Na vkladech stále proděláváme

02.04.2012 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


Kam s úsporami? To je trvalý rébus nejen v Česku. My však vychovaní socialismem, posléze tím bankovním, raději proděláváme „s jistotou“. Data o vkladech máme z ČNB jen za první dva měsíce, ale vidíme, že pokračuje pěkný příliv na netermínované vklady, kam od začátku roku přišlo přes 27 miliard korun (z toho na běžné účty jen 11 miliard).

Jistě na tom mají lví podíl docela slušně úročené tzv. spořicí účty bankovních nováčků, které mají zájem o depozita (na rozdíl od těch velkých, které spíš obtěžují). A protože jen tři nové (Zuno, Air a Equa) banky, které na tuzemském bankovním trhu začaly působit v loňském roce, dosud získaly celkem přes 74 000 zákazníků a víme-li, že jen Air Bank má již přes 10 miliard korun, může tato trojice už mít na vkladech kolem 30 miliard korun.

O tom, jak si ve vatě žijí (zejména ty velké) naše banky, svědčí i další zpráva z ČNB: jejich výnosy z poplatků a provizí loni stouply o 3,3 % na téměř 50 miliard korun. Asi si každý snadno spočte že 5000 korun na hlavu každého včetně batolat a důchodců je úžasnný kšeft (i když část poplatků jde z peněz firem) – spočtěte si, o kolik to „oškube“ rozpočet vaši domácnosti!

Fondy se jen pomalu probouzejí

Fondy za březen ztratily 730 milioů korun, ale z toho bylo přes 600 milionů z jediného fondu – ISČS Sporoinvest. Podobná situace je i v dlouhodobějším pohledu, kdy od začátku roku se na více než 3miliardového odlivu podílí opět ISČS Sporoinvest více než dvěma miliardami. Jde tak o citelné přesuny v České spořitelně, kde klienti zčásti tyto peníze přesouvají do ISČS Sporotrendu, dále pak do tzv. prémiových vkladů, což jsou jen jinak konstruované zajištěné fondy – lidé ale milují slovo vklad a někteří možná i rádi spoléhají na to, že jsou formálně pojištěné. O jejich nárůstu však nemáme průběžné informace a nespadají pod fondbyznys.

Březen ve fondech dopadl velmi podobně jako v předcházejících měsících, přece jen však najdeme náznaky nových trendů: po 550 milionech odešlo z fondů peněžního trhu a zajištěných, naopak čtvrtmiliarda našla východ z nouze v dluhopisových fondech a konečně i 200 milionů zamířilo do akciových fondů.

Lákavé akciové čtvrtletí

Skončil první kvartál tohoto roku – období enormních nárůstů, které vyhnalo akciové burzy k jejich maximům. Závěr března sice naznačil vybírání zisků, takže o tom, že by mohlo začít „velké stěhování“ zpět do rizikovějších aktiv, lze sice stále jen spekulovat. V těch nerizikových je nesporně neudržitelný nával, ale v Evropě už zase blikají varovné kontrolky jak na výnosu španělského 10letého dluhopisu, který minulý týden poprvé od ledna překročil 5,5 %, tak v Řecku, které bude pravděpodobně potřebovat třetí „pomoc“. Guvernér polské centrální banky Marek Belka dokonce prohlásil, že neustálé snahy Evropské unie o záchranu Řecka jsou „beznadějné“ a Atény by měly přijmout vlastní měnu s dočasným zachováním eura pro bankovní vklady.

Možná tedy bude pokračovat „obyčejná blbá nálada“. Balzám na duši akciovým fandům ale najdeme také, tentokrát od hlavního akciového stratéga Goldman Sachs Petera Oppenheimera, který vypustil do investičních vod zprávu nesoucí název „The Long Good Buy“, v níž v zásadě radí dlouhodobě vsadit na akcie. Ty podle něj v posledních 20 letech zaostávaly za dluhopisy a jsou tak aktuálně podhodnocené. Jistěže jen názor, ale možná i slovo do pranice.

Dividendy nad úroky

Pohled přízemnější, zato však „domácí“, nabízí pohled na dividendovou stránku našich akcií. Výnos dividend indexu PX je totiž i v mezinárodním srovnání velmi příznivý. Podle aktuálních propočtů Fio banky dosahuje 5,8 % a výrazně tak převyšuje světové i regionální burzy kolem.

Letos bude vyplácet NWR asi 0,23 eura, Philip Morris ČR patří tradičně k nejštědřejším – i když plánuje „jen“ 920 Kč na akcii, což představuje dividendový výnos necelých 8 %. To VIG dá jen 1,1 eura (dividendový výnos necelých 3,5 %). Parádní dividendu lze naopak tradičně očekávat od Telefonica O2, která (i když na úkor základního kapitálu) vyplatí akcionářům 40 Kč a dividendový výnos by tak aktuálně přesáhl 10 %. Přes klesající ziskovost firmy lze právě díky snižování základního kapitálu očekávat podobný výnos i v následujících letech. Vedení ČEZu zatím návrh nepředstavilo, ale podle loňského výplatního poměru by dividenda mohla dosahovat 43 Kč, což by znamenalo dividendový výnos na úrovni 5,3 %.

Dokonce i Pegas zřejmě vyplatí víc než loňské 1 euro, Fortuna by mohla dávat 0,23 eura, což by představovalo dividendový výnos ve výši 5,7 %. Komerční bance vinou odpisů řeckým dluhopisů loni poklesla ziskovost, takže místo loňských 270 Kč je návrh zatím 160 Kč (dividendový výnos 4,3 %). Erste Group byla dluhovou krizí postižena daleko víc a dočasně zastavila vyplácení dividendy.
Tak na závěr: která banky vám nabídne 5,8% úrok?

Autor článku

Petr Fejtek  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