Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Přímé bankovnictví

S rozvojem nových technologií souvisí i rozvoj nových produktů v oblasti bankovnictví. Banky nabízí širokou paletu produktů tzv. přímého bankovnictví. Jsou to služby, které umožňují komunikaci banky a klienta bez toho, aby klient musel banku navštívit. Vše se děje pomocí buď telefonu, dnes již hlavně mobilního, resp. tzv. chytého telefonu, nebo počítače a internetu.
Patří sem internet banking, telebanking, home banking a také smartphone banking (smartbanking); dále rovněž GSM banking a WAP banking. Uvedené služby klientům přináší přistup k účtu přístup 24 hodin denně.

TIP: Smartphone banking už má pevnou pozici. Co bude dál?

V současnosti se největší oblibě se těší internet banking a smart banking – jsou to jednoduché, přehledné a pohodlné služby.

Internet banking

Tato služba umožňuje komunikaci banky pomocí internetu a to z jakéhokoliv místa na světě a počítače. Stačí vám běžný počítač s internetovým prohlížečem a připojení k internetu. Na internetu si zadáte www adresu vaší banky, kde zadáte uživatelské jméno a certifikační kód, a dostanete se na speciální stránky banky. Zde můžete provádět různé operace jako např. zadávání příkazů k úhradě i do zahraničí, zadávání a rušení trvalých příkazů, zřizování a rušení termínovaných vkladů či prohlédnout si historii účtu. Vše provádíte s autorizačním klíčem, který zajišťuje zabezpečení proti případnému zneužití.

Mobilní bankovnictví - smartphone banking (smartbanking)

Smartphone banking se postupně stává běžnou součástí našeho života. Přispívá k tomu rostoucí obliba chytrých telefonů, stejně jako finanční instituce, které ve stále větší míře nabízejí řešení pro mobilní platby a bankovnictví. Nutností je mít tzv. chytrý telefon (smartphone) a příslušnou bankovní aplikaci vytvořenou přímo pro tato zařízení. Banky zpravidla vydávají aplikace přímého bankovnictví pro telefony iPhone s operačním systémem iOS a telefony s operačním systémem Android. Další možností je pak přihlašovat se do internetového bankovnictví prostřednictvím internetového prohlížeče v telefonu.

Telebanking

Může se také nazývat jako phonebanking. Princip této služby je jednoduchý. Klient zavolá na linku telefonního bankovnictví. U většiny bank je toto číslo bezplatné a lze na ně volat i z mobilního telefonu. Klient tam prokáže svým identifikačním číslem a heslem. Tato služba se vyskytuje ve dvou verzích. U té první klient komunikuje s automatickým hlasovým systémem. Zde lze získávat informace o produktech, o aktuálním zůstatku, ale také zde lze zadávat příkazy k úhradě či inkasu, trvalé příkazy, provádět konverzi měn. U této služby je důležité mít telefon s tónovou volbou.

Ve druhé verzi klient komunikuje s telefonním bankéřem, který poskytuje stejné služby jako pracovník na přepážce od zadávání příkazů po zakládání termínovaných vkladů. Nevýhodou je, že mimo pracovní dobu budete komunikovat jen s hlasovým systémem.

Home banking

Produkt umožňuje obsluhovat účet pomocí počítače připojeného k internetu a softwaru, který je dodán bankou (obvykle na instalačním CD). Nainstalujete si software a díky internetu si můžete zajišťovat základní služby jako např. příkazy k úhradě (i do zahraničí), trvalé příkazy, zůstatky na účtu, konverze měn. Výhodou je zde, že tyto produkty bývají kompatibilní s účetními a ekonomickými programy, ale nevýhodou je, že lze používat pouze počítač, kde je program nainstalován. Home banking je v praxi využíván spíše firemními klienty, ale jeho nabídka je dostupná i soukromým klientům.


GSM banking i WAP banking v dnešní době možná již mnozí uživatelé přímého bankovnictví ani neznají. Také je nabízejí už jen některé banky a některé nové je ani nikdy nenabízely. Není divu, protože s nástupem nových technologií se otevřel prostor pro rozvoj moderních komunikačních kanálů přímého bankovnictví.

GSM banking (mobilní bankovnictví)

U této služby existují dvě varianty. První je SIM Toolkit. Zde banka do vašeho mobilního telefonu (na SIM kartu) nahraje vlastní bankovní aplikaci, která se objeví v menu vašeho telefonu. Při nahrávání aplikace je SIM karta zašifrovaná a nelze z ní získat žádné údaje, ani když vám ukradnou telefon. Současně je přístup k této aplikaci chráněn zvláštním bankovním PIN, které se nazývá BPIN. Potom vám tedy stačí nalistovat v menu aplikace správnou položku a vybrat některou ze základních služeb (např. zjišťování zůstatku na účtu, přehled historie pohybů na účtu, přehled kursů, zadávání příkazů). Nakonec obdržíte informaci o vámi vybrané službě a to buď formou textové zprávy na mobilní telefon, nebo formou e-mailu do e-mailové schránky, která je předem definovaná. V CŘ poskytují tuto službu O2, T-Mobile i Vodafone.

Další variantou služby je SMS banking, jehož výhodou je použitelnost u všech mobilních telefonů, bez ohledu na operátora. Komunikace probíhá pouze prostřednictvím SMS zpráv. Na první pohled to nevypadá příliš bezpečně, ale banka i k této aplikaci může vydávat tzv. autentizační kalkulátor, s jehož pomocí si vygenerujete speciální kód, který vložíte do struktury SMS zprávy. Nevýhodou je složitější manipulace, protože SMS zprávy musíte posílat přesně ve formátu daném bankou.

Např.: U částka účet_debet účet_kredit splatnost [Vvar_symbol] [Kkonst_symbol] [Sspec_symbol] [MAC]. Zadávání tedy vyžaduje velkou pozornost, abyste se nepřepsali.

WAP banking

Služba, která se dnes již vyskytuje ojediněle. Umožňuje spojení s bankovním účtem prostřednictví mobilního telefonu vybaveného technologií WAP (Wirless Application Protocol). Pomocí mobilního telefonu a autorizačního klíče je možné zadávat např. příkazy k úhradě, zjišťovat zůstatek na účtu i jeho historii, zřizovat termínované vklady nebo zjistit aktuální kurzy.

V dnešní době ale již WAP nahradily moderní internetové prohlížeče v mobilních telefonech, popř. rovnou chytré telefony s bankovními aplikacemi.

Související aktuality

Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili

26.09.  |  Martin Ježek

Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec…

Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili

26.09.  |  Martin Ježek

Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec zaplatíte víc. Pak si za pár mincí koupíte…

5 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

14.09.  |  Lucie Czillingová

Považujete se za typ člověka, kterému za se za krátký čas rozkutálí peníze, ani se nenaděje? Možná právě vám je tento článek adresovaný.
Zobrazit další související aktuality
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články