Když se na vás usměje štěstí a vyhrajete v loterii, v Sazce, v tombole nebo v soutěži ve svém oblíbeném časopise, tak nejspíš v prvním momentě na nějaké daně nemyslíte. A v mnoha případech myslet ani nemusíte, protože výhry z hazardu jsou osvobozené od daně z příjmu fyzických osob. Jsou ale některé případy, kdy byste na daň rozhodně zapomenout neměli, protože daň z příjmu máte povinnost zaplatit.
Základním rozdílem je to, v čem jste vyhráli.
- Ve zkratce se daň z příjmu neplatí z hazardu.
- Ale platí se ze spotřebitelské soutěže.
- Daň z příjmu se neplatí u Účtenkovky.
- Jaký je v těchto soutěžích rozdíl a jak poznat, kdy platit daň státu?
Pro uplatnění osvobození od daně je nutné splnit 2 podmínky pro hazardní hru. Tedy výhra byla spojena s nějakým vkladem vašich vlastních financí a návratnost tohoto vkladu nebyla zaručena (1). Výhru jste také získali zcela nebo zčásti díky působení náhody ve hře (2). Pokud tyto dvě podmínky vaše výhra nesplňuje, tak se pravděpodobně jedná o spotřebitelskou soutěž, a z té se daně platí.
(foto: Shutterstock)
Kdy daň z vaší výhry neplatíte: když hazardujete
Při danění výher z kasina, loterie sázek a podobných her se postupuje podle zákona 586/1992 o Dani z příjmů fyzických osob, a to § 10, odst. 3, písmene b). Podle tohoto ustanovení platí, že od daně jsou (kromě příjmů uvedených v § 4) osvobozeny výhry z loterií, sázek a podobných her provozovaných na základě povolení vydaného podle zvláštních předpisů nebo na základě obdobných předpisů vydaných v členských státech Evropské unie nebo dalších státech, které tvoří Evropský hospodářský prostor. Od roku 2017 platí navíc zákon 188/2016 o změnách k dani z hazardních her, který dále specifikuje a rozšiřuje příjmy osvobozené od daně.
Dle platné právní úpravy se tak od daně z příjmu osvobozují výhry:
- tomboly s herní jistinou do 1 000 00 Kč podle zákona upravujícího hazardní hry,
- hazardní hry provozované na základě ohlášení podle zákona upravujícího hazardní hry, nebylo-li její provozování obecním úřadem zakázáno,
- hazardní hry provozované na základě základního povolení podle zákona upravujícího hazardní hry, nebo
- hazardní hry provozované na základě právních předpisů obdobných zákonu upravujícímu hazardní hry vydaných v členském státě Evropské unie nebo státě tvořícím Evropský hospodářský prostor.
(citace zákona 586/1992 v konsolidovaném znění)
Loterií a ostatními hrami uvedenými v zákoně se rozumí:
- tomboly,
- peněžité, věcné a číselné loterie,
- výherní hrací přístroje,
- sázkové hry, u kterých je výhra podmíněna uhodnutím sportovních výsledků nebo pořadí ve sportovních soutěžích nebo závodech,
- kurzové a dostihové sázky,
- sázkové hry v kasinu a bingo,
- turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet,
- elektronické sázky.
Výhry ze sázek či her, které provozuje zahraniční společnost s licencí vydanou v České republice nebo Evropském hospodářském prostoru (zahrnuje tedy i Maltu či Gibraltar, kde mnoho provozovatelů oficiálně sídlí), jsou tedy od daně z příjmu osvobozeny. Příjmy osvobozené od daně se navíc podle § 38g odst. 3 zákona o daních z příjmů neuvádějí do daňového přiznání.
(foto:Shutterstock)
Které výhry se naopak zdaňují: když soutěžíte
Pokud však vyhrajete v kasinu či sázkové společnosti, které fungují na základě povolení, které mu bylo vydáno mimo Evropskou unii nebo mimo Evropský hospodářský prostor, musíte takovou výhru zdanit. A to pokud přesahují výši nahodilých příjmů a smlouva o zamezení dvojího zdanění, kterou má ČR s příslušnou zemí sjednánu, nestanoví něco jiného.
Dále je nutné danit výhry ze soutěží a akcí, které nepodléhají zákonu 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, a to pokud přesáhnou 10 000 Kč. Tato hranice platí nejen pro hry provozované prostřednictvím internetu, ale také pro rozličné spotřebitelské či znalostní soutěže. Takže například výhra z vědomostní televizní soutěže (přesahující 10 000 korun) se daní. Od roku 2017 se výhry už nedaní srážkovou daní, ale je nutno výhry přidat do obecného základu daně v daňovém přiznání, zároveň si můžete uplatnit prokazatelně vynaložené výdaje na dosažení příjmu z takové soutěže.
Výhra: kdy podat daňové přiznání?
- Pokud vyhrajete v loterii a jiné hazardní hře, která má povolení vydané v EU a v Evropském hospodářském prostoru, tak daň z příjmů neplatíte a nemusíte podávat ani daňové přiznání.
- Pokud vyhrajete v loterii a jiné hazardní hře, která je pořádána na základě povolení z jiné země než z EU a z EHP, tak daň z příjmů je nutné zaplatit a musíte podat daňové přiznání. Pokud tedy smlouva s danou zemí, kde bylo povolení vydáno, nestanoví něco jiného.
- Pokud vyhrajete v televizní vědomostní soutěži, tak výhru opět musíte zdanit a podat daňové přiznání. V tom můžete navíc i uplatnit náklady, které jste vynaložili pro získání příjmu z takové soutěže.
- Pokud vyhrajete například auto ve spotřebitelské soutěži, tak z tohoto také musíte zaplatit daně, musíte si nechat ocenit výhru znalcem a vše uvést v daňovém přiznání.
Jak se daní Účtenkovka?
Účtenkovka je loterie spojená s elektronickou evidencí tržeb. Do systému a do hry můžete zadat údaje z účtenky obdržené při nákupu a vyhrát můžete plno věcných cen i peněžních odměn. Zákonem je Účtenkovka vyjmuta ze zákona o hazardních hrách a i svým pojetím se blíží více spotřebitelské soutěži než hazardu, ale daň z příjmu se z Účtenkovky neplatí.
"Příjem v podobě ceny z účtenkové loterie je totiž osvobozen od daně dle ustanovení § 4 odst. 1 písm. f) bod. 4 zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.)." (sdělení MF ČR)