Důchodová reforma prošla vládou. Co všechno se má změnit?

30. 4. 2024 14:25 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY

Vláda schválila svůj návrh důchodové reformy, která má v příštích letech mimo jiné zavést mechanismus pro zvyšování věku odchodu do penze. Upravit se mají třeba také pravidla pro odvod pojistného u pracujících důchodců. Jaké další změny vláda plánuje? 

Kabinet nyní schválil po připomínkovém řízení soubor změn, které představil už loni. Nyní musí ještě projít parlamentem, kde se zejména v Poslanecké sněmovně dá čekat "torpédování" ze strany opozice. Zástupci nejsilnější opoziční strany, hnutí ANO, se v minulých týdnech odmítli zúčastnit schůzky k reformě u prezidenta republiky. 

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je hlavním cílem reformy zajistit solidní důchody vyplácené z průběžného systému nejen současným důchodcům, ale i příštím generacím.  Jak toho chce dosáhnout? 

Důchodový věk podle věku dožití

Navržená úprava naváže důchodový věk na věk dožití. Ten se nyní (v závislosti na roce narození) postupně posouvá k hranici 65 let. V budoucnu má být termín odchodu do důchodu takový, aby v něm penzista strávil přibližně 21,5 roku. 

„Informace o důchodovém věku budou každému známy při dosažení 50 let. Tedy vždy s dostatečným předstihem, aby lidé věděli, s čím mohou počítat,“ řekl ministr Jurečka. Pro ročníky 1965 a starší se v oblasti důchodového věku žádné úpravy nenavrhují.

Tip: Spočítejte si svůj dnešní věk odchodu do důchodu v naší kalkulačce

Rodinný vyměřovací základ

Rodiče by měli být zvýhodněni za výchovu dětí nebo za péči o závislou osobu takzvaným rodinným vyměřovacím základem.

"Na pečující osobu se pro potřeby výpočtu důchodu bude po dobu péče pohlížet tak, jako by pobírala průměrnou mzdu. Pokud bude pečující také pracovat, jeho skutečný výdělek se k rodinnému vyměřovacímu základu přičte. Tento systém postupně nahradí výchovné. Platí ale, že výchovné zůstane každému, komu již bylo přiznáno," uvedlo ministerstvo. 

Spočítejte si svůj starobní důchod v naší kalkulačce

 

Lidé v nejnáročnějších profesích mohou odejít dříve do důchodu

Hodně se diskutovalo, a ještě zřejmě bude diskutovat o okruhu lidí, kteří by měli odcházet do důchodu dříve kvůli náročnosti své profese. Podrobněji se o nich dočtete zde. 

"Návrh zohledňuje práce v náročné profesi v období 10 let před účinností zákona. Poté, co zákon vejde v platnost, bude možné získat nárok na snížení důchodového věku maximálně o 15 měsíců při odpracování 2 200 směn. Snížení věku až na 30 měsíců bude možné po odpracování 4 400 směn, což odpovídá asi 20 letům práce," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě

Zvýší se minimální procentní výměra všech důchodů

Reforma má vést také k téměř zdvojnásobení minimální výše základní a procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně na částku odpovídající 20 % průměrné mzdy. U invalidního důchodu pro invaliditu druhého a prvního stupně půjde o poměrné snížení (polovina, respektive třetina), stejně tak u pozůstalostních důchodů (vdovské a vdovecké polovina, sirotčí 40 %).

Práce seniorů se bude zvýhodňovat jinak 

Lidé, kteří chtějí dál pracovat i s přiznaným důchodem, by nově měli být zvýhodněni jinak. Návrh předpokládá nahrazení trvalého zvyšování důchodů o malé částky snížením sazby pojistného o 6,5 % pro všechny starobní důchodce s výdělečnou činností. V případě OSVČ bude sníženo pojistné také o 6,5 %. Sazba pojistného placeného zaměstnavatelem zůstane zachována.


Mezi další změny, které jsou součástí důchodové reformy, patří také poloviční krácení procentní výměry předčasného starobního důchodu u osob, které získaly aspoň 45 let doby pojištění. Dojde také k prodloužení lhůty pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod. Ta bude opět činit 5 let, což umožní většímu okruhu vdov a vdovců čerpat pozůstalostní důchod.
 
Od roku 2027 se také budou moci manželé nebo partneři rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali s účastí na pojištění. Při výpočtu důchodu se na ně bude v tomto období pohlížet tak, jako by měli stejný příjem. Opatření má za cíl zajistit vyšší důchod partnerovi, který měl nižší příjem v produktivním věku.

Do výpočtu důchodů se bude nově započítávat také úspěšně dokončené doktorské studium, pro které bude zaveden nový typ náhradní doby pojištění.

Reformou se důchody přizpůsobí postupnému stárnutí společnosti. Od roku 2026 až do 2035 se tak bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 % pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. 

Také procento za rok pojištění se sníží z 1,5 % na 1,45 % pro důchody přiznané v roce 2035 a později. Průměrná výše nově přiznávaných důchodů ale i přes toto opatření stabilně poroste, za 10 let přibližně o 10 tisíc korun.

Čtěte také: Odpracované roky zvýší důchod méně než nyní, plánuje reforma

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY