2024: Formulář potvrzení o zdanitelných příjmech

Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daně z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění, případně potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti  a o sražené dani vybírané srážkou (DPP) vydává zaměstnavatel zaměstnanci po ukončení pracovního poměru, či po ukončení kalednářního roku. Toto potvrzení slouží pro dalšího zaměstnavatele, nebo ho poplatník může využít v případě, že se rozhodne si sám podat daňové přiznání k dani z příjmů, nebo přiznání k dani z přímů musí z nějakého důvodu podat sám (např. zaměstnání u dvou zaměstnavatelů současně). Potvrzení lze vydat za celé zdaňovací období, nebo pouze na příslušné měsíce zdaňovacího období.


Potvrzení o zdanitelných příjmech

Název formuláře Vzor PDF
Potvrzení o zdanitelných příjmech (rok 2024) 25 5460, č. 32
stáhnout
Potvrzení o zdanitelných příjmech - DPP (rok 2024) 25 5460/A, č. 11
stáhnout
Potvrzení o zdanitelných příjmech (rok 2023) 25 5460, č. 31
stáhnout
Potvrzení o zdanitelných příjmech - DPP (rok 2023) 25 5460/A, č. 10
stáhnout


Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti zaměstnavatel vydává v případě, že zaměstnanci nebude provádět roční zúčtování daně. Pokud zaměstnanec požádá v rámci Prohlášení poplatníka do 15.2. následujícího roku zaměstnavatele o roční zúčtování daně, může mu zaměstnavtžel potvrzení vydat, ale provede o výsledku ročního zúčtování zápis do formuláře v bodě 19.

Časté otázky

Potvrzení o zdanitelných příjmech vydává zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru nebo po ukončení kalendářního roku. Potvrzení potřebujete pro následného zaměstnavatele v případě, že měníte zaměstnání. Potvrzení budete také potřebovat pokud si budete podávat sám daňové přiznání.

Při práci na DPP do 10 tisíc měsíčně máte možnost nikde tyto příjmy neuvádět. Pokud ale třeba pracujete na takovouto DPP jako student, může být pro vás výhodné si nechat zaměstnavatelem vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, podat si sám daňové přiznání a získat část nebo celou část zaplacené daně zpět.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 22 krát


Související články: