„Řecká cesta“ zvyšuje zájem o exportní factoring

27.07.2011 | , Botticelli s.r.o.
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


Eurozóna po Řecku, Irsku a Portugalsku řeší další zemi, která bude potřebovat pomoc. Současným největším problémem Itálie je – krom nefunkční vlády – výše veřejného dluhu vůči HDP. Ta v současnosti činí 120 procent. Možné problémy s nesplácením pohledávek si uvědomují také čeští podnikatelé.

Ti jsou na exportu závislí. Nemohou si dovolit preventivní stažení svých produktů z těchto trhů, protože jsou na nich svým způsobem závislí. „Vzhledem k našemu silnému exportnímu zaměření situaci v Eurozóně pečlivě sledujeme. Rizika pohybu kurzů a nesplácení pohledávek zajišťujeme několika různými nástroji“, říká Petr Dlabal, ředitel prodeje a marketingu nábytkářské firmy Jitona.

Tento trend potvrzuje také generální ředitel společnosti ČSOB Factoring Tomáš Morávek. „To, co se děje v Eurozóně, určitě nevyvolává u českých exportérů nadšení, ale vzhledem k velikosti tuzemského trhu nemají příliš na výběr a tradiční směrování českého exportu se těžko změní během pár týdnů,“ vysvětluje Morávek a dodává: „Registrujeme zvýšenou poptávku po factoringových službách. Podnikatelé si uvědomují rizika a hledají cesty, jak se zajistit proti hrozbě nesplácení pohledávek.“

Podle statistik Asociace factoringových společností skutečně factoringový trh celkově roste, neboť objem factoringových transakcí byl za první pololetí 2011 v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 26 % vyšší a obrat v exportním factoringu se zvýšil dokonce o více jak 50 procent. „Tak dynamický vývoj jednoho z hlavních factoringových produktů nepamatujeme,“ komentuje tato čísla Morávek.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVATPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.