Jak vybírat banku?

Na českém bankovním trhu se pohybovalo a stále pohybuje několik desítek subjektů. Z toho je zřejmé, že nebude snadné vybrat tu správnou banku. Při volbě banky, do které vložíte své úspory, musíte hned na začátku zvážit několik faktorů.

Z důvodu pokroku v oblasti technologií už není jedním z hlavních kritérií dostupnost banky v blízkosti vašeho bydliště. Termínovaný vklad lze uzavřít po telefonu i po internetu.

Úrokové sazby bank

Zřejmě nejjednodušším a nejsnáze zjistitelným a srovnatelným kritériem jsou úrokové sazby, které banky za uložení peněz na termínovaném vkladu nabízejí. Z minulosti známe již řadu případů, kdy bankovní dům či jiná finanční instituce nabízela vysoký úrok a ten pak z důvodu krachu nezaplatila. Vždy je podezřelé, když má nějaká banka úroky o hodně vyšší oproti ostatním. Na takovou banku není tedy radno příliš spoléhat. Proto berte informaci o výši úroku s velkým respektem. Stejně se nenechte  nalákat nějakými dárky či soutěžemi.

Hospodaření bank

Zkuste srovnávat banky i na základě jiných charakteristik. Řadu z nich vám skýtají výroční zprávy bank nebo pravidelné čtvrtletní reporty o výsledcích hospodaření. Zkuste nahlédnout, zda banka dosahuje zisku, zda navyšuje objem své bilance (bilanční sumu), informujte se o akcionářské struktuře banky. Banky působící na českém trhu mají silné zahraniční akcionáře. To lze brát za jednu ze záruk stability banky.

Rizikové úvěry bank

Dalším ukazatelem stability banky je nízká (a pokud možno klesající) výše klasifikovaných úvěrů. To jsou úvěry, které v sobě skrývají určitý stupeň rizika, pokud jde o jejich nesplacení. Takové úvěry byly v minulosti poskytovány řadě českých podniků a nebyly přesně spláceny. Některé banky registrovaly takovou výši špatných úvěrů, že jim musel významně pomoci stát. Co kdyby ale stát v budoucnu nezakročil?

Pokud ukládáte vyšší částky, snažte se o bance shromáždit větší množství informací. K dispozici jsou vám například jejich internetové stránky. Kontakty na banky působící v České republice naleznete zde: Seznam komerčních bank.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 1 krát


Související články: