Týden ve světě financí (5. 4. - 11. 4. 2010)

09.04.2010 | , Sfinance.cz
SFINANCE - Týden ve světě financí


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden se nesl v duchu nových a příznivých statistických dat. Míra nezaměstnanosti v ČR se v březnu překvapivě snížila. Spotřebitelské ceny a inflace se zvyšují jen mírně. Více v pravidelném informačním týdeníku Sfinance.cz...

Posledních 7 dní ve světě

  • Řecko ještě během dubna osloví investory ve Spojených státech a bude se jim snažit prodat dluhopisy v řádu miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že v Evropě už poptávka po řeckých dluhopisech vázne, Řecko se poprvé bude muset podbízet a nabídnout takové podmínky, jako by to byla rozvojová země. Tedy hlavně vyšší úroky.
  • Australská centrální banka (RBA) dnes dále zpřísnila měnovou politiku. Základní úrokovou sazbu zvýšila o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta a naznačila, že ve zvyšování úroků bude pokračovat. Od loňského října je to už popáté, co Austrálie k takovému kroku přistoupila.
  • Ruský plynárenský monopol Gazprom oznámil, že po pěti letech plánování zahájil výstavbu plynovodu Nord Stream, který se má stát největším ruským plynovodem postaveným po rozpadu Sovětského svazu. Nord Stream má vést plyn z Ruska pod hladinou Baltského moře do západní Evropy.
  • Cena zlata denominovaná v eurech vystoupila na nový rekord vysoko nad 851 eur (zhruba 21.500 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zlatu pomáhá k růstu hlavně fyzická poptávka, vliv ale mají také obavy z dalšího vývoje kurzu eura. Měna doplácí na problémy Řecka a v poslední době slábne téměř každým dnem.
  • Japonská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny. Její hlavní úroková sazba tak zůstala na 0,1 procenta. Banka uvedla, že domácí ekonomika sice díky zahraniční poptávce oživuje, ale potřebuje se vymanit z deflace.
  • Evropská centrální banka i Měnový výbor britské centrální banky podle všeobecného očekávání analytiků nechali základní úrokovou sazbu na rekordním minimu, v případě ECB jednoho procenta (už jedenáctý měsíc po sobě) a v případě BoE půl procenta (13. měsíc za sebou).
  • Největší čínská automobilka SAIC Motor v prvním čtvrtletí meziročně více než zčtyřnásobila čistý zisk na 627 milionů jüanů (1,7 miliardy Kč). Oznámila to firma. Dodala, že její prodej stoupl o 64 procent na 891.795 vozů. Nárůst byl podpořen vládními opatřeními na podporu poptávky.

 

Posledních 7 dní doma  

  • Letošní tuhá zima vyšla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na rekordní sumu 1,5 miliardy korun, o rok dříve činily náklady na zimní údržbu 1,2 miliardy Kč. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ŘSD. Ředitelství platí údržbu na dálnicích a silnicích první třídy.
  • Překonávání ekonomických problémů spojených s hospodářskou recesí mělo pro 64 procent firem také své pozitivní důsledky. Ukázal to březnový průzkum Hospodářské komory ČR, v jehož rámci odpovědělo 558 podnikatelů a představitelů malých, středních i velkých firem.
  • Společnost Billa, která v Česku provozuje zhruba 200 supermarketů, loni zvýšila obrat meziročně o 15,7 procenta na 21,787 miliardy korun. Loňský hospodářský výsledek tuzemských supermarketů Billa ale nezveřejnil. V roce 2008 Billa zvýšila čistý zisk na 115,6 milionu korun z 86,5 milionu o rok dřív.
  • Prodej nových osobních a lehkých užitkových vozů v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 3,6 procenta na 41.725 aut. Registrace osobních aut se zvýšily o 26,6 procenta na 39.339 vozů, naopak registrace užitkových klesly o 74 procent na 2386 automobilů. Vyplývá to ze zprávy Svazu dovozců automobilů (SDA).
  • Každé posílení koruny vůči euru o 50 haléřů ukrojí z evropských dotací pro Česko 13 miliard korun, uvedl dnes na semináři České spořitelny její analytik a odborník na evropské fondy Jan Jedlička. Podle analytiků má přitom koruna k euru dále zpevňovat. Udržet stávající výši dotací z EU tak podle Jedličky může jen zajištění kurzu.
  • Pracovní portály hlásí oživení na trhu práce. Počet inzerovaných pracovních pozic vzrostl na portálech Jobs.cz a Prace.cz v březnu meziročně o 11 procent, meziměsíčně o dvě procenta. V březnu bylo na obou portálech vystaveno 10.419 pozic práce na plný úvazek, což je nejvyšší počet inzerovaných míst za posledních 12 měsíců.
  • Překvapivý pokles březnové míry nezaměstnanosti na 9,7 procenta způsobily nejen začínající sezonní práce, ale i znovu se rozjíždějící ekonomika, shodli se analytici. Přestože počet lidí bez práce již podle nich neporoste tak, jak se původně čekalo, po příchodu absolventů škol na trh práce ale zřejmě míra nezaměstnanosti překročí deset procent.
  • Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil na 0,7 procenta z únorových 0,6 procenta. Inflace v následujících měsících podle analytiků nadále mírně poroste. Růst spotřebitelských cen ovšem nebude podle analytiků pro ekonomiku problémem, protože jej bude tlumit dlouhodobě posilující koruna a vysoká nezaměstnanost. Komplikací nebude inflace ani pro měnovou politiku, a proto lze očekávat v nejbližších měsících úrokové sazby beze změny, odhadují ekonomové.

 

Autor článku

Lukáš Pololáník  

Články ze sekce: SFINANCE - Týden ve světě financí