daň u cigaret dosahuje u průměrné ceny krabičky cigaret 65,85 % z konečné ceny (v Česku 60 %). V Lotyšsku podléhá spotřební dani i víno, spotřební daň činí 14,39 Kč na litr vína. Spotřební daň u půllitru 40% lihoviny činí 66 Kč, např. v Česku 57 Kč. Spotřební daň u elektřiny činí 1,00 € za MWh (v Česku 1,159 € za MWh). Spotřební daň u benzínu je (380 € za 1 000 litrů). Spotřební daň na půllitr piva je 1,84 Kč (v Česku 1,92 Kč). Spotřební daně v Lotyšsku jsou tedy v rámci zemí EU podprůměrné.


Prameny: OECD Tax Database, The Worldwide Tax, European Commission, Taxation and Customs Union, Global Property Guide „Taxation in Latvia“

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát


Související články: