Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czÚčty a spořeníVkladní knížkyPoskytovatelé vkladních knížek

Poskytovatelé vkladních knížek

Vkladní knížky už neposkytují zdaleka všechny banky. Zůstala pouze Poštovní spořitelna a Česká spořitelna. Volksbank sice vkladní knížky má stále v nabídce, aktivně je již však nenabízí.

Vkladní knížky jde však získat nejen v bankách, ale i v některých družstevních záložnách. Pro záložny je typický vlastní přístup ke všem produktům, nemusí tedy platit výše napsané obecné rysy knížek. Záložna může například nabízet knížku s pohyblivou úrokovou sazbou, nebo knížku se zcela individuálními podmínkami.

  • Česká spořitelna je tradičním poskytovatelem vkladních knížek. Zřízení, vedení a zrušení knížky je zdarma. ČS nabízí všechny obvyklé typy vkladních knížek. Její vkladní knížka s výpovědní lhůtou se konstrukcí neliší od klasického termínovaného vkladu.
Doba vkladu vklad do 100.000 Kč vklad do 250.000 Kč vklad do 500.000 Kč vklad nad 500.000 Kč
1 měsíc 0,3 % 0,4 % 0,5 % 0,6 %
3 měsíce 0,35 % 0,45 % 0,55 % 0,65 %
6 měsíců 0,4 % 0,5 % 0,65 % 0,75 %
12 měsíců 0,5 % 0,6 % 0,8 % 1,1 %
24 měsíců 0,8 % 0,9 % 0,6 % 1,4 %

  • Metropolitní spořitelní družstvo láká u své vkladní knížky na vyšší úrokové sazby, nabízí však sazbu pohyblivou. Ta tedy bude záviset na měnících se makroekonomických ukazatelích a pravděpodobně bude následovat se zpožděním reposazbu.
  • Poštovní spořitelna je vedle České spořitelny hlavním poskytovatelem vkladních knížek. Založení vkladní knížky je jednoduché, klienti mohou využít Finanční centra PS i pobočky České pošty, minimální vklad je 50 korun. Výběr na poště je z časového hlediska výhodný, vybírat lze téměř kdykoliv. Založení i vedení knížky je zdarma, výběry jsou zdarma do 20 tisíc korun, ale i nad tento limit v případě, že si předem ověříte dostupnost prostředků v bance a získáte její svolení k výběru. Jinak zaplatíte 10 korun. Poštovní spořitelna má také VKM, tedy vkladní knížky místní – ty je možné používat jen u jedné konkrétní pošty.
  • V rámci klientských vkladů Volksbank tvoří vkladní knížky pouhých 0,5 %. Banka přitom již vkladní knížky aktivně nenabízí a klientům radši doporučuje novější produkty, například Běžný spořicí účet.
  • Vkladní knížka u Waldviertler Sparkasse von 1842 bez výpovědní lhůty má úrokovou sazbu 0,5 % ročně, dětská 1 % (orientační údaje k polovině roku 2010). Využít je možné také vkladních knížek pro novorozence nebo tzv. Kapitálové knížky. Ta je na 5 let a úrok na ní postupně roste (ze 2 na 4 procenta ročně). Poplatky za předčasný výběr se pohybují mezi 2 a 2,4 procenty.
  • Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo má založení i vedení knížky zdarma, při vkladu převodem „zvenku“ se platí 4 koruny. U této záložny je příznivý nízký příspěvek při vstupu do záložny – 100 korun.
Sdílení a tisk

Související aktuality

Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili

26.09.  |  Martin Ježek

Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec…

Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili

26.09.  |  Martin Ježek

Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec zaplatíte víc. Pak si za pár mincí koupíte…

5 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

14.09.  |  Lucie Czillingová

Považujete se za typ člověka, kterému za se za krátký čas rozkutálí peníze, ani se nenaděje? Možná právě vám je tento článek adresovaný.
Zobrazit další související aktuality
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky