Americké banky na hrbolaté cestě ke stabilizaci

04.08.2008 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


Většina velkých amerických bank vykročila správným směrem, deklarovat vítězství a počítat s rychlým návratem “starých časů“ je ale předčasné, protože stále existuje řada otázek na jejichž zodpovězení bude třeba ještě několik měsíců čekat.

Naplno rozběhnutá výsledková sezóna přinesla v polovině července velmi očekávané hospodářské výsledky největších amerických bank, které měly napovědět více o tom, jak dalece jsou banky postiženy důsledky hypoteční krize. Zisk JP Morgan klesal o 53%, Bank of America o 41%, Wells Fargo ztratila oproti 2Q minulého roku 22% ze zisku, zatímco Citigroup, společně s Merrill Lynch se propadly do ztráty 2,5 mld., resp. 4,9 mld. dolarů. Jsou tyto výsledky dostatečným důvodem k panice? Nikoliv. Akcie bank po celém světě reagovaly prudkým růstem.


Wells Fargo: Premiant mezi bankami


Mezi velká překvapení se zařadily především Wells Fargo, Bank of America a JP Morgan. Zejména Wells Fargo udivila pozoruhodnou schopností ustát náročnost svého portfolia, které je výrazně vystaveno nebezpečí klesajících cen domů a rostoucímu počtu nesplacených hypotečních úvěrů, což je dáno mj. také tím, že velká část její aktivity je prováděna v Kalifornii, kde má své sídlo a kde dosahoval propad cen domů nadprůměrných hodnot. Wells Fargo tak sice zaznamenala třetí kvartální pokles zisku v řadě, když celkový zisk činil 1,75 mld. dolarů, zůstává však nadále o krok před konkurencí, když dokázala generovat 16% růst výnosů, což ji staví do pozice banky, která dokáže svou činnost rozvíjet i navzdory velmi nepříznivému prostředí. Největší zátěží se v 2Q pro banku staly podle očekávání úvěrové ztráty, které se vyšplhaly na 3 mld. dolarů, což zvýšilo objem celkových odpisů na 7,5 mld. Dvouciferného růstu se však dočkaly jak čisté úrokové příjmy, tak příjmy z poplatků a provizí, které táhl především zvětšující se objem depozit a stálý příliv nových zákazníků, kteří považují kalifornskou banku za bezpečný přístav pro své úspory. Jako důkaz sebedůvěry pak vedení Wells Fargo společně se zveřejněním hospodářských výsledků oznámilo růst dividendy o 10%, což byl také jeden z faktorů který způsobil, že se Wells Fargo stala podle tržní kapitalizace vůbec poprvé v historii třetí největší bankou v USA.


Bank of America: Druhý růst zisku v řadě


Čistý zisk Bank of America (BoA) v 2Q činil 3,41 mld. dolarů, což je sice výsledek o 41% horší než ve stejném čtvrtletí minulého roku, zároveň se ale jedná o více než 180% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. V porovnání s 2Q minulého roku rostly výnosy o 3,5% na 20,3 mld. dolarů, přičemž čistý úrokový příjem stoupal o 26%, zatímco příjmy z provizí a poplatků o 13,7% klesaly. Poměrně povzbudivá čísla ale kazí fakt, že objem špatných úvěrů (úvěry 90 a více dnů po splatnosti) rostl až na 9,75 mld. dolarů, tedy na 1,13% ze všech poskytnutých úvěrů. Samotné úvěrové ztráty pak činily 5,83 mld., což je důsledek všeobecného zhoršení úvěrové kvality, které je nejvíce patrné v oblasti úvěrů napojených na trh s bydlením. Tyto výpadky se ale bance z části podařilo nahradit v takto náročném období obdivuhodným růstem výnosů z investičního bankovnictví a wealth managementu a poměrně optimisticky zapůsobil také výhled kolem akvizice Countrywide Financial, podle kterého by Countrywide mohla ještě v tomto roce pozitivně přispět k celkové ziskovosti banky. Právě dopad akvizice společnosti, která ještě v polovině minulého roku provozovala více než 17% hypotečního trhu v USA, přitom patřil mezi nejvíce zmiňované zdroje nejistoty nad dalším výhledem Bank of America.


JP Morgan Chase: Stále v zelených číslech


Největší očekávání ohledně hospodářských výsledků byly spojeny s JP Morgan, podle tržní kapitalizace největší bankou ve Spojených státech, která má navíc stejně jako Bank of America v tomto roce za sebou již jednu velkou akvizici. Čistý zisk klesal o 53%, přesto překonal očekávání analytiků a dosáhnul 2 mld. dolarů. Výnosy banky klesaly o 1% na 19,7 mld. dolarů, zdvojnásobení se ale dočkaly úvěrové ztráty. V porovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku však výnosy rostly a úvěrové ztráty se snižovaly, což přesvědčilo obchodníky o tom, že JP Morgan je na správné cestě ke stabilizaci a akcie banky v den zveřejnění výsledků stouply o více než 13%. Čistý zisk přitom mohl být ještě o 500 mil. vyšší nebýt akvizice investiční banky Bear Stearns, která v březnu téměř zbankrotovala poté, co musela čelit prudkému zhoršení své likviditní pozice. Stejně tak jako konkurenční banky, také JP Morgan má ale i nadále několik kostlivců ve skříni. Zhoršující se kvalita úvěrů zapříčinila v 2Q růst rezerv na ztrátové úvěry o 4,3 mld. dolarů, přičemž objem špatných úvěrů rostl na 6,6 mld. Potenciální rizika dalších ztrát pak nejsou nikde více patrná, než v oblasti tzv. prime mortgage, což jsou hypotéky poskytované bonitním klientům a tedy hypotéky, které jsou považovány za méně rizikové, než tzv. subprime, které v polovině minulého roku nastartovaly celou hypoteční krizi. JP Morgan v minulém roce s důvěrou ve kvalitu těchto hypoték výrazně navýšila své prime mortgage portfolio, prudký pokles cen domů však začíná ovlivňovat i tento segment hypotečního trhu, což banku vystavuje nemalým rizikům v případě, že se situace na trhu s bydlením bude nadále zhoršovat. Pro akcionáře dobrou zprávou však zůstává že objem těchto hypoték dosahuje pouze 36 mld. dolarů, což je stále jen kapka v moři celkového objemu aktiv dosahujícího téměř 1,8 bilionu dolarů.


Citigroup: Ztráta která potěšila


Citigroup se zařadila do skupiny černých ovcí mezi americkými bankami, když završila třetí kvartál v řadě ve kterém se ji nepodařilo dostat se z červených čísel. Navzdory ztrátě 2,5 mld. dolarů však také tato banka dokázala překvapit nižší než očekávanou ztrátou a její akcie reagovaly na hospodářské výsledky pozitivně. Příjmy banky se oproti 2Q 2007 propadly o 29% na 18,7 mld. dolarů, což bylo v naprosté většině způsobeno odpisy cenných papírů navázaných na rizikové hypotéky (3,5 mld.) a úpravou úvěrového ocenění (2,4 mld.). Ztrátu ve výši 4,5 mld. dolarů pak banka zaznamenala také v oblasti spotřebitelských úvěrů, jejichž kvalita prudce klesá díky zhoršujícím se podmínkám ve Spojených státech a zpomalující ekonomice. Právě spotřebitelské úvěry pak představují pro budoucí vývoj banky největší nebezpečí, když by rostoucí míra špatných úvěrů spojená se zpomalením v Severní Americe mohla ztráty Citigroup ještě navýšit. Dobrou zprávou pro akcionáře banky je však klesající expozice vůči rizikovým instrumentům, která se od prvního čtvrtletí snížila o více než 8 mld. na 22 mld. dolarů, což snižuje základnu pro případné další odpisy z těchto aktiv, které byly v předchozích čtvrtletích hlavním zdrojem ztrát. Citigroup má navíc oproti konkurenci jednu velkou výhodu, a to že může těžit ze své obrovské diverzifikace, když čerpá díky rozsáhlé síti poboček po celém světě značnou část výnosů také ze zahraničí.


