Česko a Kazachstán v pátek jednaly o posílení spolupráce

04.07.2011 | , Ministerstvo průmyslu a obchodu
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


1.7.2011 MPO hostilo 5. zasedání Česko-kazachstánské mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci.

Bezmála dvacítka českých firem a představitelé České republiky a Kazachstánu ve čtvrtek a v pátek v Praze jednali o možnostech pro posílení vzájemného obchodu. Akce vyvrcholila v pátek pátým zasedáním Česko—kazachstánské mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko—technickou spolupráci na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

"Kazachstánský trh je perspektivní hlavně pro dodávky investičních celků, dopravní techniky a spotřebního zboží. Specifikem místního trhu z pohledu českých firem je to, že se jim daří uzavírat větší množství spíše menších kontraktů," upozorňuje Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod.

"Po propadu způsobeném světovou hospodářskou krizí objem našeho vzájemného obchodu opět rychle stoupá, i když import z Kazachstánu převažuje nad naším exportem, což je dané zejména tím, že Kazachstán patří k zemím, odkud dovážíme nejvíce ropy. Jedním z nástrojů, jak tuto bilanci zlepšit, je právě mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko—technickou spolupráci,"
dodává náměstek Hovorka.

Českou delegaci složenou ze zástupců příslušných resortů a soukromých podniků vedl náměstek Milan Hovorka, kazašskou stranu vedl náměstek ministra průmyslu a nových technologií Bakhytšan Džaksalijev. Jednání komise probíhala především v rámci pracovních skupin, jichž se zúčastnily kromě zástupců příslušných resortů a organizací také představitelé firem. Vedle obecných podmínek pro dvoustrannou spolupráci se jednalo především o projektech připravovaných českými podniky pro Kazachstán v mnoha různých oborech.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT