Jak se daní štěstí: jsou výhry osvobozeny od daně?

02.10.2017 | Michal Ruml, Finance.cz
DANĚ


V Česku jsou výhry z loterií, sázek a podobných her od daně z příjmů osvobozeny. Ovšem v některých případech daň zaplatit musíte. Přečtěte si více.

Když se na vás usměje štěstí a vyhrajete v loterii, v Sazce, v tombole nebo v soutěži ve svém oblíbeném časopise, tak nejspíš v prvním momentě na nějaké daně nemyslíte. A v mnoha případech myslet ani nemusíte, protože výhry z hazardu jsou osvobozené od daně z příjmu fyzických osob. Jsou ale některé případy, kdy byste na daň rozhodně zapomenout neměli, protože daň z příjmu máte povinnost zaplatit.

Pro uplatnění osvobození od daně je nutné splnit 2 podmínky pro hazardní hru. Tedy výhra byla spojena s nějakým vkladem vašich vlastních financí a návratnost tohoto vkladu nebyla zaručena (1). Výhru jste také získali zcela nebo zčásti díky působení náhody ve hře (2). Pokud tyto dvě podmínky vaše výhra nesplňuje, tak se pravděpodobně jedná o spotřebitelskou soutěž, a z té se daně platí.

Kdy daň z vaší výhry neplatíte: když hazardujete

Při danění výher z kasina, loterie sázek a podobných her se postupuje podle zákona 586/1992 o Dani z příjmů fyzických osob, a to § 10, odst. 3, písmene b). Podle tohoto ustanovení platí, že od daně jsou ( kromě příjmů uvedených v § 4) osvobozeny výhry z loterií, sázek a podobných her provozovaných na základě povolení vydaného podle zvláštních předpisů nebo na základě obdobných předpisů vydaných v členských státech Evropské unie nebo dalších státech, které tvoří Evropský hospodářský prostor. Od roku 2017 platí navíc zákon 188/2016 o změnách k dani z hazardních her, který dále specifikuje a rozšiřuje příjmy osvobozené od daně.

Dle platné právní úpravy se tak od daně z příjmu osvobozují výhry:

1. tomboly s herní jistinou do 1 000 00 Kč podle zákona upravujícího hazardní hry,

2. hazardní hry provozované na základě ohlášení podle zákona upravujícího hazardní hry, nebylo-li její provozování obecním úřadem zakázáno,

3. hazardní hry provozované na základě základního povolení podle zákona upravujícího hazardní hry, nebo

4. hazardní hry provozované na základě právních předpisů obdobných zákonu upravujícímu hazardní hry vydaných v členském státě Evropské unie nebo státě tvořícím Evropský hospodářský prostor.

(citace zákona 586/1992 v konsolidovaném znění)

 

Loterií a ostatními hrami uvedenými v zákoně se rozumí:

  • Tomboly
  • Peněžité, věcné a číselné loterie
  • Výherní hrací přístroje
  • Sázkové hry, u kterých je výhra podmíněna uhodnutím sportovních výsledků nebo pořadí ve sportovních soutěžích nebo závodech.
  • Kurzové a dostihové sázky
  • Sázkové hry v kasinu a bingo
  • Turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet
  • Elektronické sázky

Výhry ze sázek či her, které provozuje zahraniční společnost s licencí vydanou v České republice nebo Evropském hospodářském prostoru (zahrnuje tedy i Maltu či Gibraltar, kde mnoho provozovatelů oficiálně sídlí), jsou od tedy daně z příjmu osvobozeny. Příjmy osvobozené od daně se navíc podle § 38g odst. 3 zákona o daních z příjmů neuvádějí do daňového přiznání.

Které výhry se naopak zdaňují: když soutěžíte

Pokud však vyhrajete v kasinu či sázkové společnosti, které funguje na základě povolení, které mu bylo vydáno mimo Evropskou unii nebo mimo Evropský hospodářský prostor, musíte takovou výhru zdanit. A to pokud přesahují výši nahodilých příjmů a smlouva o zamezení dvojího zdanění, kterou má ČR s příslušnou zemí sjednánu, nestanoví něco jiného.

Dále je nutné danit výhry ze soutěží a akcí, které nepodléhají zákonu 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, a to pokud přesáhnou 10 000 Kč. Tato hranice platí nejen pro hry provozované prostřednictvím internetu, ale také pro rozličné spotřebitelské či znalostní soutěže. Takže například výhra z vědomostní televizní soutěže (přesahující 10 000 korun) se daní. Od roku 2017 se výhry už nedaní srážkovou daní, ale je nutno výhry přidat do obecného základu daně v daňovém přiznání, zároveň si můžete uplatnit prokazatelně vynaložené výdaje na dosažení příjmu z takové soutěže.


5 případů, kdy neplatíte daň z příjmu při prodeji nemovitosti
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.