Kdy je vhodné splátkový prodej využívat?

Nákup na splátky se vám většinou prodraží, jako každý jiný úvěr, snad vyjma půjček od rodiny. Existují ovšem i nabídky, které vám v budoucích měsících vítr v peněžence neudělají. Je jen potřeba vědět, kdy se nákup na splátky ještě „vyplatí“.

Hlídejte si bedlivě RPSN

Kromě tradičních skupin zboží, jako jsou domácí spotřebiče, nábytek, kuchyňské linky, výpočetní či zahradní technika, můžete na splátky pořídit například oděvy a obuv, sportovní potřeby, kosmetiku, knihy, klenoty, hudební nástroje, dovolené a další zboží. Úrokové sazby a RPSN začínají na akčních 0% nabídkách a stoupají až k několika desítkám procent (třeba 60 %). Proto nelze nákupy na splátky ohodnotit jako jednoznačně dobrý či špatný produkt. Možné ovšem je si stanovit určité parametry, která vám pomohou v základním rozhodování.

Obrázek: Vzorec RPSN

rpsn3.jpg

Kde: K je pořadové číslo půjčky téže osoby

je číslo splátky

AK je výše půjčky číslo K

A´K´ je výše splátky K´

m je číslo poslední půjčky

je číslo poslední splátky

tK je interval, vyjádřený v počtu roků a ve zlomcích roku, ode dne půjčky č. 1 do dnů následných půjček č. 2 až m

tK´ je interval vyjádřený v počtu roků a ve zlomcích roku, ode dne půjčky č. 1 do dnů splátek nebo úhrad poplatků č. 1 až m´

i je hledané RPSN, které je možno vypočítat (buď algebraicky nebo numericky opakovanými aproximacemi na počítači), jestliže jsou hodnoty ostatních veličin rovnice známy ze smlouvy nebo odjinud

Zdroj: Zákon 321/2001 Sb. (zákon o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru)

Zásady nákupu na splátky

Obecně platí, že na splátky je vhodné nakupovat při pořizování jednoho výrobku, případně nákupu v jednom obchodě. V opačném případě by vás čekalo opakované vyplňování smluv a ověřování podmínek. U nabídek s nulovým navýšením si musíte dát pozor jen na splacení úvěru do požadované lhůty, jinak se jedná o velmi sympatické programy. Umožní vám rozložit splátky do několika měsíců bez lichvou zavánějících úroků. V situacích s RPSN mezi 15 – 20 % stále nenajdete o moc výhodnější produkty: kontokorenty jsou úročeny v obdobných pásmech, neúčelové spotřebitelské úvěry, natožpak rychlé půjčky vás vyjdou mnohem dráž. Ve chvílích, kdy vám zprostředkovatel nebo splátková kalkulačka oznámí RPSN nad 30 % - zpozorněte. Nákup na splátky už není pro vás výhodný – zkroťte v sobě potřebu utrácet nebo se poohlédněte po jiné formě úvěru.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát


Související články: