O tom, že od 1. září starým kotlem například na uhlí legálně nezatopíte, jsme vás už několikrát informovali. Podrobnosti najdete například zde.
Pokud jste s výměnou váhali a teď přemýšlíte, co dál, možnost požádat o příspěvek stát nekončí. Jen se promění struktura dotací a změní se vyplácené částky. Lidé mohou od září využít dotace z programu Nová zelená úsporám Light se zvýhodněním pro domácnosti seniorů a lidí s nižšími příjmy. O příspěvek se mohou ucházet od 3. září u Státního fondu životního prostředí ČR, jak připomnělo Ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.
„Od září otevíráme nízkopříjmovým domácnostem v programu Nová zelená úsporám Light možnost vyměnit nejen nejstarší zakázané kotle na tuhá paliva, ale i další neekologické zdroje vytápění, jako jsou uhelné kotle 3. a 4. emisní třídy, kotle na topné oleje. A novinkou je to, že i nízkopříjmové domácnosti si budou moci vyměnit s dotací elektrické či plynové vytápění za tepelné čerpadlo,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Skončí tedy takzvané kotlíkové dotace, o které se žádalo u krajských úřadů.
Nově budou starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě moci využít podporu ze zavedeného programu Nová zelená úsporám Light. Žádosti budou od 3. září od 10 hodin posílat elektronicky Státnímu fondu životního prostředí ČR přes webový portál zadosti.sfzp.cz.
Na tepelné čerpadlo program přispěje až 150 tisíci korunami, na moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo) získají žadatelé až 110 tisíc korun. Podpora až 50 tisíc korun se vztahuje i na lokální kamna či jiné topidlo využívané jako hlavní zdroj vytápění. Pokud se majitel domu rozhodne vyměnit plynové a elektrické vytápění, dotaci získá v případě volby ekologičtějšího tepelného čerpadla.
"Běžné" domácnosti mohou dál žádat o peníze z Nové zelené úsporám
Domácnosti, kterých se netýkají výše uvedená sociální kritéria, si na podporu od státu mohou stejně jako dosud sáhnout do standardní Nové zelené úsporám. I v tomto programu bude možné s dotací vyměnit všechny kotle na uhlí bez ohledu na jejich emisní třídu, nejšpinavější kotle na biomasu a další typy vytápění.
„Výše podpory ve standardní NZÚ může u tepelných čerpadel dosáhnout až na 130 tisíc korun, u nového kotle na biomasu bude limit 90 tisíc korun. V případě, že žadatelé výměnu kotlů realizují v kombinaci s dalšími úspornými opatřeními, třeba se zateplením nebo fotovoltaikou, za každou kombinaci obdrží bonus ve výši 10 tisíc korun,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Podrobnosti o Nové zelené úsporám najdete zde.
Zdroj: Depositphotos