Islandská koruna, ISK

Islandská koruna je zákonným platidlem na Islandu. Mezinárodní značkou je ISK, v národním jazyce se koruna jmenuje króna a používá se zkratka kr. Koruna se dále dělí na menší jednotky, tzv. eyrir (v množném čísle aurar), jedna koruna je 100 aurar. Eyrir není používán v hotovosti od roku 2003. Island je nejmenší stát světa, který má svou vlastní měnu a vlastní monetární politiku.
Kurzový kalkulátor aktuální kurzy ze dne x
Porovnejte si, která banka / směnárna má nejvýhodnejší směnný kurz
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
USD - americký dolar
USD - americký dolar
EUR - euro
GBP - britska libra
CHF - švýcarský frank
JPY - japonský jen
DKK - dánska koruna
NOK - norská koruna
SEK - švédska koruna
CAD - kanadský dolar
AUD - australsky dolar
PLN - polský zlotý
HUF - maďarský forint
HRK - chorvatská kuna
RUB - ruský rubl
ZJISTIT NEJVÝHODNĚJŠÍ KURZ


100 ISK =

Kurz ČNB 14:30,
Banka Devizy Valuty
Nákup Prodej Nákup Prodej

Jak a kdy vznikla islandská koruna

Koruna byla na Islandu zavedena v roce 1873 spolu se Skandinávskou unií, protože Island byl v té době nedílnou součástí Dánska. Prakticky začala unie pracovat až v roce 1874. V rámci této unie vznikla tzv. skandinávská koruna, která byla navázána na zlato v režimu zlatého standardu (1 gram zlata = 2,48 koruny). Každá se zúčastněných zemí (Dánsko, Norsko a Švédsko a jejich závislá území) vydávala své vlastní koruny, které byly přijatelné jako platidlo na celém území Skandinávské měnové unie. Tak byla na Islandu zavedena koruna, která nahradila dřívější dánskou měnu rigsdaler. V rámci této unie Island vydával od roku 1885 své vlastní bankovky.

unie zanikla v roce 1914, kdy Švédsko odmítlo dále dodržovat závazek koruny ke zlatu. V té chvíli tak vznikly jednotlivé národní měny skandinávských států. V roce 1918 získal pak Island nezávislost a od roku 1922 vydává své vlastní koruny. V roce 1981 byla provedena měnová reforma a 100 dřívějších korun bylo nahrazeno 1 současnou islandskou korunou. V souvislosti s finanční krizí v roce 2008 se hodně diskutovalo o zavedení společné měny euro a o souvisejícím vstupu Islandu do Evropské unie. Tyto plány byly ovšem v roce 2015 zcela opuštěny.

Kde se platí islandskou korunou?

Islandskou korunou se platí pouze na Islandu. Island je malý ostrovní stát a je to nejmenší stát, který má stále svou vlastní měnu a vlastní měnovou politiku. Od roku 2008 bylo dokonce uvažováno o opuštění vlastní měny, přijmutí eura a také vstup do Evropské unie. To by přineslo stabilitu na měnových trzích a mohlo podpořit ekonomický rozvoj Islandu díky růstu mezinárodního obchodu. Další alternativou bylo přijmout euro pouze jednostranně jako zákonné platidlo místo islandské koruny.

Jak islandská koruna vypadá: mince a bankovky

Islandská koruna a mince se razí v hodnotě 1 kr, 5 kr, 10 kr, 50 kr, 100 kr. Na mincích jsou motivy ryb a kraba, což odkazuje na jednu z nejvýznamnějších částí islandského průmyslu, rybolov. Na druhé straně mají mince vyraženy motivy z mytologie landvættir, což jsou duchové přírody. Islandské bankovky se vydávají v hodnotách 500 kr, 1000 kr, 2000 kr, 5000 kr, 10000 kr. Na bankovkách jsou zobrazeny důležité osoby islandské historie. Bankovky jsou ve velikosti 130x70 mm až 162x70 mm u desetitisícové bankovky.

Nutno ovšem poznamenat, že islandská ekonomika je z velké části v dnešní době postavena na bezhotovostních transakcích a hotovost je při placení vyžadována opravdu zřídka. Díky tomu postupně klesá objem islandských korun v hotovostním použití.

Kurz islandské koruny

Islandská koruna byla hned po svém vzniku devalvována zhruba o 23 % oproti dánské koruně. V dalších období byla koruna navázána nejdříve k britské libře (až do začátku druhé světové války), v letech 1939 – 49 pak byla navázána na americký dolar. Od té doby byla islandská koruna řízena v režimu floatingu. V roce 2008 byl ovšem islandský měnový a bankovní systém velmi zásadně ovlivněn ekonomickou krizí, kdy došlo vlivem pohybu spekulativního kapitálu k zásadnímu runu na islandské banky. To mělo za následek výraznou devalvaci koruny, z kurzu 90 korun za euro se během velmi krátkého okamžiku koruna dostala ke kurzu 340 korun za euro. Na krátkou dobu bylo dokonce omezeno obchodování s islandskou měnou.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.