Indická rupie, INR

Indická rupie (v hindštině: रुपया, rupayā; angl. rupee) je oficiální měnou Indie. Používá se rovněž v Bhútánu. Obchoduje se s ní rovněž v Nepálu a Zimbabwe. Dokonce se s ní platí v některých indických obchodech ve Velké Británii. Její kód je INR a jedna rupie se dělí na 100 paisů. Indická rupe je emitována Rezervní bankou Indie. V některých oblastech je rupie nazývána jako taka. Symbol rupie je ₹. V Česku se jí slangově říká rupka.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ


100 INR =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikla indická rupie?

Indie byla jedna z prvních zemí, kde se začaly používat mince (již v 6. století před naším letopočtem). Slovo rupie pochází s tamilského slova Ruubai, což znamená opracované stříbro nebo stříbrná mince. Vedle čínského wenu a lydického statéru se řadí k nejstarším světovým měnám. Indická rupie překvapivě přežila koloniální doby a v dnešní době patří mezi 20 nejvíce obchodovaných měn světa.

Rupie se v Indii tisknou v pěti mincovnách a monopol na vydávání rupií má indická vláda.

Kde se platí indickou rupií?

V současné době se vedle Indie platí indickou rupií rovněž v Bhútánu. Neoficiální měnou je také v Nepálu a Zimbabwe a dokonce se s ní dá platit v indických obchodech ve Velké Británii, kde jsou Indové nejpočetnější menšinou (cca 1,5 milionu).

Jak vypadá indická rupie?

Mince

Mince jsou vydávány v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 25, a 50 paisů. Dále kolují mince v nominálních hodnotách 1, 2, 5 a 10 rupií. Na přední straně mincí je vyobrazen státní znak Indie, což je sloupová hlavice se lvy, jenž původně zakončovala sloup v Sámáthu. Na zadní straně je hodnota a několik dalších symbolů.

Bankovky

Bankovky jsou vydávány v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 2 000 rupií. Téměř na všech bankovkách (kromě bankovky v hodnotě 1 rupie) je na přední straně vyobrazen Mahátma Gándhí. Na rubové straně jsou výjevy z všedního života a významné indické stavby (například Sluneční chrám v Kónárku, Rani ki vav či Červená pevnost a další).


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.