Merrill Lynch: Největší zklamání


Největší makléřská firma světa Merrill Lynch si pro obchodníky připravila nepříjemné překvapení a v druhém čtvrtletí zaznamenala ztrátu dosahující vysokých 4,6 mld. dolarů. Výsledky banky skončily hluboko pod očekáváním analytiků, kteří počítali se ztrátou kolem 1,9 mld. a navýšily celkovou ztrátu za posledních dvanáct měsíců na 18,7 mld. dolarů. Celkové výnosy Merrill Lynch se v druhém čtvrtletí dostaly na negativních 2,1 mld., což bylo způsobeno jak jinak než odpisy, kterým dominovala ztráta ve výši 3,5 mld. spojená s investicemi do cenných papírů krytých nemovitostmi, dále pak úprava úvěrového ocenění dosahující 2,9 mld. a další ztráty ve výši 1,7 a 1,3 mld. dolarů, které byly spojeny s investičním portfoliem a hypotečními produkty. Největší břemeno těchto výsledků přitom nesla sekce zaměřující se na obchodování s dluhovými instrumenty, měnami a komoditami (FICC) která skončila s obrovskou ztrátou převyšující 8 mld. dolarů a to navíc komoditní obchody a obchody s měnami zaznamenaly rekordní výnosy. Ještě v minulém čtvrtletí přitom ztráta činila 3,4 mld. dolarů a za stejné období minulého roku generovala FICC zisk dosahující 2,4 mld. Odpověď na hospodářské výsledky tak na sebe nenechala dlouho čekat a krátce po jejich zveřejnění následovalo snížení ratingu agenturou Moody's Investors Service. Rating agentury S&P sice zůstal beze změny, to ale jen z toho důvodu, že k jeho snížení došlo již 3. července. V reakci na vysoké ztráty rozhodlo vedení Merrill Lynch o prodeji podílu v agenturách Bloomberg a Financial Data Services o celkové hodnotě 7,9 mld. dolarů, což částečně pomůže zacelit rány z předchozích čtvrtletí. Pozitivní zprávou pro akcionáře ale zůstává, že i přes ztráty by měla být Merrill Lynch stále na míle vzdálena podobným problémům jakým byla vystavena v březnu Bear Stearns, když její přebytečná likvidita podle CEO Johna Thaina narostla na pohodlných 92 mld. dolarů.


Vyhráno zatím není


Celkový tak obraz bankovního sektoru přeci jen vyzněl příznivěji než s čím obchodníci počítali a právě na základě lepších výsledků amerických bank se akciové indexy po téměř osmitýdenních výprodejích dokázaly opět stabilizovat. Jednoznačně pozitivním jevem je, že velké americké banky vzaly situaci za správný konec a začaly se zbavovat rizikových cenných papírů, které byly zdrojem obrovských ztrát v předchozích dvou čtvrtletí. Přestože tyto cenné papíry nadále figurují v portfoliích bank, jejich nižší objem a fakt, že velkou část ze své dřívější hodnoty již ztratily bude působit na snižování celkové sumy dalších odpisů. Rizika však stále existují a přicházejí především ze strany zpomalující americké ekonomiky, která by do oslabeného bankovního sektoru mohla přinést další zhoršování úvěrové kvality a tedy další ztráty především obchodním bankám orientovaným na spotřebitele a firmy. Většina velkých bank sice vykročila správným směrem, deklarovat vítězství a počítat s rychlým návratem “starých časů“ je ale předčasné, protože stále existuje řada otázek na jejichž zodpovězení bude třeba ještě několik měsíců čekat.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.