Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce

08.01.2014 | , Finance.cz
BYDLENÍ


V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.

Refinancování se stalo během posledních let významnou součástí hypotečního trhu. Banky soupeří nejenom o nové klienty, ale i o klienty, kteří již nějakou dobu hypotéku splácejí a končí jim fixace úrokové sazby. „Kdyby se letos refinancovaly všechny hypotéky, kterým končí fixace úrokové sazby, vzrostl by objem hypoték až o 100 mld. Kč. Klienti jsou aktuálně konfrontováni s nabídkami úroku od 2,59 %, což je pro ně velice lákavé,“ popisuje situaci Jan Kruntorád, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Gepard Finance, která se zabývá poradenstvím v oblasti hypotečních úvěrů.

Více v článku Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce na prodej.finance.cz.

Refinancováním lze prodloužit splatnost

Refinancování je také vhodnou příležitostí k prodloužení splatnosti hypotéky, čímž lze dosáhnout dalšího snížení měsíční splátky. Například prodloužení splatnosti z 20 na 30 let sníží u refinancování hypotéky ve výši 1,8 milionu korun splátku z 9 617 Kč na 7 197 Kč. U změny splatnosti je ale třeba počítat s poplatkem za dodatek k úvěrové smlouvě. Jednoznačně se tedy doporučuje tuto změnu provést při refinancování, kdy lze v nové bance sjednat úplně nové podmínky. Se změnou splatnosti hypotéky by měla vyjít vstříc i stávající banka klienta. Při refinancování si ale klient může stanovit délku splatnosti úvěru právě bez poplatků za změnu smluvních podmínek.

Daňové výhody zůstávají i při refinancování

Zákon umožňuje u hypoték odpočet úroků ze základu daně. Letos je možné odečítat úroky až do výše 300 tisíc korun. Příští rok bude částka snížena na 80 tisíc korun. Refinancováním hypotéky o tuto daňovou úlevu klient banky nepřichází, a to ani při refinancování opakovaném. Ministerstvo financí totiž upřesnilo svým pokynem formulaci v zákoně, která říká, že bytovou potřebou se rozumí také splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování bytových potřeb. Z nešťastně formulovaného textu zákona tak vyplývá možnost refinancovat pouze jednou. Další refinancování by totiž nebylo klasifikované jako splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování bytových potřeb. Za bytovou potřebu se ale dle pokynu ministerstva považuje i splácení následných hypotečních úvěrů, kterými byly refinancovány předchozí hypotéky. O daňové úlevy se tak opakovaným refinancováním nepřichází.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.