Podání námitky

Občané, kteří nesouhlasí se zdravotním posouzením, se nemohou odvolat pouze proti zdravotnímu posudku. Např. se domnívají, že jejich zdravotní problémy jsou důvodem pro přiznání invalidního důchodu druhého stupně a nikoliv prvního stupně. Vždy je potřeba podat námitku proti rozhodnutí o invalidním důchodu.

Právě rozhodnutí o invalidním důchodu je vydáno na základě lékařského posudku. Námitky pouze proti lékařské zprávě jsou nepřípustné a zamítnuty. Správným postupem je tedy podání námitek proti rozhodnutí o invalidním důchodu, kde se v těchto námitkách uvede, proč se považuje lékařský závěr za nesprávný.

Pokud nesouhlasíte s některým rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění, můžete podat písemnou námitku a to do 30 dnů ode dne, kde je vám toto rozhodnutí oznámeno. Souhlasit nemusíte např. i s výší invalidního důchodu. Námitky se podávají orgánu sociálního zabezpečení, který rozhodnutí vydal, a ten o nich také rozhoduje. Pokud je takovým orgánem ČSSZ, je možné námitku podat u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ). Absolvování námitkového řízení, ať již úspěšné nebo neúspěšné, je nezbytným předpokladem k tomu, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci případné později uplatněné správní žaloby.

Námitky musí obsahovat stejné náležitosti jako odvolání definované ve správním řádu (§ 82 zákona č. 500/2004 Sb.). Námitky (se jménem, adresou, datumem, datumem narození a vlastním podpisem) tedy musí obsahovat údaje, proti kterému rozhodnutí o invalidním důchodu směřuje, v jakém rozsahu ho napadá v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení. 

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 1.5
Hlasováno: 3 krát


Související články: