Další možnosti v rámci běžných účtů

Inteligentní účet

Máte-li pravidelně na běžném účtu větší množství peněz, můžete využít inteligentních účtů. Jejich princip spočívá v tom, že se peníze automaticky převádějí na více úročené účty nebo také do některých podílových fondů. Je samozřejmé, že k automatickému převodu dojde až po přesažení limitu, který si stanovíte na svém běžném účtu.

Důležité je vědět, že úspory na běžných a termínovaných účtech v bankách jsou pojištěny, kdežto investice do podílových fondů nejsou. Na druhou stranu je u této investice pravděpodobnost vyššího výnosu. To platí hlavně u fondů smíšených a akciových. Naopak fondy peněžního trhu jsou relativně bezpečné.

Obvyklé je, že lidé s vysokými příjmy investují spíše do podílových fondů (jsou zvyklí více riskovat) a lidé s nižším příjmem budou mít zájem spíše o převody nadlimitních částek na termínovaný vklad (je to jistější). U některých inteligentních účtů je možné převádět tyto částky zpět automaticky, když částka na běžném účtu klesne pod stanovený limit.

Pokud chcete mít všechny peníze k dispozici stále, můžete zvolit banku, která převádí nadlimitní částky na spořící netermínované účty. Potom nemusíte čekat na doběhnutí termínu a můžete z tohoto účtu vybírat kdykoliv. I tento účet jak také úročen  vyšší úrokovou sazbou než nabízí běžný účet.

Devizový účet

Devizové účty zřizují banky zpravidla zdarma. Poplatek za jejich vedení se příliš neliší od korunových běžných účtů. Když máte u některé banky běžný účet, tak lze někdy  založit devizový účet v rámci jednoho standardního měsíčního poplatku za běžný účet.

Pozor dávejte na minimální vklad, který si každá banka stanovuje. Ten se pohybuje v přepočtu od dvou stovek až do 100 000 tisíc. Nejprve se proto dobře informujte, kolik musíte na účet složit při jeho zřizování.

Horší je to s platebními kartami. Ty se k devizovým účtům standardně nevydávají. Může se stát, že u některých bank je k devizovým účtům nelze získat. Pro vydání karty je někdy vyžadováno splnění určitých podmínek, které si banka stanoví, například jištění termínovaným vkladem nebo minimální výše zůstatku po určitý čas.

Kurzové riziko

Riziko z pohybu kurzu by vás u běžného účtu nemělo výrazně tížit. Na účtu byste neměli mít příliš vysoké částky peněz, účty totiž nejsou na rozdíl od termínovaných vkladů v cizí měně příliš úročené (stejně jako běžné účty v korunách). Spekulovat na pokles nebo vzestup kurzu cizí měny můžete s pomocí derivátů.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát


Související články: